Непоступливий путін: чи зміниться підхід Трампа до росії? Огляд світової преси

Американська делегація не отримала від володимира путіна згоди на припинення вогню в Україні після переговорів у Москві. Здається, адміністрація Трампа почала розуміти, що проблема не в Україні, а в росії. 

Чи є шанс домовитися з росією про припинення вогню цього року, чи збільшить Дональд Трамп тиск на кремль після фактичної відмови путіна від перемир’я та як на це реагує Європа — читайте в огляді світової преси.

Reuters. «путін вважає, що ідея США про припинення вогню в Україні потребує серйозного доопрацювання»

Глава рф володимир путін заявив 13 березня, що росія загалом підтримує пропозицію США про припинення вогню в Україні. Утім, не все так просто, як видається на перший погляд, пише британське агентство новин Reuters. 

Адже путін вимагає низки роз'яснень і умов, які насправді виключають швидке припинення бойових дій. Лідер рф наполягає, що будь-яка угода має бути спрямована на «усунення першопричин конфлікту». 

Тим часом Трамп повідомив, що Стів Віткофф, його спеціальний представник, намагається переконати російську сторону погодитися на перемир’я без попередніх умов. Задля цього Віткофф прибув до Москви. Однак путін не поспішав із ним зустрітися. 

Вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року призвело до сотень тисяч загиблих і поранених, переміщення мільйонів людей, перетворення міст на руїни й спровокувало найгострішу за останні десятиліття конфронтацію між москвою і Заходом, але, здається, путін не готовий покласти край цій війні й ставить перед собою максималістські цілі, зазначає Reuters.

New York Times. «путін вимагає численних поступок від України й не поспішає з припиненням вогню»

Зауваження російського лідера свідчать про те, що він хоче затягнути переговори, зазначає американська газета New York Times. Президент України Володимир Зеленський не став лізти за словом в кишеню і назвав відповідь росії на українсько-американський план припинення вогню «маніпулятивною». Пізніше Зеленський заявив, що російський лідер поставив так багато умов, «що нічого не вийде взагалі або не вийде якомога довше».

Коментарі путіна під час пресконференції вчергове показали світові, що російський лідер демонструє впевненість у позиції росії на полі бою. Водночас путін прагне продовжити переговори зі Сполученими Штатами й не хоче дратувати президента Трампа.  

Останнім часом Дональд Трамп налаштував проти Сполучених Штатів чимало американських союзників і переорієнтував зовнішню політику Вашингтона на користь росії, фактично ставши ключовим геополітичним партнером путіна, зазначає New York Times. Трамп був терплячим до путіна і намагався уникати будь-якої конфронтації, однак це може скоро змінитися, якщо путін і надалі буде демонструвати вперте небажання йти на будь-які поступки.

Коментарі путіна щодо неможливості припинення вогню без урахування російських умов пролунали перед тим, як він мав зустрітися зі Стівом Віткоффом. кремль повідомив, що путін також говорив про Україну телефоном із наслідним принцом Мухаммедом бін Салманом, фактичним лідером Саудівської Аравії. Ймовірно, на москву чинить тиск не тільки Вашингтон, але й низка інших впливових столиць.

Утім, путін натякає, що російські умови припинення вогню повинні включати обмеження здатності України мобілізувати більше військ та імпортувати зброю під час перемир’я. Ці обмеження поставлять Київ у ще більш невигідне становище, якщо бойові дії відновляться. Лідер росії добре розуміє, що ніхто не піде на такі умови, пише New York Times.

Le Figaro. «Припинення вогню в Україні: умовна домовленість володимира путіна з Дональдом Трампом»

На тлі дипломатичних зусиль Вашингтона досягти припинення вогню між Києвом і москвою в Європі зростає скепсис стосовно надійності безпекового союзу зі Сполученими Штатами, пише французька газета Le Figaro.

Дональд Трамп намагається переконати володимира путіна в тому, що війну проти України треба закінчувати, адже військового врегулювання для цього конфлікту немає. Глава росії подякував американському президенту за його мирні ініціативи та згадав про можливість поговорити з ним телефоном, не уточнивши, коли може бути цей дзвінок.

«Ідея хороша. Але є нюанси, серйозні питання, які потрібно розв'язати. Ми погоджуємося на припинення бойових дій, але в такий спосіб, щоб це призвело до тривалого миру», — сказав путін наприкінці пресконференції, яку провів 13 березня разом із главою Білорусі Олександром Лукашенком. 

Така позиція російського лідера свідчить про те, що він прагне саботувати мирні ініціативи Вашингтона, тож війна триватиме. Європа має посилити підтримку України, доки Сполучені Штати приміряють на себе роль миротворця і віддаляються від своїх союзників, підсумовує Le Figaro.

«Сіньхуа». «США посилюють санкції проти нафтового, газового і банківського секторів росії»

Сполучені Штати переходять від пряника до батога щодо росії, яка не йде на поступки в контексті мирного врегулювання, пише китайське державне агентство новин «Сіньхуа». Вашингтон вирішив посилити санкції щодо нафтового, газового і банківського секторів рф, обмежуючи їхній доступ до американських платіжних систем. 

Міністерство фінансів США припинило дію 60-денного винятку, запровадженого адміністрацією Джо Байдена в січні цього року. Рішення ухвалили за день до поїздки спецпредставника президента Сполучених Штатів Стіва Віткоффа до Москви для переговорів із російським керівництвом, повідомляє «Сіньхуа» з посиланням на американські джерела. 

Виняток адміністрації Байдена щодо деяких санкцій давав змогу продовжувати транзакції за участю російських банків, які отримували кошти за продаж російських енергоресурсів. Тепер москві буде нелегко укладати великі енергетичні угоди, пов'язані з експортом нафти й газу з росії. Обмеження доступу банків рф до американських платіжних систем ускладнює купівлю російської нафти іншими країнами, що може призвести до зростання нафтових цін на 5 доларів за барель, прогнозує «Сіньхуа».