«Ще тиждень — і я б помер». Чим небезпечний бореліоз та як вижити у сезон кліщів
Бореліоз — одна з найнебезпечніших інфекцій, яку переносять кліщі. Уражає нервову систему, серце й суглоби та залишає тяжкі наслідки на роки.
Пік зараження бореліозом був 2024-го. Зараз — новий сезон кліщів, тому розповідаємо, як захиститися від укусу кліща, що робити, якщо він таки присмоктався, і як розпізнати хворобу.
Випадків бореліозу більшає
«Я був за один крок до того, щоб мене під'єднали до штучної вентиляції легень, бо могла бути паралізована діафрагма. Ну, а далі, ще, думаю, тиждень — і я б помер, найімовірніше», — розповів hromadske 41-річний Євген Стрельцов.
Бореліоз, або хвороба Лайма, почала проявлятись у Євгена раптово — він був на роботі, коли відчув часткове оніміння кінцівок. Звернувся до невролога, але причини відразу не виявили. Через тиждень у чоловіка почалися сильні болі в суглобах, які не вдавалося вгамувати знеболювальними. Через це Євген не спав уночі й майже не міг ходити.
Через два тижні я опинився в лікарні вже фактично паралізований. У мене сильно скорчило пальці на руках і ногах. Я вже нічого не міг — просто лежав. Почалися проблеми з ковтанням.Євген Стрельцов, директор і головний редактор «Радіо Накипіло»
Те, що в Євгена бореліоз, стало для нього несподіванкою, адже він не бачив самого укусу кліща. Однак аналіз на антитіла до Borrelia burgdorferi — виду бактерій, що викликає хворобу Лайма — підтвердив здогадки медиків.
Хвороба Лайма — це інфекційне захворювання, яке виникає після укусу кліща, інфікованого бактерією Borrelia burgdorferi. І це єдиний спосіб інфікуватися. Хвороба не передається від людини до людини, через інших комах і в будь-який інший спосіб.
Кліщі також можуть переносити кліщовий енцефаліт, що уражає центральну нервову систему, рідше — Гостре інфекційне захворювання, яке викликається бактеріями роду Anaplasma, що передаються через укуси інфікованих кліщів. Хвороба вражає лейкоцити (білі кров'яні клітини) та викликає симптоми, схожі на грип: гарячку, головний біль, біль у м'язах, втому, а іноді — нудоту чи кашель.анаплазмоз, Паразитарне захворювання, яке викликають найпростіші з роду Babesia. Передається людині та тваринам через укус зараженого кліща. Це може спричинити гарячку, озноб, слабкість, анемію та ураження внутрішніх органів.бабезіоз тощо. Ці інфекції часто призводять до важких недуг. Однак, вважається, що кліщів, які переносять енцефаліт, в Україні немає. А втім, вони є, наприклад, у Польщі, Словаччині та Чехії.
Найпоширенішим захворюванням, яке виникає в українців через кліщів, є бореліоз. Його вперше зареєстрували в Україні 2000 року, повідомив hromadske Центр громадського здоровʼя МОЗ. І відтоді динаміка значно збільшилась — з 0,12 випадку на 100 тисяч населення у 2000 році й до 13,25 випадку у 2024-му. При чому саме торік був найбільший пік захворюваності.
У 2025 році числа можуть зрости. Протягом трьох місяців 2025-го медики вже зафіксували 331 випадок захворювання. А це на 39,66% більше, ніж аналогічний період 2024 року, коли було 237 випадків.
«Більшу частину випадків хвороби Лайма фіксують із квітня до жовтня. Це період найвищої активності Це паразитична комаха з родини кліщів, яка живиться кров’ю тварин і людей. Іксодові кліщі небезпечні тим, що можуть переносити серйозні інфекції, зокрема хворобу Лайма (бореліоз), кліщовий енцефаліт, ерліхіоз, бабезіоз та інші.іксодових кліщів. Лише третина хворих можуть пригадати епізод укусу кліща», — запевняють у Центрі громадського здоров’я.
«Кілечко» може і не зʼявитися
Хвороба Лайма може настати за умови, що інфікований кліщ був у шкірі людини протягом тривалого часу. Якщо менш як добу — ймовірність інфікування досить мала, вказують у Центрі громадського здоровʼя. Після трьох діб — зараження майже 100%.
