Українські оборонні компанії нарікають на відсутність бронювання для працівників

Засновник компанії «Балістика», яка виготовляє захисне військове спорядження, Олександр Довгий заявив, що підприємство досі не має права бронювати своїх військовозобов'язаних працівників.

Про це він повідомив у Facebook.

Він нарікає, що підприємство, продукцією якого користуються сотні тисяч захисників, не має підтримки, тоді як працівники «вторинних галузей — тарологи, сушисти й інші — отримують бронювання без особливих перешкод».

Олександр Довгий служить у ЗСУ з початку повномасштабного вторгнення. За його словами, на захист країни після отримання повісток стали також два топменеджери компанії, а нещодавно отримав повістку ще один працівник.

Він додав, що компанія чекає на рішення про бронювання від Міністерства оборони понад чотири місяці — ще з 24 червня. Хоча, відповідно до законодавства, відповідь мала бути надана протягом 10 днів. За його словами, «Балістика» відповідає всім критеріям бронювання.

«Ми не лише виробляємо спорядження для військових, але й активно допомагаємо Силам оборони. Наша допомога вже сягає близько 80 мільйонів гривень. У нас працює понад 100 співробітників, середня зарплата на підприємстві більш ніж у 1,5 раза перевищує середню по Україні, і ми регулярно сплачуємо податки. Лише за 9 місяців 2024 року до бюджету було перераховано 55 мільйонів гривень податків і зборів», — заявив Довгий.

У коментарях до допису ще низка працівників підприємств, які пов’язані з оборонно-промисловим комплексом, заявили про аналогічні проблеми з відсутністю бронювання для працівників.

Серед них співзасновник «КРУК Індастріс» Максим Мураткін. Підприємство виготовляє деталі до стрілецької зброї. Також — Ігор Омельченко, засновник та власник ТОВ «ВМБ»,  що виробляє бронежилети, каски тощо.

Що зараз із бронюванням?

«Економічна правда» та Page повідомили, що уряд до 15 листопада 2024 року вирішив призупинити дію критеріїв та положень щодо визначення критично важливих підприємств і організацій. А президент Володимир Зеленський обурився через кількість тих, хто має бронювання.

Заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив призупинення бронювання, однак сказав, що до 15 листопада в Україні мають провести аудит «критичних» підприємств.

Окрім того, Мінекономіки та Міноборони мають підготувати й презентувати урядові проєкт рішення, у якому, зокрема, передбачені:

  • порядок перевірки обґрунтованості бронювання військовозобов'язаних;
  • скасування відстрочки від призову на військову службу в разі виявлення необґрунтованих випадків бронювання.

20 жовтня стало відомо, що у «Дії» таки призупинили бронювання працівників через аудит уже заброньованих військовозобов’язаних.