Україна без ракет для Patriot: наскільки вразливими стануть наші міста? Інтерв’ю з військовим експертом Михайлом Самусем
Потенційне припинення американської військової допомоги Україні може мати глибокі геополітичні наслідки як для Вашингтона, так і для Києва. Для України відсутність допомоги означатиме удар по обороноздатності країни, хоча українська оборонна промисловість має потенціал компенсувати цей дефіцит у деяких сферах.
Однак питання забезпечення боєприпасами й системами протиповітряної оборони залишаються критичними. Відсутність американської підтримки створить нові виклики, які потребуватимуть рішучих дій з боку України та її європейських партнерів.
Чи посилить росія ракетні атаки на українські міста для того, щоб виснажити нашу протиповітряну оборону, як зупинення допомоги вплине на події на фронті та чому Америці невигідно йти на такий крок — читайте в інтерв’ю hromadske з Михайлом Самусем, військовим аналітиком і директором New Geopolitics Research Network.
Якими можуть бути наслідки повного зупинення американської допомоги Україні?
Я думаю, що спочатку потрібно поговорити про наслідки для Сполучених Штатів. Адже для США наслідки будуть катастрофічними, а ми впораємося. Припинення американської підтримки України фактично означатиме вихід США з НАТО. Американці втратять статус лідера євроатлантичного простору й демократичного світу, який вони мають із часів Другої світової війни. Це буде геополітична катастрофа для США.
Не думаю, що після повного зупинення допомоги Києву Вашингтон зможе зберігати стабільність НАТО. Після цього НАТО почне швидко руйнуватися. Сенс у подальшому існуванні цієї організації зникне дуже швидко. Для США це означатиме, що вони перетворюються на країну-Може означати людину, яка є ізгоєм або відкинута суспільством, тобто того, кого уникають або ким зневажають. Це слово часто вживається для опису тих, хто опинився на соціальному або політичному узбіччі.парію, яка буде перебувати в одному клубі з росією, Іраном і Північною Кореєю.
І я не перебільшую. Я не думаю, що хтось іще, окрім Ізраїлю, прагнутиме мати партнерські стосунки зі США. Тобто всі, хто нещодавно голосував за резолюцію в Раді безпеки ООН, яка не засудила російське вторгнення, будуть відтепер новими союзниками США. Прекрасний клуб для Америки. Інакше кажучи, це повна катастрофа для США.
А якими будуть наслідки для України?
Для України це буде дуже важко, але не катастрофічно. Сполучені Штати постачають нашій країні приблизно 30% усієї зброї, яку ми зараз маємо. Унаслідок припинення американської допомоги український оборонний комплекс почне виробляти ще більше зброї. Його значення в нашій обороні продовжуватиме зростати.
Варто сказати, що деякі види американського озброєння давно втратили свою ефективність. Наприклад, системи HIMARS уже не такі ефективні, якими вони були 2022 року. Через низку причин.
Системи HIMARS втратили свою ефективність через російські Системи радіоелектронної боротьби.РЕБ? Чи на це є інші причини?
Я не буду відповідати на це запитання й полегшувати життя російській розвідці. Сполучені Штати наразі ще не припинили своєї допомоги. Системи HIMARS усе ще стоять у нас на озброєнні. Тому не варто говорити публічно про характеристики цієї зброї. Скажімо так, деяка американська зброя вже не має тієї ефективності, якої мала 2022 року. Це об’єктивний процес: росіяни знаходять протидію.
Україна продовжує нарощувати виробництво безпілотників. У цьому наша перевага. А втім, у багатьох базових питаннях ми залежимо від американської допомоги. Маю на увазі бронетехніку, наприклад. Уявляю, якою проблематичною буде логістика запчастин і як важко буде ремонтувати цю техніку. Нам бракуватиме елементарних речей для забезпечення боєздатності й технічної готовності американської бронетехніки, якщо США повністю зупинять військову допомогу. Те саме стосується й американських артилерійських систем. Будь-яку систему треба підтримувати, обслуговувати тощо. Я навіть не кажу про ремонт або відновлення після ураження техніки. Я маю на увазі навіть псування відповідних компонентів. Для забезпечення життєдіяльності техніки потрібні компоненти.
Якщо Трамп повністю зупинить американську військову допомогу, може виявитися так, що частину американської зброї просто буде неможливо використовувати. Це може бути великою проблемою для нас. Звісно, можна буде шукати якісь замінники й використовувати нестандартні речі. Може початись канібалізація техніки. Тобто менш придатну техніку розбиратимуть, а її запчастини використовуватимуть для ремонту.
Проте все це не станеться моментально. Якщо припинення допомоги матиме катастрофічні наслідки для США відразу, включно із запуском дестабілізаційних процесів у самій Америці, то Україна відчує наслідки лише через певний час. Доки Україна відчує проблеми, можна буде наростити виробництво української бронетехніки й розмістити більше замовлень для нашого ОПК, зокрема коштом європейських інвестицій. Це можливо.
Чи призведе зупинення американської допомоги до дефіциту боєприпасів?
