Місіонери залишають у лісах Бразилії секретні аудіопристрої, щоб навернути у свою релігію дикі корінні народи — медіа

Корінний народ корубо в тропічному лісі Амазонії
Корінний народ корубо в тропічному лісі АмазоніїRicardo Beliel / Brazil Photos / LightRocket via Getty Images

Місіонерські групи, попри суворі закони Бразилії щодо охорони корінних народів, використовують аудіопристрої на заповідних територіях тропічних лісів, щоб євангелізувати ізольовані племена Амазонії. 

Про це йдеться в розслідуванні Guardian та бразильської газети O Globo.

Представники народу корубо в долині Джаварі, що поблизу кордону між Бразилією та Перу, знайшли пристрої, які працюють на сонячній енергії та декламують біблійні послання португальською й іспанською мовами.

Долина ДжаваріGoogle Maps / скриншот

Окрім того, бразильські державні агенти, що охороняють неосвоєні райони, помітили там дрони.

Вважається, що це не перша спроба місіонерських груп дістатися до ізольованих громад у долині Джаварі. Так, незадовго до пандемії Covid повідомлялося, що група американців і бразильців, пов’язаних із євангельськими церквами, планувала зв’язатися з корубо. Стверджувалося, що вони використовували гідроплани для картографування стежок та пошуку будинків.

А втім, суд заборонив їм в'їзд на територію корінних народів під час пандемії.

Тепер з'ясувалося, що місіонери повернулися до долини та навколишніх міст із новим інструментом. Перший виявлений жовто-сірий пристрій завбільшки з мобільний телефон, нещодавно з'явився в поселенні корубо. Гаджет, який декламує Біблію та промови американського баптиста, може працювати це необмежений час, навіть поза мережею, завдяки сонячній панелі. Місцеві повідомили про сім таких пристроїв, але як доказ змогли надати лише один.  

Аудіопристрій In Touch Messenger, знайдений в районі поселення корубоGuardian

У повідомленні на пристрої, яке змогло почути Guardian, зазначено: «Подивимося, що скаже Павло, розмірковуючи про власне життя у Посланні до Филип’ян, розділ 3, вірш 4: “Якщо хтось інший думає, що має підстави покладатися на тіло, то в мене їх більше”».

Бразильський уряд не дозволяє прозелітизм на території корубо. З 1987 року у країні  передбачено, що саме ізольовані групи повинні ініціювати будь-який контакт. Така позиція свого часу зробила Бразилію новатором у політиці поваги до самовизначення корінних народів.

Держава також суворо контролює доступ, щоб захистити корубо та інші неконтактні племена регіону від поширених захворювань, до яких вони мають незначний імунітет або взагалі не мають його.

Пристрій, який потрапив до рук корубо, називається «Месенджер» і розповсюджує їх баптистська організація In Touch Ministries, що базується в американській Атланті. Гаджети, доступні більш ніж 100 мовами, не продають, натомість їх передають «недосяжним» людям у всьому світі. 

В інтерв'ю Guardian головний операційний директор In Touch Ministries Сет Грей, розповів що чотири роки тому він особисто доставив 48 пристроїв народу Вай-Вай у бразильській Амазонії. А втім, «Месенджер» не повинен бути у долині Джаварі.

«Ми не ходимо нікуди, куди нам не дозволено», — запевнив Грей. Водночас він згадав про місіонерів з «інших організацій», які перевозять ці пристрої до регіонів, де вони заборонені.

Корубо, відомі своїм смертоносним умінням володіти бойовими кийками, є народом, з яким нещодавно зв'язалися, саме тому вони становлять великий інтерес для певних місіонерів.

Що відомо владі?

Офіцер військової поліції Кардован да Сілва Соейру, який служить у Джаварі на урядовому захисному посту біля входу на територію корінних народів, сказав, що дізнався про ці пристрої від корінного жителя, який перебував на базі.

«Я надіслав звіт із фотографіями до поліційної розвідки, але поки що ми не отримали жодної відповіді. Корінне населення не хотіло віддавати мені пристрої, тому я вирішив, що краще не наполягати. Мені просто вдалося отримати зображення», — сказав він.

Офіцери військової поліції знають про присутність місіонерів, які нібито пов'язані зі Свідками Єгови. Деякі із цих релігійних утворень, ймовірно, намагаються зблизитися, вважає да Сілва Соейру.

Правоохоронець також повідомив командуванню про наявність «таємничих дронів» над базою. Йому наказали збити їх, однак поки що цього зробити не вдалося.

«Ми не знаємо, чи належать вони місіонерам, наркоторговцям, рибалкам чи шахтарям, які спостерігають за базою, щоб побачити, чи матимуть вони вільний прохід тут. Коли я отримав наказ від командування збити їх, я прицілився з гвинтівки, але дрон летів на великій швидкості. Він видавався дуже витонченим», — розповів він.

За словами агента федеральної прокуратури Даніеля Луїса Дальберто, ключовим моментом у присутності місіонерів є не їхня кількість на території, «а радше зміна методів».

«Це непомітна, прихована, поза радаром конверсія. Метод став складним, з ним майже неможливо боротися», — вважає чиновник.