Як молодій людині назбирати гроші на житло і не тільки

Як молодій людині назбирати гроші на житло і не тільки
hromadske

Ви — молода людина з невисокими доходами. Не дуже вмієте заощаджувати й певні, що назбирати на власне житло — практично неможливо? 

hromadske поговорило з фінансовими консультантами, щоб з'ясувати, які шанси на власні квадратні метри та що для цього потрібно. Спойлер: вони є. Читайте поради від експертів.

Заощаджувати не менше ніж 10% щомісячного доходу

Альона Євдокимова, фінансова планерка iPlan.ua

Насамперед необхідно визначити конкретну суму та реальні терміни для досягнення мети, щоб взяти до уваги інфляцію та правильно розрахувати майбутню вартість нерухомості. Навіть якщо, згідно з розрахунками, не виходить швидко накопичити повну суму, важливо регулярно заощаджувати не менше ніж 10% щомісячного доходу, що дасть змогу формувати фінансову дисципліну та поступово рухатися до мети. Гарною альтернативою довгостроковому накопиченню є участь у державних програмах пільгового кредитування, як-от «єОселя», що допоможе значно скоротити термін реалізації мрії про власне житло.

Щоб захистити накопичені кошти від інфляції, варто не просто заощаджувати гроші, але й інвестувати їх у фінансові інструменти з мінімальним рівнем ризику, як-от банківські депозити, ОВДП.

Не менш важливим є регулярний контроль доходів та витрат, а також створення додаткових джерел доходу, які сприятимуть прискоренню досягнення мети.

Накопичувальне страхування життя

Вікторія Довбня, фінансова консультантка

Держава пропонує пільгові програми, як-от «єОселя», але для іпотеки потрібен перший внесок. Найкращий спосіб накопичити його без ризику — накопичувальне страхування життя. Воно дає змогу регулярно відкладати кошти, захищаючи їх від знецінення. Якщо житло потрібне вже зараз, варто орендувати, а паралельно формувати капітал на власне помешкання. Якщо ж є можливість відкладати стабільно, краще планувати купівлю.

Коли йдеться про невеликі суми, важливо вибирати інструменти, які працюють на довгострокову вигоду. Накопичувальне страхування життя — це можливість регулярно відкладати навіть 2-5 тисяч гривень щомісяця і через 10–20 років мати гарантований капітал із додатковим фінансовим захистом.

Змусьте свої гроші працювати на вас!

Софія Фединяк, фінансова консультантка

Існує простий економічний закон: якщо вартість покупки житла перевищує вартість 10 років оренди, тоді оренда доцільніша. Якщо орендувати протягом цих 10 років дорожче, ніж купити нове житло, то краще запланувати покупку. Чому саме 10 років? Бо цей період дає змогу врахувати прогнозування інфляції, амортизацію, зростання вартості житла. Також економісти радять брати до уваги так зване rent-to-price ratiо — відношення річної орендної плати до вартості житла. Якщо воно менше ніж 5% — оренда вигідніша. З огляду на інфляцію національної валюти, я не раджу ставити перед собою мету накопичення всієї суми на покупку нерухомості, якщо її вартість значно переважає річний дохід. Краще розглянути можливості для іпотеки чи розтермінування і накопичити на перший внесок за допомогою інвестування на фондовому ринку. Обрати для себе стратегію на 5 років і отримати захист від інфляції та додатковий інвестиційний дохід.

Перше і найважливіше правило персональних фінансів — «Спершу заплати собі». Щойно отримали зарплатню чи дохід, одразу відкладаємо на заощадження та інвестиції. Тільки після цього витрачаємо гроші на власні потреби.

Друге — плануємо свій бюджет. Ідеальна формула бюджету — 50/30/20. 50% доходу витрачаємо на базові потреби, 30% — на дозвілля, а 20% — на заощадження та інвестиції.

Третє — дуже важливо мати окремий рахунок для своїх заощаджень, щоб не було спокуси ними скористатися за неналежних умов. Ідеально підійдуть «Банки» в Mono чи «Конверти» в «Приваті».

Четверте — змусьте свої гроші працювати на вас. Адже інфляцію ніхто не скасовував. Поки ваші гроші просто «лежать», їх «зʼїдає» інфляція. Тож просто тримати гроші на рахунку без відсоткової дохідності — це про втрату грошей, а не про їхнє збереження. 

Тому потрібно вивчати інвестування. Розібратися спершу в низькоризикових стратегіях, обрати брокера та сформувати власну інвестиційну стратегію, за допомогою якої ви будете впевнені в безпеці своїх інвестицій навіть у турбулентні часи.

Я рекомендую також диверсифікувати свої заощадження у валютному та рахунковому аспектах. Простими словами, не тримати всі яйця в одному кошику. Частину заощаджень зберігати в доларах, частину — в євро, мінімізувати частку гривні, оскільки вона інфлює значно швидше, ніж інші валюти. 

Також корисно зберігати частину заощаджень на рахунках, які приносять дохідність, але щоб водночас ви мали змогу зняти ці кошти з рахунку в будь-який момент.

Серед депозитів, валютних та гривневих ОВДП краще обирати гривневі ОВДП, дохідність яких більша за 15% річних, адже вони перекривають інфляцію.