Звісно, можуть бути проблеми з боєприпасами, тому що Сполучені Штати тягнули значну частину постачань. Ми мали реальні проблеми в першій половині 2024 року, коли США припинили постачати нам боєприпаси. ЗСУ зіштовхнулись зі значним дефіцитом на полі бою. Це дало росіянам перевагу. Зараз такого вже не буде, тому що за цей час європейці наростили виробництво боєприпасів. Україна також постійно нарощує виробництво.
Необхідно згадати й про У межах так званої чеської ініціативи Чехія об’єднала зусилля з 15 іншими країнами Європи й зібрала необхідні кошти для закупівлі та постачання щонайменше 1,6 мільйона одиниць боєприпасів для України у 2024 році.чеську ініціативу, яка дозволила придбати для України сотні одиниць боєприпасів. Ця ініціатива реалізується серед країн, які не хочуть афішувати своєї допомоги Україні. Деякі з них формально є союзниками росії. Утім цікавим є інше. Перехід Сполучених Штатів на бік росії призведе до збільшення антиамериканських настроїв у світі. Навіть серед традиційних союзників росії це може спричинити реальний колапс розуміння, що відбувається. Деякі з них можуть почати допомагати нам більше задля протидії Сполученим Штатам.
Антиамериканські настрої присутні в усьому світі — у Європі, Латинській Америці, Африці або Азії. І росія завжди активно використовувала це. Тепер це буде використовувати Україна. У зв’язку із цим чеська ініціатива може спрацювати ще більш ефективно, ніж до повного зупинення американської допомоги Україні, якщо це, зрештою, станеться.
Звісно, ми можемо мати проблеми з боєприпасами, але знову ж таки, це станеться не відразу і не буде катастрофою.
А як щодо систем протиповітряної оборони?
Припинення постачання нам ППО та всього, що із цим пов’язано, — це дійсно небезпечно й може мати катастрофічні наслідки. Адже це спричинить проблеми для захисту наших міст і насамперед цивільного населення.
Американці надали нам унікальну систему Patriot, яка може збивати балістику. Всі інші системи можна замінити. Той самий зенітний ракетний комплекс NASAMS можна замінити німецькими IRIS-T. Крім того, NASAMS є у деяких скандинавських країн. Тому, можливо, певний час вони зможуть постачати нам ракети для них. Характеристики й функціонал цієї системи можна замінити.
На жаль, із Patriot все інакше. У Європі є аналогічна система, яка теж може збивати балістичні цілі. Це — SAMP-T. А втім, парадокс у тому, що свого часу Німеччина й Польща обрали на тендері саме систему ППО Patriot як основну систему майбутнього європейського щита, що захищатиме небо над континентом. І через це інвестиції у виробництво SAMP-T були незначними. Через це не було вироблено достатньо цих систем.
Тепер ситуація кардинально змінюється. Можливо, німцям із поляками доведеться відмовлятися від Patriot і почати інвестувати у виробництво європейської системи, щоб не залежати від настрою одного дядька з-за океану. Європейці повинні мати свою систему ППО, яка зможе захищати їх від усіх наявних видів озброєння росії.
SAMP-T можуть збивати балістику, але їх не так багато було вироблено. Є всього кілька штук, одна з яких уже працює в Україні. Також нам мають поставити ще одну, але суть у тому, що їх дуже мало. Треба нарощувати виробництво й збільшувати інвестиції у випуск цих систем. І тоді через кілька років у нас їх буде достатньо.
На цьому етапі навіть якби Європа захотіла надати нам більше систем SAMP-T, вона не змогла б цього зробити. Адже їх просто фізично немає. Європа інвестує в американську зброю і закуповує замість європейського озброєння американське. Якщо Європа перестане інвестувати у виробництво американської зброї, оборонний комплекс США це відчує.
Як Україна зможе обійтись без ракет для систем ППО Patriot?
Якщо Трамп зупинить постачання Україні ракет для Patriot, він стане співучасником воєнного злочину. В Україні системи Patriot захищають переважно міста. Вони не захищають війська. Тобто Patriot майже не беруть участі у бойових діях, а захищають цивільне населення.
Без них російський лідер володимир путін уже порозносив би наші міста-мільйонники своїми «іскандерами» й корейськими балістичними ракетами. Я сумніваюся, що Трамп це розуміє, але без систем Patriot путін отримає можливість бити по українських містах і завдавати ударів саме по цивільному населенню. Відповідальними за це будуть Сполучені Штати Америки, які по суті стануть співучасниками воєнних злочинів росії.
Якщо американці хочуть примусити нас до капітуляції, то мають розуміти, що їхні дії призведуть до вбивств цивільного населення. Це має бути зафіксовано. Якщо американці підтримають зупинення військової допомоги Україні, то ця країна не зможе більше називатися лідером демократичного світу.
Тобто дуже швидко припинення допомоги США фронт не відчує, а от українським містам варто почати готуватися до збільшення інтенсивності російських ракетних атак, вірно?
