Що дивитися на 15-му Одеському міжнародному кінофестивалі в Києві

За останні роки на долю українських кінофестивалів випало чимало випробувань. Заходи скасовували, переносили в онлайн, змінювали дати й локації. Одеський міжнародний кінофестиваль уже третій рік поспіль не може повернутися до рідного міста. У 2022-му програми показали в межах інших кінофестивалів за кордоном, у 2023-му захід приймали Чернівці, а цьогоріч він відбуватиметься в Києві.
Покази триватимуть з 12 по 20 липня у Будинку кіно та кінотеатрі «Оскар». Окрім традиційних конкурсів — національного та європейського, програма містить аж 5 ретроспектив українського кіно: «Наша ДНК», «10 років: Україна у вогні», «Незабута історія», «Кохати по-українськи» та «Співає Україна». Також на глядачів очікують гала-премʼєри та хіти найбільших світових кінофестивалів. Програма розлога, але 10 must see фільмів 15-го Одеського кінофестивалю — вже до вашої уваги.
«Дім за склом» (Україна, реж. Тарас Дронь)
Національний конкурс
Донька амбітної архітекторки Вікторії зникає прямо посеред випускного разом із хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Героїня намагається відвести підозри від доньки — але так, щоб не заплямувати свою репутацію і не втратити важливий проєкт. Вікторія починає власне розслідування, під час якого їй доведеться розібратися також зі своїм минулим.
Фільм знято на плівку 35 мм. Для України цей вінтажний метод — рідкість, хоча його досі використовують режисери світового рівня (Квентін Тарантіно, Мартін Скорсезе тощо). Це вже друга стрічка у фільмографії Тараса Дроня, де центральний персонаж — сильна жінка. Попередня робота режисера — спортивна драма «Із завʼязаними очима» — здобула відзнаку на Варшавському кінофестивалі.
Дивитися: 14 липня о 13:00 (Будинок кіно)
«Сини» (Данія, Швеція, реж. Густав Меллер)
Фестиваль фестивалів
Єва — тюремна наглядачка. До в'язниці, у якій працює героїня, привозять молодого чоловіка з її минулого. Єва одразу просить перевести її до нього у відділення — найсуворіше та найжорстокіше у в'язниці. Чим же наглядачка повʼязана зі злочинцем і чому прагне помсти? Розкаже цей тривожний психологічний трилер, у якому героїня ризикує поступитися як своїми моральними цінностями, так і майбутнім.
Дивитися: 15 липня о 13:30 (кінотеатр «Оскар»)
«Сірі бджоли» (Україна, реж. Дмитро Мойсеєв)
Національний конкурс
У «сірій зоні» АТО, в невеличкому селі без електроенергії, залишилися жити лише двоє чоловіків похилого віку. Під снарядами, що іноді пролітають над селом, сусіди-пенсіонери ведуть свій скромний побут, іноді зустрічаючись для суперечливого, але необхідного спілкування. Мало зважаючи на воєнні події, вони намагаються створити своє мирне життя у небезпечній місцині, але все остаточно руйнується, коли в селі з’являється російський снайпер.
«Сірі бджоли» — екранізація однойменного роману письменника Андрія Куркова. Головних героїв зіграли Віктор Жданов («Спіймати Кайдаша», «Вулкан») та Володимир Ямненко («Дике поле»). Фільм знімали в Луганській області, а його прем'єра відбулася минулого року в основному конкурсі Міжнародного кінофестивалю в Роттердамі.
Дивитися: 18 липня о 15:45 (Будинок кіно)
«Увʼязнена з Бордо» (Франція, реж. Патрісія Мазюї)
Фестиваль фестивалів
В іронічному фільмі неперевершена Ізабель Юппер грає Альму — багату жінку, яка мешкає наодинці у великому будинку в Бордо. Її чоловік увʼязнений за наїзд на людину, й Альма часто відвідує його в тюрмі. Там героїня знайомиться з Міною, молодою матір'ю з геть іншого соціального кола, чий чоловік сидить за пограбування. Попри значні відмінності жінки мають спільний досвід — обидві встигли організувати своє життя за відсутності чоловіків. Між ними зав'язується цікава дружба.
Дивитися: 12 липня о 17:30 (Будинок кіно)
«Божевільні» (Україна, реж. Денис Тарасов)
Національний конкурс
Київ, 1970-ті роки. Андрій спілкується українською, слухає закордонний рок і понад усе цінує свободу. Статті за інакодумство у Кримінальному кодексі на той час не було, тож подібних до Андрія за усталеною практикою відправляли до психлікарні та ставили вигаданий діагноз «млявоплинна шизофренія». Великі дози психотропних препаратів разом із постійними приниженнями й тортурами робили свою справу — і пацієнти потроху втрачали сили для опору системі. Перед Андрієм постав вибір: співпрацювати з нею чи терпіти, сподіваючись розповісти світові правду.
