Вихідні з попкорном: що подивитися в кіно та на стримінгах на Різдво

Навіть прихильники народних традицій у зимові свята поринають у перегляд популярних стрічок на різдвяну тематику. Хоч це й релігійна подія, та в масовій культурі довкола неї будують і дитячі казки, і романтичні мелодрами, і моторошні жахи. У багатьох із нас є низка комфортних фільмів, які ми дивимося з року в рік: «Сам удома» й «Чарлі та шоколадна фабрика» чи от «Поганий Санта» й «Міцний горішок». Однак часом слід цей перелік оновити — тож hromadske підготувало добірку на будь-який смак: від нових дитячих мультфільмів і переосмислення класики до темних комедій і футуристичних жахів.
«Те Різдво» (Велика Британія, реж. Саймон Отто)
Де дивитися: Netflix
Святкові приготування в мальовничому містечку на узбережжі моря, які перериває жахлива хуртовина, у полоні якої опиняється навіть Санта-Клаус. Однак будь-які перешкоди не стануть на заваді дружній громаді, яка вірить у дух Різдва. Це найновіший фільм у нашій добірці — анімаційна стрічка, героїв якої озвучили британські зірки театру Браян Кокс (серіал «Спадкоємці»), Фіона Шоу, Джоді Віттакер (серіали «Чорне дзеркало», «Доктор Хто»), Білл Наї.
«Вільшанка Робін» (Велика Британія, США, реж. Ден Оджарі та Майкі Пліз)
Де дивитися: Netflix
Вільшанку виростила родина мишок — і тепер, коли пташка стала підліткою, її відмінність від решти сім’ї стає дедалі більш очевидною. Чи дізнається вона про своє походження та чи робить батьків батьками виключно їхня кровна спорідненість, ми дізнаємося в милому мультфільмі, знятому в техніці лялькової анімації.
«Жах перед Різдвом» (США, реж. Генрі Селік)
Де дивитися: Megogo
Ще одна стрічка в такій техніці — культовий мюзикл «Жах перед Різдвом», створений за задумом легендарного режисера Тіма Бертона. Це моторошний мультфільм, який не менше пасує Гелловінові — власне, саме так і називається містичне місто, правитель якого вирішує назавжди знищити Різдво. Це стильна й смішна картина, проте її темний характер робить її радше винятком у нашій святковій добірці.
«Людина, яка винайшла Різдво» (Канада, Ірландія, реж. Бхарат Наллурі)
Де дивитися: Megogo
Проте сама тема викрадення Різдва все ж вписується в канон, закладений іще Чарльзом Дікенсом. Твори британського літератора XIX століття мають найбільшу кількість адаптацій, тож обрати один фільм із десятка чудових екранізацій нелегко. У цьому списку ми натомість пропонуємо подивитися комедійний біопік про самого Дікенса та шлях до створення його «Різдвяної історії».
«Ґрінч» (США, реж. Єрроу Чейні та Скотт Мосьє)
Якщо хтось і може позмагатися з Дікенсом у впливі на образ Різдва в сучасній західній культурі, то це американський дитячий письменник Доктор Сьюз із його бестселером «Як Ґрінч викрав Різдво!». Затьмарити стрічку 2000 року з Джимом Керрі — завдання неординарне, проте творцям нової анімаційної адаптації все ж удалося потягатися зі святковою класикою — чого вартий лише голос Бенедикта Камбербетча, який озвучив Ґрінча.
«Маланка та Різдво» (Україна, реж. Микола Носок)
Де дивитися: кінотеатри
А от охочим довідатися більше про українські святкові традиції радимо документальну роботу від Ukraïner, у якій зафільмовано два зимових свята у 2022 році — перед і після повномасштабного вторгнення. Спершу ми бачимо автентичні обряди на Буковині, а вже наступної зими старовинні звичаї повертаються й на деокуповані території Слобожанщини.
«Мої думки тихі» (Україна, реж. Антоніо Лукіч)
Де дивитися: Takflix, Megogo, SweetTV, КиївстарТБ
Хоч у кадрі переважно літні й осінні пейзажі, фінал цієї комедії, що припадає саме на це свято, напрочуд лаконічно передав дух Різдва й сімейної близькості навіть через державний кордон — що сьогодні актуально для ще більшої кількості українців.
«Маленькі жінки» (США, реж. Джилліан Армстронґ)
Де дивитися: Netflix, AppleTV, YouTube
Декілька років тому ми рекомендували вам «Маленьких жінок» режисерки Ґрети Ґервіґ, а цього разу радимо трохи старшу адаптацію того самого однойменного роману середини XIX століття. Щонайменше заради сцен святкування Різдва під час громадянської війни у Сполучених Штатах. Акторський склад тут не менш зірковий: Сьюзен Серандон («Шоу жахів Рокі Горрора», «Тельма та Луїза»), Вайнона Райдер («Ніч на землі», «Дивні дива»), Крістіан Бейл («Американський психопат», трилогія «Бетмен»), Кірстен Данст («Незаймані самогубиці», «Меланхолія») та інші. Стрічка 1994 року на свій час вважалася взірцем екранізації великого американського роману, проте закликаємо все ж передивитися потім і фільм 2019-го, щоб порівняти, як сучасна феміністська оптика дозволяє по-новому поглянути на класичний сюжет.
«Мандарин» (США, реж. Шон Бейкер)
Де дивитися: AppleTV
Продовжуючи тему сучасних сюжетів у різдвяних декораціях, згадаємо й незалежну стрічку 2015 року, повністю зняту на п’ятий iPhone. Комедія ґрунтується на кримінально-романтичних перипетіях трансгендерної секс-працівниці в Голлівуді, яка після виходу з буцигарні дізнається, що їй зраджував хлопець. Фільм повний сексу, наркотиків і темного гумору, тож навряд пасуватиме для сімейного перегляду, проте точно вартий уваги синефілів.
«Біле Різдво» — серія «Чорного дзеркала» (Велика Британія, реж. Карл Тіббеттс)
Де дивитися: Netflix
Закінчимо ж добірку також неочевидно. Любителі наукової фантастики точно оцінять спеціальний різдвяний епізод другого сезону «Чорного дзеркала» — його автор Чарлі Брукер перетворює свято на привід для розмови двох чоловіків, мовчанка яких роками приховувала жахливе минуле.
- Поділитися: