Reuters: Україна пропонує ЄС жорсткіші санкції проти росії через невизначеність США

Президент Володимир Зеленський разом із лідерами Франції, Німеччини, Великої Британії та Польщі говорять телефоном із президентом США Дональдом Трампом, Албанія, 16 травня 2025 року
Президент Володимир Зеленський разом із лідерами Франції, Німеччини, Великої Британії та Польщі говорять телефоном із президентом США Дональдом Трампом, Албанія, 16 травня 2025 рокуОфіс президента України

Наступного тижня Україна звернеться до ЄС із проханням ухвалити нові масштабні «заходи стримування» щодо росії. Йдеться про арешт російських активів та запровадження санкцій проти деяких покупців російської нафти. Все через те, що президент США Дональд Трамп відмовляється від посилення санкцій.

Про це пише Reuters із посиланням на джерела.

За даними агенції, українські посадовці підготували «Білу книгу» з пропозиціями зайняти більш «агресивну та незалежну» позицію щодо санкцій проти росії, оскільки майбутня позиція США досі залишається невизначеною.

Серед 40 сторінок рекомендацій — арешт російських активів з подальшою передачею їх Україні, запровадження вторинних санкцій проти покупців російської нафти, зокрема іноземних компаній, які допомагають рф обходити чинні обмеження.

Такі вторинні санкції, які можуть вдарити по великих покупцях, таких як Індія та Китай, «стали б важливим кроком, який Європа досі неохоче робить».

Україна також наполягає на зміні механізму ухвалення санкцій ЄС. Так, замість одностайного голосування пропонується впровадити систему ухвалення рішень більшістю голосів. Це необхідно для того, щоб окремі країни не могли блокувати рішення про санкції.

Доповнено. о 14.00. Як повідомили hromadske у Раді економічної безпеки України, «Білу книгу» представлять 26 травня у Брюсселі. Документ підготувала Національна санкційна коаліція України за координації Ради економічної безпеки України (РЕБ) та Експертної групи з питань формування й реалізації санкційної політики при Кабінеті Міністрів.

Раніше видання Axios розповідало, що після розмови з російським лідером володимиром путіним президент США Дональд Трамп відмовився запроваджувати нові санкції проти росії. Він заявив європейським союзникам України, що не вважає запровадження санкцій гарною ідеєю, і що, на його думку, путін хоче угоди.

Лідери ЄС були здивовані тим, що президент США здавався задоволеним своєю розмовою з путіним. Телефонний дзвінок, у якому той розповідав про бесіду з лідером кремля, президент України Володимир Зеленський назвав «поганим».

Розмови Трампа із Зеленським та путіним

Президент США Дональд Трамп провів телефонні розмови із президентом України Володимиром Зеленським та главою рф володимиром путіним.

Перед тим, як зателефонувати російському лідеру президент США провів розмову із Зеленським. Згодом, після завершення дзвінка з путіним, він знову зв’язався з українським президентом, а також лідерами Німеччини, Франції, Італії, Фінляндії та Європейської комісії.

Трамп назвав «дуже хорошою» розмову з путіним, заявивши, що росія та Україна негайно розпочнуть переговори щодо припинення вогню й завершення війни.

Водночас путін назвав розмову з Трампом «дуже змістовною та вельми відвертою і загалом корисною». Глава рф стверджує, що москва готова запропонувати й працювати з Україною над можливим меморандумом про майбутній мирний договір. Водночас вважає, що потрібно знайти компроміси, які б влаштували обидві країни.

Зеленський після розмови заявив, що Трамп вважає найважливішим — щоб Україна та росія почали прямі перемовини. Також президент США очікує, що російська сторона буде давати «відповідні сигнали, як вона бачить припинення вогню та наступні кроки», пояснив Зеленський.