Виходить, що так. Вони спробують виснажити наші запаси ракет для систем ППО Patriot. У такому разі росія може різко наростити ракетні атаки. Якщо Трамп ухвалить рішення про заборону будь-яких постачань американського озброєння до України, нам буде важко. Якби європейці мали можливість розміщувати замовлення на вироблення ракет для систем Patriot у США для передачі їх Україні, це була зовсім інша ситуація.
Однак, якщо Дональд Трамп стане в позу й ухвалить політичне рішення про заборону продажу будь-якої американської зброї для потреб України, це буде для нас величезною проблемою. Якщо Трамп вирішить, що Україна не повинна отримати жодної американської ракети, бо його образив Зеленський, це розв’яже росіянам руки. Вони зможуть вирахувати, які запаси ракет у нас є, завдаючи по нас ударів балістикою. Скажімо, однієї ночі вони можуть запустити по нас 20 балістичних ракет, потім іще 20, і так далі. Якщо в них назбиралося достатньо балістичних ракет, то вони можуть бити по наших містах і протягом дня, щоб виснажити наші системи Patriot і дочекатися моменту, коли наші запаси ракет фізично закінчаться. Однак я думаю, що в нас іще достатньо ракет для систем Patriot.
Скільки часу треба росії, щоб виснажити українські запаси ракет для систем Patriot?
Це залежить від того, скільки в росіян є балістичних ракет, тих самих «іскандерів» і корейських ракет. На жаль, росію підтримує Північна Корея, яка може виробляти багато балістичних ракет. Я навіть не хочу говорити про можливість зняття американських санкцій із росії. Якщо це станеться, росія отримає доступ до мікрочипів і зможе збільшити виробництво ракет. У такому разі нам буде дуже важко. Зараз такий сценарій уже не видається фантастичним.
Як ви оцінюєте ймовірність того, що Сполучені Штати перестануть обмінюватися з Україною розвідувальними даними або відключать нам термінали Starlink, які мають велике значення для українських військових операцій?
Starlink — це не військова система. Можливо, Дональд Трамп попросить Ілона Маска відключити ці системи. Однак у такому разі Маск матиме комерційні збитки. Можливо, йому доведеться заплатити штраф за порушення дії комерційних контрактів.
А втім, коли я дивлюся на Трампа й Маска, то мені здається, їм байдуже на збитки. Вони зараз хоронять Сполучені Штати. Існує конспірологічна версія, згідно з якою Трамп і Маск хочуть послабити Сполучені Штати, щоб технокорпорації отримали повний контроль над країною та почали керувати Америкою і світом. Це лише конспірологія, але дії адміністрації Трампа дійсно послаблюють Сполучені Штати й ведуть до дестабілізації ситуації в цій країні. Рано чи пізно там почнуться протести. Адже зараз Сполучені Штати швидко перетворюються на диктатуру авторитарного типу, яка не має права претендувати на якесь лідерство в демократичному світі.
Щодо розвідданих і систем зв’язку. Звичайно, неприємно втратити такі можливості. Сполучені Штати завжди були основою таких стратегічних компонентів НАТО, як розвідка. Але тепер усі країни Європи й та сама Канада, наприклад, мають шукати інші рішення, щоб зменшити свою залежність від США. І ці рішення будуть знайдені. Це буде колективною проблемою для всіх країн НАТО, а не тільки для України. Ми тут не залишимося наодинці.
Тож як довго Україна зможе протриматися без американської допомоги, перш ніж ми почнемо відчувати проблеми?
Я не можу давати таких прогнозів, не маючи розвідувальної інформації. Якщо американська допомога повністю зупиниться, це не означатиме, що ми відразу почнемо втрачати території. Це ж не лінійний процес. У росії теж є проблеми. Це треба враховувати. Не факт, що у росіян цієї миті буде достатньо ресурсів, щоб наступати. Я не можу сказати, що через три-чотири місяці ми втратимо свої спроможності, щоб утримувати оборону. Наше виробництво дронів, наприклад, від американців, слава Богу, не залежить. Так, ми матимемо проблеми без американських бронемашин та артилерійських систем. Однак у нас дедалі більше й більше артилерійських систем українського виробництва. Також у нас багато французьких і шведських артилерійських систем. Тому я не можу сказати, що якщо США відмовляться постачати нам зброю, то через якийсь час ми припинимо боротьбу.
Можливо, Трампові хтось сказав, що щойно він припинить постачати нам зброю, ми не зможемо більше чинити опору росії. Він сам сказав Зеленському під час їхньої зустрічі в Овальному кабінеті, мовляв, без американської допомоги Україна протримається максимум два тижні. Можливо, Трамп думає, що припинити нам допомагати — це як витягнути вилку з розетки. Але так не буде.
Ймовірно, погроза припинити постачання зброї Україні — це американська Інформаційно-психологічна операціяІПСО. Адже Білий дім так і не зробив офіційної заяви про зупинення військової допомоги Україні. Тому говорити про це як про доконаний факт не варто. Якщо Україна та Сполучені Штати все ж таки підпишуть угоду про корисні копалини, можна буде очікувати на перезавантаження американсько-українських відносин.