Фільм уперше в художньому кінематографі викриває одну з найганебніших і найстрашніших практик СРСР — «каральну психіатрію», яку використовував КДБ у боротьбі з політичними та релігійними дисидентами.
Дивитися: 18 липня о 19:00 (Будинок кіно)
«Види милосердя» (Ірландія/Велика Британія/США, реж. Йоргос Лантімос)
Гала-премʼєри
Не встигли вщухнути пристрасті довкола трагікомедії «Бідолашні створіння», що стала тріумфатором Венеційського кінофестивалю торік, як Йоргос Лантімос буквально через пів року презентував нову стрічку — тепер уже на кінофестивалі в Каннах.
«Види милосердя» — це абсурдистська притча-триптих. Перша історія — про чоловіка, який намагається узяти під контроль власне життя. Друга — про поліціянта, чия дружина повернулася після зникнення у морі зовсім іншою людиною.Третя розповідає про жінку, що шукає людину з унікальними здібностями та єдиним призначенням — стати видатним духовним лідером. У головних ролях: Емма Стоун, Віллем Дефо, Джессі Племонс.
Дивитися: 19 липня о 18:00 (кінотеатр «Оскар»)
«Конотопська відьма» (Україна, реж. Андрій Колесник)
Гала-премʼєри
Прадавня відьма з Конотопу закохалася у звичайного хлопця й давно зреклася своїх магічних сил. Але після того, як російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, героїня прагне помсти. Відьма повертає свої уміння — на вбивць її нареченого чекає жорстока розправа.
Trigger warning: премʼєра фільму на Одеському кінофестивалі відбудеться з оригінальною звуковою доріжкою. У широкий прокат, який розпочнеться 22 серпня, «Конотопська відьма» вийде в українському дубляжі — окупантів озвучать нашою літературною мовою.
Дивитися: 15 липня о 18:30 (кінотеатр «Оскар»)
«Граф Монте-Крісто» (Франція, реж. Матьє Делапорт, Александр де Ла Пательєр)
Гала-премʼєри
Свіжа екранізація класичного роману Олександра Дюма викликала шквал овацій на Каннському кінофестивалі — глядачі аплодували стоячи 12 хвилин.
Пригодницька сага розповідає історію молодого чоловіка Едмона Дантеса, який стає жертвою змови — його затримують у день власного весілля за злочин, якого він не вчиняв. Зраджений друзями та засуджений корумпованим суддею, Дантес вирушає відбувати довічне ув’язнення на острові Шато-д’Іф. Після 14 років неволі Едмон здійснює зухвалу втечу, повертається до Франції непристойно багатим і під новим ім’ям прагне помститися тим, хто зруйнував його життя.
Дивитися: 14 липня о 18:30 (кінотеатр «Оскар»)
«Субстанція» (Велика Британія/США/Франція, реж. Корал Фаржа)
Гала-премʼєри
Слава голлівудської зірки Елізабет Спаркс (Демі Мур) залишилася в минулому, хоча вона й досі веде популярне фітнес-шоу на телебаченні. Та коли її програму збираються перезапустити з новою зіркою, Елізабет наважується прийняти «субстанцію» — унікальний препарат, що обіцяє перетворити на «кращу версію себе». Так на світ з'являється молода й сексуальна Сью (Марґарет Кволлі). А втім, досконалість має свою ціну, і героїня невдовзі її дізнається.
Фільм ще до премʼєри називали «феміністичним боді-горором». «Субстанція» порушує питання чоловічого погляду на зовнішність жінок (male gaze) і наочно демонструє наслідки нереалістичних вимог до жіночого тіла, а також токсичні поради б'юті-експертів та фітнес-інфлюенсерів. Стрічка отримала приз за найкращий сценарій на Каннському кінофестивалі.
Дивитися: 18 липня о 19:00 (кінотеатр «Оскар»)
«Народ проти Космо» (Франція, реж. Летиція Дош)
Гала-премʼєри
Адвокатка Ейпріл погоджується захищати Космо — пса, який покусав трьох людей. Головна героїня має виграти перший в історії суд над собакою, інакше її нетипового клієнта чекає розправа.
Світова прем’єра фільму відбулася цьогоріч на Каннському кінофестивалі, де перформанс Коді (так насправді звати собаку, що зіграв Космо) відзначили спеціальною нагородою Palm Dog.
Дивитися: 17 липня о 18:45 (кінотеатр «Оскар»)
- Поділитися: