Президент Азербайджану Алієв закликав Україну «не миритися з окупацією»: Так, як робили ми
Президент Азербайджану Ільхам Алієв відповів на запитання українського журналіста Дмитра Гордона, який попросив його дати пораду Україні, частина територій якої, як донедавна й Азербайджану, лишається окупованою. Він вважає, що Україна повинна ніколи «не миритися з окупацією».
Про це він сказав на III Шушинському глобальному медіафорумі.
Алієв розповідає, що його земляки «всі жили тим, щоб повернути свої території», попри те що «рельєф [Нагірного Карабаху] проти нас, міжнародна ситуація була проти нас».
За його словами, співголови Дипломатичний формат, створений у 1992 році під егідою Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) для мирного врегулювання конфлікту між Вірменією та Азербайджаном довкола Нагірного Карабаху.Мінської групи ОБСЄ, тобто росія, Франція та США, були на боці Вірменії, тоді як Азербайджан не мав міжнародної підтримки.
«За роки переговорного процесу […], за 17 років, було дуже багато пропозицій, дуже багато зустрічей, можливо, не зовсім корисних, і дуже багато меседжів, що треба змиритися з реаліями. От реалії такі: ви маєте змиритися з цим. І коли я казав, що ні, це сприймали як виклик», — каже азербайджанський президент.
Мовляв, попри аргументи азербайджанської сторони про те, що Рада Безпеки ООН ухвалила чотири резолюції з вимогою виведення вірменських сил із Нагірного Карабаху і що співголови Мінської групи теж голосували за ці резолюції, «все розбивалося об стіну зверхнього повчання змиритися з реаліями».
«Ну добре. Тоді ми вирішили, що ми створимо нові реалії, а потім ви будете з ними миритися», — додав Алієв.
Війна за Нагірний Карабах
У 1991 році на території Азербайджану етнічні вірмени проголосили «Нагірно-Карабаську Республіку», яка проіснувала близько 30 років.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела в Нагірному Карабаху військову операцію, унаслідок якої повернула контроль над регіоном. Однак це не знизило напругу в регіоні. На кордоні траплялися перестрілки.
У вересні 2023 року конфлікт між Вірменією та Азербайджаном знову загострився, коли Баку оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил.
Зрештою, невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.
Тоді ж президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху. За його словами, країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.
У кінці вересня 2023 року президент невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах)» Самвел Шахраманян підписав «указ», згідно з яким «республіка» припинила своє існування з 1 січня 2024 року.