ЄС та Україна домовилися про нові умови торгівлі після завершення «торговельного безвізу»

Європейський Союз та Україна завершили переговори щодо перегляду Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) після того, як у червні завершилася дія «торговельного безвізу».
Про це повідомляється на сайті Європейської комісії.
Зазначається, що нова домовленість знаменує «новий етап у встановленні довгострокової, передбачуваної та взаємної системи» в контексті вступу України до ЄС. Водночас угода «повністю враховує» інтереси європейських фермерів, наголосили в Єврокомісії.
Так, домовленість передбачає перегляд положень про лібералізацію торгівлі в межах Угоди про асоціацію та побудована навколо трьох принципів:
- «Рівні умови гри». Україна отримає доступ до ринку, пообіцявши поступово привести своє виробництво до стандартів ЄС (це охоплює добробут тварин, використання пестицидів і ветеринарних препаратів). Про свій прогрес у цьому напрямку країна звітуватиме щорічно.
- «Надійне захисне положення». І ЄС, і Україна матимуть можливість активувати «захисний механізм», коли імпорт загрожуватиме спричинити негативні наслідки для будь-якої зі сторін. У випадку ЄС обмеження можуть запровадити на рівні однієї або кількох держав.
- «Розширення торговельних потоків». Це означає «повне урахування чутливих питань певних сільськогосподарських секторів ЄС». Так, щодо найбільш «чутливих товарів, як-от цукор, птиця, яйця, пшениця, кукурудза та мед, запровадили лише незначне збільшення.
Обидві сторони також домовилися допомогти українським експортерам повернутися до їхніх традиційних ринків у третіх країнах.
Більше контексту
Угоду про асоціацію між ЄС та Україною, включно з ПВЗВТ, узгодили між 2007 та 2011 роками, а підписали 21 березня та 27 червня 2014 року.
ПВЗВТ скасувала переважну більшість усіх тарифів на українські товари, зокрема на промислові.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну Брюссель запровадив на продукцію з України тимчасовий безмитний режим. У медіа його назвали «торговельним безвізом». Він почав діяти з 4 червня 2022 року та двічі продовжувався до свого закінчення 5 червня 2025 року.
На тлі цього Україна прагнула домовитися про нову довгострокову лібералізацію тарифів.
- Поділитися: