«Багато положень співзвучні російським підходам»: путіну сподобався «мирний план» Китаю

Президент росії володимир путін і голова Китаю Сі Цзіньпін розмовляють один з одним під час зустрічі в кремлі, Москва, росія, 20 березня 2023 року
Президент росії володимир путін і голова Китаю Сі Цзіньпін розмовляють один з одним під час зустрічі в кремлі, Москва, росія, 20 березня 2023 рокуRussian Presidential Press Office via AP

Президент рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам», і що вони «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання».

Про це він заявив під час пресконференції після зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном.

За його словами, голова КНР приділив «велику увагу своїм мирним ініціативам» під час бесіди віч-на-віч 20 березня.

На думку путіна, до «мирного врегулювання» не готові Захід та Україна.

 «Мирний план» Китаю

Нещодавно Китай оприлюднив документ із 12 пунктів, у якому докладно виклав свою позицію щодо війни росії проти України, назвавши її «українською кризою». З-поміж інших пунктів там ідеться про припинення бойових дій, відновлення мирних переговорів, припинення односторонніх санкцій та «підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачань».

Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але зауважила, що Китай почав говорити про Україну. Президент Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого заявив, що планує зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови із Зеленським не було.

У медіа повідомляли, що Сі Цзіньпін планує поговорити з Зеленським у березні після зустрічі з путіним, але поки цього не відбулося. Якщо така розмова відбудеться, це буде перший прямий контакт політиків з початку повномасштабного вторгнення рф.