Бореліоз може проявитися як через тиждень після укусу, так і через кілька років. Першим проявом хвороби Лайма може бути почервоніння на місці присмоктування кліща — кільцеподібна еритема. Серед інших симптомів — головний біль, ломота в усьому тілі та млявість.
Еритема на місці укусу, яку часто називають «кілечком», — важлива ознака бореліозу. Та, на жаль, зʼявляється вона не у всіх. Не було її ні в Євгена Стрельцова, ні в чотирирічної Іванки, яку почали лікувати через скарги на біль у ніжці. УЗД показало в дівчинки синовіт — запалення синовіальної оболонки суглоба.
«Лікарка назначила купу аналізів, щоб вияснити причину. І я памʼятаю, як тоді ще скептично поставилась, коли побачила в цьому переліку аналіз на виявлення антитіл до Borrelia. Я подумала: “А це не зайве? Нащо стільки всього здавати?”. Але який був мій шок, коли це підтвердилося», — розповіла мама Іванки, журналістка hromadske Оксана Іваницька.
Як і у випадку з Євгеном, самого укусу кліща Оксана не бачила. Але вже після підтвердження діагнозу пригадала, як рік тому в селі на Прикарпатті родина була в лісі, і наступного дня в доньки піднялася температура понад 40 градусів, яка важко збивалася. Медики тоді повʼязали це з кишковою інфекцією. Ймовірно, причина була таки в укусі кліща.
Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
У мене після хвороби залишилася проблема з кистю лівої руки — вона не підіймається. Є вогнища оніміння на руці, бо був досить сильно уражений нерв. Загалом я ходжу, веду повсякденне життя, але от оця історія зі мною лишилася. Для руки я використовую Медичний пристрій, який підтримує, фіксує або коригує положення частини тіла.ортез. Отримав третю групу інвалідності через це.Євген Стрельцов, директор і головний редактор «Радіо Накипіло»
Рання діагностика й правильне лікування хвороби Лайма можуть допомогти запобігти важчому перебігу захворювання. Його лікують антибіотиками. Сам препарат і дозу має призначити лікар-інфекціоніст.
«Залежно від того, яка стадія хвороби в дитини чи дорослого, якщо це жінка, то чи не вагітна вона, лікар підбирає потрібний антибіотик і його дозування», — пояснила інфекціоністка Марʼяна Максимів.
Хвороби можна уникнути
Наслідки хвороби Лайма можуть бути дуже важкі. Тому слід працювати на випередження — взагалі не допустити самого укусу кліща.
Якщо ви збираєтесь до лісистої зони, подбайте про правильний одяг — з довгими руками. Штани заправте у шкарпетки, оберіть закрите взуття (не сандалі чи шльопанці). Це щоб було якомога менше відкритого тіла — кліщі переважно чіпляються до одягу знизу. І вдягайтесь у світлі тони — так легше помітити кліща.
Перед виходом нанесіть на шкіру або одяг репелент — засіб, що відлякує кліщів. Такі спреї досить добре захищають, тож їх обовʼязково слід використовувати, каже лікарка-інфекціоністка Марʼяна Максимів.
Під час прогулянки памʼятайте, що кліщі живуть на кущах чи у високій траві. На деревах їх майже не буває. Робіть зупинки й оглядайте себе та своїх супутників. Якщо з вами собака, його теж треба обдивлятися. Вдома попросіть близьку людину детально проглянути вашу шкіру.
Бажано обдивлятися все тіло. Хоча здебільшого кліщі зачіпляються в зонах, де є волосся, бо там їм легше зачепитись і не впасти відразу. Це місця під пахвами, у зоні бікіні, під волоссям на шиї тощо.Марʼяна Максимів, лікарка-інфекціоністка
Олія і спирт зроблять тільки гірше
Що ж робити, якщо таки виявили на тілі кліща? У жодному разі не крапати на нього олію, ефірні олії, спирт чи крем. Раніше вважалося, що такі дії змусять кліща самостійно вилізти, і його буде легше зняти.
Насправді це міф, і це тільки зашкодить. Інфекціоністка Марʼяна Максимів пояснює: «У такому разі кліщ буде ще більше присмоктуватися, бо почне задихатися через нестачу доступу до кисню. У підсумку, навпаки, ви його вже не витягнете».
