Макрон захищає Україну у Вашингтоні, а Європа шукає військову допомогу. Огляд світової преси

Макрон захищає Україну у Вашингтоні, а Європа шукає військову допомогу. Огляд світової преси
hromadske
Прослухати аудіоверсію

Під час візиту до Вашингтона французький президент Емманюель Макрон намагається зміцнити підтримку України, використовуючи особисті відносини з Дональдом Трампом. Тим часом Європа об'єднується, щоб надати Києву військову допомогу, якщо Сполучені Штати припинять постачання зброї Україні. 

Чому зустріч Трампа з Макроном є критично важливою для української безпеки, як довго Київ зможе протриматися без військової підтримки Вашингтона та коли можна очікувати перемир'я між Україною і росією — читайте в огляді світової преси.

France24. «Мир не може означати капітуляцію України»

Президент Франції став першим європейським лідером, який відвідав Дональда Трампа у Вашингтоні після того, як він знову повернувся до влади місяць тому. Трамп привітав Макрона як «дуже особливого гостя» під час їхньої зустрічі в Овальному кабінеті, обмінявшись характерним міцним рукостисканням, зазначає французьке державне агентство новин France24.

Макрон намагався використати добрі особисті відносини з Трампом для зміцнення підтримки України. Французький лідер запевнив американського президента, що Європа готова «посилити свої оборонні зобов'язання та побудувати довготривалий мир в Україні».

Ба більше, Макрон заявив Трампу, що Європа сподівається на «сильну» участь США в забезпеченні будь-якого мирного врегулювання в Україні: «Як європейці ми зобов'язалися бути активними учасниками гарантій безпеки для України. Ми добре усвідомлюємо, що європейцям потрібно робити більше для безпеки та оборони в Європі».

Трамп висловив надію, що війна росії проти України наближається до завершення, і наголосив, що «вартість і тягар забезпечення миру повинні нести європейські країни, а не виключно Сполучені Штати». Макрон привітав зусилля Трампа покласти край війні, але зазначив, що «цей мир не може означати капітуляцію України».

«Протягом останніх років Україна боролася не тільки за свою незалежність і суверенітет, але також за нашу колективну безпеку. Я вважаю, що ніхто в цій залі не хоче жити у світі, де діє закон сили, а міжнародні кордони можуть порушуватися щодня», — сказав Макрон під час спільної пресконференції з Трампом.

Президент Франції наголосив, що Київ має бути залученим до переговорів про завершення війни. Водночас Трамп запевнив, що росія готова погодитися на розміщення європейських військ на території України як гарантів угоди про припинення бойових дій.

Крім цього, президент США заявив, що Вашингтон і Київ наближаються до угоди, яка надасть Сполученим Штатам доступ до критично важливих мінералів України й компенсує витрати на американську допомогу, надану протягом трьох років великої війни. Трамп повідомив, що Володимир Зеленський може відвідати Білий дім уже «цього або наступного тижня».  

Утім, лідер Сполучених Штатів не пояснив, чи будуть американські гарантії безпеки частиною угоди з Україною. Він лише зазначив, що «Європа зробить усе можливе, щоб нічого поганого з безпекою України не сталося».

Associated Press. «Війна в Україні може завершитися протягом кількох тижнів»

Під час зустрічі з Макроном Трамп здивував журналістів заявою про те, що припинення вогню в Україні можливе протягом «наступних кількох тижнів», повідомляє американське агентство новин Associated Press.

Після зустрічі, яка тривала майже дві години, Макрон також заявив, що перемир'я можливе за «кілька тижнів». Позитивним моментом для Києва стала спільна участь Трампа і Макрона у відеоконференції з іншими лідерами G7, яка була присвячена допомозі Україні. Після публічних нападок на президента Зеленського, схоже, Дональд Трамп трохи пом’якшив свій тон стосовно українського керівництва, зазначає Associated Press.

Трамп вразив Європу, коли почав повторювати кремлівські наративи після зустрічі американської та російської делегацій у Саудівській Аравії минулого тижня. Тож термінова поїздка Макрона до Сполучених Штатів свідчить про те, що французький лідер намагається скоординувати європейську відповідь на раптову зміну політики Вашингтона і знайти підхід до Дональда Трампа, а також переконати свого американського колегу в тому, що росія є загрозою трансатлантичній безпеці, а не потенційним партнером.

«москва є екзистенційною загрозою для європейців. Це держава, яка надмірно озброїлася і продовжує зміцнювати свою армію. Ми не знаємо, де росія зупиниться. Тому ми всі повинні діяти спільно, щоб стримати її», — сказав Макрон напередодні зустрічі з Трампом у Вашингтоні.

Утім, наразі невідомо, чи зміг Макрон переконати Трампа продовжувати американську підтримку України, зазначає Associated Press. Під час зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті Макрон сказав американському президенту, що путін «не поважатиме режим припинення вогню», повідомив Associated Press радник президента Франції.

