Планування вагітності. Покрокова інструкція свідомого батьківства
Вагітність — це більше, ніж дві смужки на тесті. Знизити ризики для здоров’я майбутньої дитини та матері можна ще до зачаття. «Головне, щоб пара підходила до цього свідомо та пройшла необхідні обстеження, — пояснює сімейна лікарка Віолета Канівець. — Адже вагітність має приносити радість, а не ускладнення. Тому підготовка — це також вияв турботи про майбутнього малюка».
hromadske поспілкувалося з лікарями про те, чи є «ідеальний» час для вагітності, як правильно підготувати організм та які шкідливі звички слід змінити до зачаття малюка.
Який він — ідеальний вік для вагітності?
Упродовж останніх років небажаної вагітності поменшало, відзначає репродуктолог Віталій Радько. Серед причин — розвиток медицини та більша обізнаність людей щодо способів контрацепції: від поширеного досі перерваного статевого акту і до більш надійних способів, як-от використання презервативів чи вживання протизаплідних пігулок.
«Можливо, це ще пов'язано з ситуацією в Україні: війна, економічна криза. Через це насправді страх завагітніти зріс. А коли страх зростає, люди, які не планують вагітність, докладають більше зусиль, аби її не допустити», — зазначив Радько.
Лікар каже, що досі більшість пар, які планують вагітність, обмежуються інформацією з відкритих джерел про те, як їм підготуватися. Рідше — приходять на консультації по поради до спеціалістів.
Медіатором у цьому процесі часто виступають сімейні лікарі. Вони обізнані в темі планування вагітності, можуть зібрати анамнез обох партнерів і зорієнтувати, які обстеження їм знадобляться та яких рекомендацій слід дотримуватися.
«Частіше приходять пари вже з вагітністю, але є й ті, які планують завчасно і цікавляться, як правильно це зробити», — каже Віолета Канівець, сімейна лікарка з Одеси. Переважно через систему Helsi записується хтось один із пари, а приходять на прийом разом.
До лікарів на етапі планування приходять партнери, які мають більш свідомий підхід до майбутнього батьківства — наприклад, тому що в їхніх знайомих щось пішло не так і вони не хочуть допустити подібних наслідків, каже Віталій Радько. Або ж сильніше хвилюються за цей процес через спадкові хвороби в себе чи родичів. І ще одна категорія пацієнтів — коли це повторна вагітність після перерваної або ж вагітність у старшому віці.
Ідеальний вік для планування вагітності — не міф. З медичного погляду вважається, що фізіологічно і психологічно зрілою, готовою до народження дитини, жінка стає у 20 років. А 35 років — верхня межа, після якої починаються вікові зміни — погіршується якість яйцеклітин, знижується їхня кількість.
Яйцеклітини в організмі жінки не утворюються нові, а ті, які в неї вже є, можуть накопичувати мутації. Тобто пошкоджується генетичний матеріал яйцеклітини, а саме набір хромосом, який вони містять. Тому вважають, що в жінки віком 35+ є підвищений ризик хромосомних порушень і ризики появи цих порушень і в дитини. Найчастіше трапляються такі патології, як Генетична аномалія, яку спричинює присутність додаткової хромосоми у 21-й парі.синдром Дауна, Спадкове захворювання, причиною якого є трисомія 18-ї хромосоми.синдром Едвардса, Генетичний розлад, що виникає внаслідок наявності додаткової копії хромосоми 13 у деяких або всіх клітинах організму.синдром Патау, Генетичне порушення, що виникає внаслідок наявності додаткової Х-хромосоми в чоловіків.синдром Клайнфельтера.Віталій Радько, репродуктолог, кандидат медичних наук
У жінок після 35 років загалом знижується можливість завагітніти. У 37 років, за словами лікаря, ситуація ще більше погіршується, а в 40 стає критичною. Після цього віку ймовірність завагітніти — приблизно 10% зі 100.
Чоловікам пощастило більше. Хоч у них теж відбувається старіння статевих клітин, але воно пов'язане не так із віком, як зі способом життя. Сперматозоїди постійно оновлюються і синтезуються мільйонами. За три місяці в чоловіка відбувається майже повне оновлення складу сперми.
Якщо чоловік веде здоровий спосіб життя, у нього гарно працює серцево-судинна система й інші органи, він і в 50-60 років може стати батьком здорової дитини.
Починаємо з перевірки організму
«Ми просто хотіли перестрахуватися, бо є певні хронічні хвороби, про які я знала, що вони можуть бути», — розповідає Ксенія, яка зверталася до своєї сімейної лікарки на етапі планування вагітності. Їй було 30, а її партнеру — 32.
Під час першого візиту жінці порадили відвідати стоматолога і зробити щеплення проти Вакцина проти кору, паротиту та краснухи.КПК та правця і дифтерії.
Якщо жінка не вакцинувалася за календарем щеплень, то слід зробити це до планування вагітності, каже сімейна лікарка Віолета Канівець. Бо, мовляв, якщо вона не хворіла й не має імунітету до цих захворювань, то буде високий ризик захворіти саме під час вагітності.
Це може мати дуже серйозні ускладнення для дитини. Для того, щоб мінімізувати ці ризики, жінці бажано завчасно зайнятися цим питанням і зробити потрібні вакцинації. Ці щеплення не можна робити під час вагітності.Віолета Канівець, сімейна лікарка, лікарка загальної практики
Стоматолог — теж важливий пункт. Слід переконатись у тому, що зуби не потребують лікування, оскільки під час вагітності зуби можуть ще більше зіпсуватися. Звісно, у разі нагальної потреби стоматологи зможуть підібрати анестезію, яка дозволена під час вагітності, але краще подбати про це завчасно і мінімізувати вплив на плід.
Терапевт чи сімейний лікар за потреби може скерувати обох партнерів на різні обстеження, а також на консультацію до профільних спеціалістів. Якщо пара звернеться для обстеження чи консультації в медзаклад, що має договір з Національна служба здоров'я України.НСЗУ, обстеження буде безкоштовним за направленням від сімейного лікаря.
Сімейний лікар Михайло Цюрак радить безпосередньо перед плануванням вагітності зробити такі обстеження обом партнерам:
- загальний аналіз крові для виявлення можливої Стан, під час якого знижується концентрація гемоглобіну в крові.анемії;
- аналіз крові на цукор для виявлення можливого цукрового діабету;
- аналіз сечі для виявлення можливого вогнища хронічної інфекції у сечовидільних шляхах;
- аналіз на рівень вітаміну D;
- швидкі тести на вірусні гепатити В, С та ВІЛ-інфекцію;
- визначення рівня гормонів щитоподібної залози.
Я рекомендую наперед перевірити дефіцити. Наприклад, потреба в залізі буде збільшуватися в жінки під час вагітності, і якщо вона вже має дефіцит, то під час вагітності буде «просідати» і гемоглобін. Тому наперед ми обов'язково перевіряємо рівень Білковий комплекс, який є найпоширенішим місцем зберігання заліза в організмі.феритину. Я рекомендую перевірити рівень фолієвої кислоти, тому що якщо є дефіцит, тоді потрібно його скоригувати й лише потім приймати профілактичну дозу.Наталя Ляшенко, терапевтка, лікарка-ендокринологиня приватної практики
Якщо жінка має надмірну вагу, лікар може призначити ще додаткові обстеження, каже терапевтка. Мовляв, зайва вага збільшує акушерські ризики, ризики розвитку Порушення вуглеводного обміну (підвищення рівня глюкози плазми крові), яке вперше виникло в жінки в період вагітності.гестаційного діабету, підвищення артеріального тиску, великої маси плода тощо.
З огляду на анамнез пари та результати загальних обстежень, сімейний лікар може направити майбутніх батьків на консультації до профільних спеціалістів — наприклад, до кардіолога чи ендокринолога. Також рекомендованими будуть консультація гінеколога для жінки та уролога-андролога для чоловіка.
Шпинат, вітамін D і менше стресу
Переконавшись, що здоровʼя обох партнерів у нормі, можна починати безпосередню підготовку організму до зачаття. Фахівці радять чоловікам на три-шість місяців, а жінкам за дев'ять місяців повністю відмовитися від паління та вживання алкоголю. Також слід обмежити споживання кофеїну до однієї-двох чашок кави на день.
Лікарі також рекомендують жінкам за три місяці до планового зачаття почати щоденний прийом фолієвої кислоти в дозі 400-800 мікрограмів, аби знизити ризик вад розвитку плоду, і продовжувати прийом під час спроб завагітніти.
А ще лікар може індивідуально призначити жінці прийом вітаміну В12 та профілактичну дозу вітаміну D. Також, за словами терапевтки Наталі Ляшенко, жінкам можуть рекомендувати за три місяці до зачаття споживати йодовану сіль і добавки з йодом.
Якщо хтось із пари приймає медикаменти, сімейний лікар має зʼясувати, чи дозволені вони під час зачаття, аби не мали негативного впливу на плід.
