Фінансове планування вагітності: скільки коштує в Україні народити дитину

Фінансове планування вагітності: скільки коштує в Україні народити дитину
hromadske

Підготовка до народження дитини має базуватися на завчасному фінансовому плануванні, оскільки витрати можуть бути значними. Ретельно спланувавши видатки, можна значно зменшити стрес у цей період та краще підготуватися до майбутніх змін у житті.

hromadske звернулося до фінансової консультантки Людмили Вишник, яка на основі власного досвіду описала економіку вагітності та пологів. Далі її пряма мова.

Розподіл витрат на кілька етапів

Краще розподілити витрати на різні етапи: спочатку зібрати кошти на медичні послуги, потім — на покупки для дитини. Також важливо спланувати бюджет на декретну відпустку, щоб мати певний запас для покриття витрат на перші місяці після народження дитини.

Медичні витрати під час вагітності

Вартість медичних послуг може варіюватися залежно від того, народжуватимете ви у державній клініці чи приватній. Ось приклад моїх витрат:

  • Огляд у лікаря: якщо це державна установа, огляди зазвичай безплатні, оскільки вони покриваються коштом Національної служби здоров’я України.
  • Аналізи та обстеження: ціни на аналізи можуть варіюватися від 200 до 2000 гривень за один тест. Наприклад, аналізи сечі (~210 гривень) та загальний аналіз крові (~300 гривень) здається кожного місяця перед прийманням лікаря. Можна здавати аналізи безплатно в жіночій консультації, але я обрала приватну лабораторію за зручність.
  • УЗД та КТГ: протягом вагітності УЗД проводять мінімум тричі, а в разі ризиків можуть і частіше. Кожне УЗД коштувало 800 гривень, а КТГ в жіночій консультації — 300 гривень.
  • Пологи: у державному пологовому будинку витрати можуть бути мінімальними, якщо пологи проходять без ускладнень. Я мала пологи без анестезії, а додаткові витрати становили лише 250 гривень на медикаменти для зупинки кровотечі та стимуляції скорочення матки.

Придбання необхідних речей для вагітної

Щоб бути готовими до пологів і догляду за новонародженим, важливо передбачити витрати на наступні речі:

  • Одяг для вагітних: спеціальний одяг може коштувати від 1000 гривень за один елемент.
  • Білизна: спеціальні бюстгальтери та трусики для вагітних — 1000-2000 гривень.
  • Вітаміни для вагітних: упаковка коштує близько 650-750 гривень, а на весь період вагітності може знадобитися кілька упаковок.
  • Інші аксесуари: підтримувальний пояс, креми для живота тощо — від 1000 гривень.

Від 1000 грн знадобиться, щоб зібрати сумку до пологового будинку. Пам’ятайте, що вона має бути продуманою, адже це значною мірою впливає на ваш комфорт під час та після пологів — не перевантажуйте її, але й не забувайте важливого.

Витрати на пологи

Основні витрати на пологи в державному закладі можуть бути мінімальними, окрім платних послуг, як-то анестезія чи додаткові препарати.

Пологи у приватній клініці можуть коштувати від 15 000 до 50 000 гривень, залежно від пакета послуг.

Виплати при народженні дитини

В Україні передбачено кілька видів виплат:

  • Одноразова допомога при народженні дитини: орієнтовно 41 280 гривень (зміни можуть залежати від економічної ситуації). Спочатку виплачується 11 180 гривень, а далі до трирічного віку дитини — по 860 гривень щомісяця.
  • Декретна допомога: розмір залежить від стажу роботи та заробітної плати.
  • Додаткові соціальні виплати: можуть бути надані залежно від регіону та сімейних обставин.

Окрім цього, діє державна програма «єМалятко», якою можна скористатися через онлайн-портал «Дія», або відвідавши ЦНАП. Через цю програму можна зареєструвати народження дитини та отримати до 10 державних послуг, переважно занесення до різноманітних реєстрів та отримання документів, а також оформити виплати.

Щоб скористатися послугою «єМалятко», вам потрібні:

  1. Паспорт громадянина України обох батьків (якщо паспорти у вигляді ID-картки — додатково довідки/витяги батьків про реєстрацію місця проживання).
  2. Свідоцтво про шлюб (якщо у батьків різні прізвища або якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі, необхідна присутність їх обох або нотаріально засвідчена довіреність та заява).
  3. РНОКПП (ідентифікаційний код).
  4. УНЗР хоча б одного з батьків (номер внесено до біометричного закордонного паспорта або паспорта у вигляді ID-картки).
  5. Електронний медичний висновок про народження або медичне свідоцтво про народження (форма № 103/0). 
  6. Номер, який батьки отримують смс-повідомленням після народження дитини (від програми Е-Хелс).
  7. Номер банківського соціального рахунку отримувача допомоги на дитину — того з батьків, хто перебуває у декретній відпустці, у форматі IBAN.

Що потрібно придбати для новонародженого

Ось список основних покупок для новонародженого:

  • Ліжечко та коляска: ціна ліжечка може варіюватися від 2000 до 6000 гривень, коляски — від 5000 до 15 000 гривень.
  • Одяг для немовлят та підгузки: перші необхідні речі обійдуться в 1000-2000 гривень.
  • Гігієнічні засоби: креми, вологі серветки, пелюшки — 500-3000 гривень.
  • Медичні прилади: термометр, аспіратор, мазі для догляду — 1500-2500 гривень. 

Слід сказати, що пологові будинки мають видавати вагітним так званий «пакунок малюка» — базовий набір речей для новонародженої дитини, що його спонсорує держава.

Серед товарів пакунка:

  • до 50 одиниць трикотажного одягу;
  • багаторазові водостійкі пелюшки;
  • теплий одяг для немовлят;
  • кілька наборів підгузків;
  • термометри для води та тіла;
  • постільний набір;
  • розвивальний килимок;
  • дитячі книжки та іграшки;
  • засоби гігієни та догляду;
  • коробка, яку можна використовувати як колиску.

Вартість «пакунка малюка» у 2024 році складає 7689 гривень. Щоб його отримати, потрібно подати заяву в пологовому будинку. 

Якщо ж жінка хоче відмовитися від «пакунка малюка» та натомість отримати його грошову вартість — про це треба теж повідомити в пологовому. А далі через мобільний застосунок «Дія» або через звернення до ЦНАПу з довідкою з пологового будинку про неотримання «пакунка малюка» та зі спеціальною карткою від «ПриватБанку» можна отримати грошову виплату.

Також різноманітні варіації «пакунка малюка» можна придбати самостійно — наприклад, в інтернет-магазині, розрахувавшись спеціальною карткою або просто власними коштами. Так, базовий набір для гігієнічного догляду за дитиною може обійтися в 300-700 гривень, зимовий набір «на виписку» — 1350 гривень, набір у ліжечко — 1500 гривень. Відповідно, інтернет-магазини готові доставити такий пакунок вам додому.

Інші витрати після пологів

  • Медичні огляди та щеплення для новонародженого.
  • Витрати на додаткові візити до лікарів: якщо є потреба в обстеженнях або лікуванні.
  • Догляд за новонародженим: це включає харчування, гігієнічні засоби та витрати на безпеку дитини.

Загальна сума витрат 

Щоб комфортно пережити період вагітності та післяпологовий період, рекомендую заздалегідь підготувати суму в межах від 100 000 до 200 000 гривень. Звісно, можна адаптувати витрати під власні можливості, але важливо мати запас, щоб не хвилюватися про фінанси в цей відповідальний період.