Те саме стосується і спроб підпалити кліща сірниками, через що він нібито має злякатись і вилізти сам. Цей метод теж не працює. Ба більше, у такий спосіб можна вбити кліща, і тоді зі шкіри вдасться дістати лиш його частину, а інша може залишитися під шкірою.
Ідеальний спосіб — звернутися до лікаря-травматолога. У лікарні медики обережно дістануть кліща спеціальними щипцями й продезінфікують місце укусу.
Якщо ж немає змоги піти до лікаря, можна спробувати дістати кліща пінцетом із тонкими загостреними кінчиками або спеціальним інструментом для видалення кліщів. Такі продаються в аптеках і зоомагазинах. Зауважте: класичний пінцет для брів із тупими кінцями не підійде, бо він може стиснути кліща й збільшити ризик зараження.
Я завжди раджу пацієнтам і колегам, які збираються до лісу, завчасно купити в аптеці спеціальні щипці для діставання кліщів і завжди мати їх із собою в аптечці.Марʼяна Максимів, лікарка-інфекціоністка
Якщо маєте такий інструмент, обережно підсуньте його під кліща якнайближче до хобота. Попідіймайте й повільно прокручуйте інструмент в один бік (за або проти годинникової стрілки), доки кліщ не відчепиться, не змінюючи напрямку.
Якщо використовуєте пінцет із тонкими загостреними кінчиками, обережно захопіть кліща якомога ближче до шкіри, намагаючись не торкатися його тіла, лише хоботка. Потягніть повільно й рівномірно вертикально вгору. Не крутіть і не смикайте. Якщо частини голови кліща залишились у шкірі, видаліть їх стерильною голкою або пінцетом.
Часом можна почути й про ще один спосіб дістати кліща — за допомогою звичайної нитки. Її затягують вузликом біля основи хоботка й тягнуть угору. Це здається зручніше, ніж шукати спеціальні щипці. Та водночас такий метод може бути небезпечним: кліщ легко розривається, і частина його тіла може залишитися під шкірою. Це підвищує ризик інфікування.
Після видалення кліща обробіть місце укусу антисептиком (спирт, хлоргексидин тощо) та ретельно вимийте руки з милом. Продезінфікуйте і щипці чи пінцет — те, що ви використовували.
Надалі краще звернутися до сімейного лікаря для подальших рекомендацій. У МОЗ закликають не призначати самому собі антибіотики «для профілактики».
Наступні три тижні після укусу кліща спостерігайте за своїм станом. Якщо з’явилися гарячка, біль у суглобах, слабкість — це привід повторити візит до лікаря. А якщо ж на місці укусу з’явилися почервоніння у вигляді кіл — це може бути ознакою хвороби Лайма.
А що ж робити із самим кліщем?
Центр громадського здоровʼя радить зберегти його в герметичній банці або пакетику (живим чи мертвим) на випадок, якщо лікар порекомендує здати його на аналіз. А щоб потім утилізувати, слід обгорнути кліща скотчем і змити в унітаз або помістити у спирт. Не слід намагатися роздавити кліща пальцями.
В Україні кліща можна здати на аналіз до приватних лабораторій і Центрів контролю та профілактики хвороб, щоб перевірити на наявність інфекції. Такий аналіз платний — від 520 до 1640 гривень, залежно від того, досліджують лише на Borrelia burgdorferi, чи пакетом і на інші можливі бактерії.
Та здебільшого лікарі схиляються до того, що це зайва витрата коштів. За словами лікарки-інфекціоністки Марʼяни Максимів, навіть якщо аналіз і виявиться позитивним, це ще не означатиме, що людина від цього кліща заразилась, а натомість буде бити на сполох і пити різні антибіотики, чим шкодити власному здоровʼю.
Американський Центр із контролю та профілактики захворювань (СВС) теж не рекомендує віддавати кліща на дослідження. Серед причин, які там називають, — лабораторії, які проводять аналіз кліщів, не зобов’язані дотримуватися високих стандартів якості. Тому їхні результати не слід використовувати для ухвалення рішень щодо лікування. А ще наголошують, що негативний результат може дати хибне відчуття безпеки, а людину міг укусити інший заражений кліщ, і вона цього не помітила.