Сімейна лікарка Віолета Канівець також радить майбутнім батькам у період планування вагітності активно займатися спортом — три-чотири рази на тиждень — і мінімізувати стрес.
Партнерам обовʼязково слід переглянути своє харчування — зменшити споживання фастфудів, трансжирів і продуктів із вмістом ГМО. Збільшити в раціоні кількість овочів та фруктів, а також продуктів, що містять білок — м'ясо, риба, яйця. Додати продукти, багаті на фолієву кислоту — шпинат, капуста, броколі, авокадо тощо.
Також парам важливо відстежувати менструальний цикл жінки, аби визначити дні, коли ймовірність зачаття є найвищою. Для цього існують спеціальні календарі в мобільних застосунках.
Що як вагітність не настає?
Якщо жінка, якій до 35 років, не змогла завагітніти протягом року активного статевого життя без контрацепції, тоді парі слід звертатися до лікаря-репродуктолога. Якщо ж жінка старша за 35 років, то цей термін зменшується до пів року після ненастання вагітності.
«Деякі пари приходять і кажуть: “Ми плануємо вагітність рік”. Я питаю: “А раніше?”. Відповідають: “А раніше ми просто жили статевим життям відкрито, але не планували. Тобто не вираховували дні, коли буде овуляція”. Я ж кажу: “Ні, це теж рахується. Якщо у вас був закінчений статевий акт, ви відкрито жили й не вагітніли, то це вже ситуація, коли не рік, а три роки ви не можете завагітніти”. Ось у такий спосіб це рахується», — пояснює репродуктолог Віталій Радько.
Репродуктолог проводить базове обстеження, аби виявити можливі проблеми, чому пара не може завагітніти. Найперше — спермограма чоловіка. Фактично це єдиний аналіз, який підтверджує так званий чоловічий фактор. Якщо аналіз у нормі, з партнера знімається питання, якщо ж ні — призначаються глибші обстеження, аби зʼясувати, де саме є відхилення.
З жінками складніше. Не існує єдиного аналізу, який здатен оцінити Біологічна здатність організму до зачаття.фертильність жінки. Потрібно дослідити декілька моментів, передусім зробити ультразвукове дослідження органів малого таза. Це дасть зрозуміти, чи все добре в жінки з маткою та яєчниками, чи відбувається овуляція, чи все добре в неї з ендометрієм, куди буде прикріплюватися ембріон.
В ідеалі це потрібно робити в певні дні циклу. Якщо в жінки регулярний цикл, то їй бажано це УЗД зробити десь на 8-12-й день циклу. Це оптимальні дні для того, щоб лікар багато що зміг зрозуміти й оцінити. Якщо ж у жінок цикл нерегулярний — або короткий, або довгий, — то це вже само собою є тривожним дзвіночком про те, що в неї не все добре з оваріально-менструальною функцією, відповідно можуть бути проблеми з настанням вагітності.Віталій Радько, репродуктолог, кандидат медичних наук
Окрім УЗД, потрібно здати урогенітальний мазок, який дає змогу оцінити стан мікрофлори в піхві та уретрі, і цитологічний мазок (так званий ПАП-тест) — він виявляє патологічні клітини шийки матки, зокрема передракові та злоякісні. Узагалі ці мазки профілактично жінки мають здавати щороку в лікаря-гінеколога, каже Віталій Радько. Однак далеко не всі свідомо підходять до цього питання.
Наступний блок обстежень для жінки — аналізи на показники гормонів. Лікар індивідуально визначає, що з «гормонального пакета» треба здати жінці, з огляду на її анамнез і результати УЗД.
І четвертий момент — перевірка прохідності маткових труб. Існує чотири способи їх дослідити, і лікар визначає метод індивідуально на консультації.
«Бувають ситуації, коли в жінок порушується прохідність маткових труб. І що цікаво, це може бути навіть у жінки, яка не зауважувала в минулому якихось запальних інфекцій, не лікувала нічого, не мала скарг. Але все одно на сьогодні багато інфекцій сечостатевих шляхів відбуваються Йдеться про те, що інфекція протікає без виражених симптомів або з мінімальними проявами, які можуть залишитися непоміченими.субклінічно, і часто жінка не знає про те, що в неї це було або є», — пояснює репродуктолог.
Такі дослідження зможуть виявити можливі порушення у пари, щоб вчасно їх вилікувати та щоб майбутні батьки змогли повернутися до питання зачаття здорової дитини.