Українські військові взяли в полон двох китайців, які воювали на Донеччині
В український полон потрапили двоє громадян Китаю, які воювали в складі російської армії у Донецькій області.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
За його словами, у полон вони потрапили під час бою українських військових у районі Тарасівки й Білогорівки із шістьма китайцями.
Двоє полонених уже перебувають у Службі безпеки України. Тривають слідчі та оперативні дії. Також Україна має їхні документи, банківські картки та особисті дані.
«Маємо інформацію про те, що таких громадян Китаю в підрозділах окупанта значно більше, ніж двоє. Зараз зʼясовуємо всі факти. Працюють розвідка, СБУ, відповідні підрозділи Збройних сил», — заявив Зеленський.
Президент доручив міністру закордонних справ Андрію Сибізі негайно звʼязатися з Пекіном і зʼясувати, як Китай збирається на це реагувати.
За словами глави української держави, залучення росією прямо чи опосередковано Китаю в цю війну — «чіткий сигнал, що путін збирається робити що завгодно, окрім завершення війни».
«Він шукає, як воювати далі. На це точно потрібна реакція. Реакція Сполучених Штатів, Європи та всіх у світі, хто хоче, щоб був мир», — наголосив Зеленський.
Нагадаємо, це не вперше іноземці потрапляють у полон до українських військових. Так, 11 січня стало відомо, що українські бійці взяли в полон перших двох військових із Північної Кореї в Курській області росії. Вони зазнали поранень, але вижили. Їх доставили до Києва.
Водночас президент вказав на різницю між північнокорейцями, які воювали на території рф, і між китайцями, що беруть участь у бойових діях прямо в Україні. Він вважає, що це «важливий момент», який треба обговорювати з партнерами.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Від початку російського вторгнення в Україну Китай не хотів публічно засуджувати збройну агресію рф. У березні 2022-го міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».
Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.
У 2023-му Китай запропонував власний «мирний план». Лідер рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам» і «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання». Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але відзначила тоді, що Китай принаймні почав говорити про Україну.
На запрошення КНР тодішній глава української дипломатії Дмитро Кулеба здійснив візит до Китаю. Однак з того часу позиції країн, схоже, не змінилися.
У вересні 2024-го Китай оголосив про намір створити платформу «Друзі миру», у межах якої країни сприятимуть «політичному врегулюванню» війни в Україні.
- Поділитися: