Пекін відкинув звинувачення Зеленського в постачанні зброї росії
Китай стверджує, що не надавав зброї жодній зі сторін у російсько-українській війні. Напередодні президент України Володимир Зеленський звинуватив Пекін у постачанні пороху та артилерії росії.
Відповідь Пекіна на заяву Зеленського озвучив речник китайського Міністерства закордонних справ Лінь Цзянь, цитує Reuters.
За його словами, Китай не тільки не надає летальної зброї жодній зі сторін, а й «суворо контролює товари подвійного призначення», які можна використати для виробництва зброї.
Заяву Зеленського він назвав «безпідставною». Мовляв, Україна сама визнавала, що більшість компонентів російської імпортної зброї походять зі США та інших західних країн. Китай же завжди мав «чітку позицію» в Один з евфемізмів, поруч із «українською кризою», які Пекін використовує для позначення російсько-української війни.«українському питанні», прагнучи припинення бойових дій і мирних переговорів.
Цзянь також додав, що його країна «виступає проти безпідставних звинувачень і політичних маніпуляцій».
Нагадаємо, на брифінгу 17 квітня президент України сказав, що українські спецслужби дістали докази співпраці Китаю та росії в постачанні зброї.
Зокрема, йдеться про порох та артилерію, а також про допомогу Китаю у виробництві зброї на території самої росії. Зеленський пообіцяв передати партнерам документи з доказами такої співпраці вже наступного тижня.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Від початку російського вторгнення в Україну Китай не хотів публічно засуджувати збройну агресію рф. У березні 2022-го міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».
Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.
У 2023-му Китай запропонував власний «мирний план». Лідер рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам» і «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання». Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але відзначила тоді, що Китай принаймні почав говорити про Україну.
На запрошення КНР тодішній глава української дипломатії Дмитро Кулеба здійснив візит до Китаю. Однак з того часу позиції країн, схоже, не змінилися.
У вересні 2024-го Китай оголосив про створення платформи «Друзі миру», у межах якої країни сприятимуть «політичному врегулюванню» війни в Україні.