Польща відновила пропуск вантажівок з України

Вантажівка. Ілюстративне фото
Вантажівка. Ілюстративне фотоFacebook / Serhiy Derkach

Польща врегулювала питання перетину кордону вантажівками з України. Митна та прикордонна служби країни не вимагатимуть жодних дозволів на двосторонні перевезення.

Про це повідомив заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.

Так, всі українські транспортні засоби, які здійснюють двосторонні перевезення, відповідно до «транспортного безвізу» можуть безперешкодно перетинати кордон. 

Рух уже починається на пунктах пропуску «Шегині — Медика», «Нижанковичі — Мальховіце», «Угринів — Долгобичув», «Краківець — Корчова». Найближчим часом пропуск вантажівок відновлять і на інших пунктах. 

Нагадаємо, 1 липня Державна митна служба України повідомила про те, що Польща призупинила пропуск на в'їзд/виїзд українських вантажівок, які не мають дозволів на міжнародні вантажні перевезення. На тлі цього Україна звернулася до Єврокомісії.

А втім, у червні Україна та Єврокомісія продовжили дію «транспортного безвізу» ще на рік із можливістю його автоматичної пролонгації до кінця 2025 року.

Хоча обсяг самої угоди залишився незмінним, до українських перевізників посилилися вимоги. Зокрема, оновлена угода передбачає також низку взаємних зобов’язань щодо наявності ліцензій на перевезення та маркування вантажівок.

Перехідний період діятиме до 10 липня. А після того всі правила почнуть діяти повноцінно.

Що за «транспортний безвіз»?

У червні 2022 року Україна підписала з ЄС угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом, відому також як «транспортний безвіз».

«Шляхи солідарності» між Україною та ЄС створили як альтернативу портам Чорного моря, які блокувала росія. Угода дозволила перевозити життєво важливі вантажі в Україну, зокрема пальне й гуманітарну допомогу, одночасно допомагаючи українським товарам, як-от зерну, руді, сталі й супутнім товарам, діставатися до ЄС та решти світу.

На практиці угода означала, що ЄС визнаватиме українські водійські права, а українським перевізникам більше не потрібні будуть дозволи для в’їзду на територію блоку. Ця проблема раніше гальмувала українські експортні можливості.

Разом зі скасуванням мит і тарифів на українські товари угода дала українському бізнесу економію в десятки мільйонів доларів та відкрила для української продукції нові можливості на європейських ринках.

Проте «транспортний безвіз» призвів до протестів з боку польських перевізників у листопаді 2023 року. Зрештою, Польща забажала внести зміни до угоди між Україною та ЄС.