Le Monde. «Європа продовжить забезпечувати військову підтримку України»

Як вплинути на переговори, участі в яких ви не берете? Це питання, відповідь на яке намагається знайти Європа, адже Сполучені Штати й росія обговорюють майбутнє України, не залучаючи європейців до процесу, пише французьке видання Le Monde

Європейці намагаються продемонструвати єдність, попри різкі зміни в зовнішній політиці Сполучених Штатів. У понеділок, 24 лютого, міністри закордонних справ 27 країн-членів ЄС на зустрічі в Брюсселі ухвалили 16-й пакет санкцій проти росії, щоб послабити здатність москви продовжувати найбільшу війну в Європі з часів Другої світової війни.

«27 держав-членів ЄС загалом підтримують принцип подальшої військової допомоги Україні», — сказала Кая Каллас, верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки. На рівні ЄС глави держав та урядів планують обговорити, як можна швидко посилити обороноздатність України, на екстреному саміті, який відбудеться в Брюсселі 6 березня.

За три роки повномасштабного вторгнення 27 держав-членів ЄС надали Україні фінансової та військової підтримки на суму близько 135 мільярдів євро, що трохи більше, ніж США, які надали Україні близько 120 мільярдів доларів допомоги. Водночас країни ЄС вже погодилися виділити додаткові 30 мільярдів євро для допомоги Україні у 2025 році. Більша частина цієї суми буде витрачена на військову підтримку Києва, зазначає Le Monde.

Країни Балтії, Скандинавські країни, Польща та Нідерланди хочуть діяти швидко, щоб посилити Збройні сили України. Франція, Німеччина, Італія та Іспанія є менш поспішними. Угорщина, з іншого боку, планує накласти вето на будь-які ініціативи ЄС, що стосуються подальшої військової підтримки України.

Politico. «Без американської допомоги через пів року Україна матиме великі проблеми»

Потенційна відмова Вашингтона від військової підтримки Києва може змусити українське керівництво піти на поступки під час мирних перемовин з росією, зазначає американське видання Politico. Найсильніший важіль впливу Трампа на Україну — це загроза зупинки постачання зброї, підтвердив у розмові з Politico колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«На мою думку, в України є шість місяців, перш ніж ми насправді почнемо відчувати нестачу зброї на передовій», — сказав Дмитро Кулеба.

Утім, попри те що втрата підтримки США буде ударом для України, Київ має засоби, щоб продовжувати боротьбу з допомогою своїх європейських союзників. Україна планує витратити понад 50 мільярдів євро, або близько 26 відсотків свого ВВП, на оборону і безпеку у 2025 році. Частину цих коштів Києву надасть Європейський Союз.

Наразі ЄС працює над військовим пакетом допомоги Україні вартістю щонайменше 20 мільярдів євро, повідомляє Politico. Потенційна зупинка американської допомоги Україні змушує Європу діяти швидко та рішуче.

Минулого року Європа також надала Україні мільйон артилерійських снарядів. Цього року європейські країни планують поставити Києву ще 1,5 мільйона снарядів. Утім, без американської підтримки Європі буде складно забезпечити всі військові потреби Києва. За три роки повномасштабної війни США відправили в Україну понад 3 мільйони артилерійських снарядів калібру 155 мм.

Зупинка американської військової допомоги позбавить Україну багатьох з її «найефективніших» озброєнь, хоча деякі американські системи можуть бути замінені на європейські. Однак найбільшим викликом для України може стати нестача американських боєприпасів та ракет для систем ППО.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис підтвердив Politico, що існує «певна зброя, певне обладнання, яке Європа не може замінити, якщо США перестануть постачати його Україні», маючи на увазі системи протиповітряної оборони й деякі боєприпаси дальнього радіуса дії.

«Нам потрібен час, і ми працюємо над цим. Це велика проблема, тому що деякі категорії озброєнь не можна швидко замінити. Однак ми можемо дати Україні більше коштів, щоб допомогти Києву виробляти більше зброї самостійно», — сказав Кястутіс Будрис.

Навіть якщо Вашингтон покине Київ, Україна продовжуватиме боротися, сказав Нік Рейнолдс, співробітник та дослідник наземної війни в аналітичному центрі Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень у Лондоні.

«Україна продовжує утримувати передову своїми підрозділами з використанням обладнання, яке вона має, і хоча в багатьох аспектах все ще залежить від західної підтримки боєприпасами, вона також сама виробляє значну частину озброєнь», — сказав Нік Рейнолдс у коментарі Politico.

Зеленський також наполягає на тому, що українські війська залишаться на своїх позиціях, хай що робить Трамп: «Усі розуміють, що ми сьогодні досить стабільні. Ми набагато сильніші, ніж були на початку вторгнення».

Без зовнішньої допомоги Україна давно б програла війну, зазначає Politico. З початку повномасштабного вторгнення росії 46 000 українських солдатів загинули в бою, 390 000 військових були поранені. Утім, попри чисельну перевагу противника, українцям вдається тримати свої позиції.

Україна поступово стає світовим лідером у виробництві дронів, але вона все ще потребує підтримки. Без американської допомоги Києву росія отримає значну перевагу, підсумовує Politico.