Азербайджан оголосив про «антитерористичні заходи» в Нагірному Карабаху після заяв про провокації Вірменії

Міністерство оборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил.

Про це йдеться в повідомленні Міноборони Азербайджану.

Азербайджан запевняє, що під час цих заходів не обстрілюють цивільне населення та об’єкти інфраструктури. А із застосуванням високоточної зброї «знищують лише законні військові цілі».

Перед цим Баку заявило про загибель кількох співробітників МВС Азербайджану внаслідок підриву міни. Влада Азербайджану стверджує, що міну заклали розвідувально-диверсійні групи збройних сил Вірменії.

Азербайджан заявив, що протягом останніх кількох місяців підрозділи збройних сил Вірменії в Карабахському районі систематично обстрілювали позиції азербайджанської армії, продовжували мінування територій, нарощували кількість окопів і укриттів тощо.

«Міністерство оборони Азербайджану неодноразово заявляло, що всупереч положенням тристоронньої заяви, підписаної 10 листопада 2020 року, подальша присутність збройних сил Вірменії в Карабахському регіоні є серйозною загрозою для регіонального миру і стабільності», — йдеться у заяві.

Тим часом Міноборони Вірменії запевняє, що заяви Азербайджану про вогонь вірменських підрозділів у напрямку азербайджанських позицій не відповідають дійсності.

Доповнено о 13:53. Міністерство закордонних справ Азербайджану заявило, що «єдиним способом досягнення миру та стабільності в регіоні є беззаперечне та повне виведення вірменських збройних сил з Карабахського регіону».

МЗС Вірменії, своєю чергою, каже про необхідність діалогу для зниження напруженості. Там заявили, що напередодні загострення відбулась зустріч з представниками дипломатичного корпусу в МЗС Азербайджану. Але азербайджанська сторона нібито представила наративи, «які звучать як дипломатична підготовка до початку військової ескалації у регіоні».

Міноборони Азербайджану закликало місцевих жителів триматися якомога далі від військових об'єктів та не підтримувати вірменські сили. Жителям регіону розсилають відповідні СМС-ки, роздають листівки, оголошення озвучують через гучномовці. Цивільним обіцяють захист адміністративних та інших закладів, медичну та іншу допомогу, питну воду, харчі тощо.

Трохи контексту

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка», яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану.

Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.

Зрештою, влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати невизнану «Нагірно-Карабахську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.

Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу трапляються зіткнення.