Полонені з Китаю запевнили, що не мають стосунку до уряду, і розповіли, як їх годують їжею з McDonald's
Двоє громадян Китаю, які воювали на боці росії і яких захопили в полон українські військові, відкинули причетність Пекіна до їхнього відправлення на війну.
Про це він сказав на пресконференції, яку цитують «Суспільне», «Укрінформ» та «Інтерфакс-Україна».
Полонений, на ім’я Ван Гуанцзюнь, каже, що втратив роботу під час пандемії. Тому він вирішив шукати підробіток і наштовхнувся на відео у TikTok, яка рекламувала службу в російській армії.
За його словами, у Китаї професія військовослужбовця має високий статус. Водночас він наголосив, що китайський уряд попереджав про небажаність поїздок на війну.
«Закликаю земляків не вірити росіянам, оскільки росія не така сильна, як здається, і Україна не така слабка, як здається», — сказав Ван, додавши, що в Китаї війну в Україні висвітлюють з погляду успіхів рф.
Він та інший полонений громадянин Китаю Чжан Ренбо запевняють, що вони не мали зв'язку з урядом Китаю і що підписали контракт із російською армією з власного бажання. Ренбо розповів, що він походить із заможної сім'ї і працював пожежником-рятувальником, а до росії він поїхав подорожувати, не очікуючи, що потрапить на війну.
Обидва полонені також розповіли, що в них забирали телефони, а гроші, які вони отримали за підписання контракту, росіяни використовували для оплати пального й павербанків. Крім того, комунікували з ними жестами.
Чжан і Ван запевнили, що не вбивали українських військових, бо пробули на фронті недовго. Щодо утримання в полоні, полонені сказали, що до них добре ставляться — їх навіть годували їжею з McDonald's — але вони хочуть повернутися додому.
Громадяни Китаю на війні проти України
В український полон потрапили двоє громадян Китаю, які воювали у складі російської армії в Донецькій області. Міністерство закордонних справ викликало тимчасового повіреного у справах Китаю в Україні, щоб отримати пояснення.
У Китаї заявили, що поки що звіряють інформацію з українською стороною. А також наголосили, що завжди закликали своїх громадян триматися якнайдалі від зон конфліктів, уникати будь-якого залучення до збройних конфліктів та, зокрема, уникати участі у будь-яких військових операціях.
Президент Володимир Зеленський заявив, що українські спецслужби мають інформацію, що в російській армії воюють щонайменше 155 громадян Китаю. У Китаї, коментуючи заяву Зеленського, закликали «не вдаватися до безвідповідальних висловлювань» та «бути тверезими й розсудливими» в розумінні ролі Китаю в російсько-українській війні.
Згодом, під час засідання Контактної групи з питань оборони України (у форматі «Рамштайн»), Зеленський заявив, що проти України у складі російсько-окупаційних військ воюють щонайменше кілька сотень громадян Китаю.