Різдво в різних жанрах. 9 фільмів на новорічні канікули

Постер фільму «Хлопчик на ім’я Різдво»
Постер фільму «Хлопчик на ім’я Різдво»Netflix

Щороку на екрани виходить чимало «сезонного» кіно — наймиліші історії про кохання, дружбу та добро у традиційних різдвяних декораціях. Але якщо хочеться різноманітності, то ми підготували для вас 9 зимових фільмів у різних жанрах: від класичного ромкому та сімейної анімації про Санту Клауса до горору про лихих духів Різдва.

«Хлопчик на ім’я Різдво»

сімейний, режисер Ґіл Кінан, 2021

Яким був Санта Клаус у підлітковому віці? У цій чарівній казці для всієї родини розповідається про те, як різдвяний персонаж став відомим на весь світ. Колись давно Санта звався Ніколасом. Коли йому було 13 років, його батько зник, вирушивши за наказом короля на пошуки таємничого краю ельфів. І Ніколас сміливо вирушає у подорож, аби знайти свого батька.

«Хлопчик на ім’я Різдво» зачаровує своїми зимовими краєвидами та теплою, казковою атмосферою. Це кіно — ідеальне для сімейного перегляду, має наскрізну ідею того, як важливо бути добрими та відважними.

«Крампус: викрадач Різдва»

горор, режисер Майкл Догерті, 2015

Якщо солодкі та милі зимові фільми вже набридли, є варіант переглянути горор-казку. У європейському фольклорі існує такий персонаж як Крампус — він карає дітей, які погано поводилися. І саме цей лиховісний персонаж стає головним антагоністом та фільмі «Крампус: викрадач Різдва».

У стрічці вся родина збирається разом відсвяткувати Різдво. Однак не завжди сімейні свята проходять без конфліктів. Так стається і з цією родиною, яка, окрім святкування, має витримати шквал сварок. Та коли наймолодший член сім’ї Макс втрачає віру в Санту Клауса через кепкування кузенів і розриває свого листа до Санти, замість нього приходить Крампус.

«Дуже Мюрреєвське Різдво»

мюзикл, режисерка Софія Коппола, 2015

На початку 2000-х режисерка Софія Коппола зняла свій культовий фільм «Труднощі перекладу» з Біллом Мюрреєм у головній ролі, а через 13 років цей дует потішив фанатів новим спільним проєктом. Проте, якщо «Труднощі перекладу» були авторським проєктом Копполи, то «Дуже Мюрреєвське Різдво» (як вже помітно з назви) — творіння Білла Мюррея. Актор не тільки зіграв головну роль, а й був сценаристом та продюсером.

Ексцентричний мюзикл зроблений як токшоу, що організував Білл Мюррей. Однак заметіль у Нью-Йорку підкорегувала плани, і тепер жоден із зіркових гостей не може потрапити на зйомки. Аби токшоу все ж вийшло в ефір, актор збирає всіх, хто залишився в будівлі (як же пощастило, що серед цих людей був і Джордж Клуні, і співачка Майлі Сайрус) — і починає нове, імпровізоване шоу.

«Клаус»

анімація, режисер Серхіо Паблос, 2019

Джеспер — молодий та лінивий син поштового магната, який не має цілей у житті. Він тільки й знає, що витрачати татові гроші. Аби провчити сина, батько відправляє його на маленький острів Смеренсбурґ працювати поштарем. Якщо хлопець не розішле 6 тисяч листів за рік, може більше не розраховувати на гроші сім’ї. Випадково Джеспер зустрічає лісоруба Клауса, який до того ж уміє робити неймовірні іграшки. І в нього назріває план: а що як діти писатимуть листи Клаусу з проханням змайструвати іграшку?

«Клаус» — ще одна історія про те, ким міг бути Санта Клаус до того, як став… Санта Клаусом. Стрічка отримала багато схвальних відгуків кінокритиків, зокрема за використання мальованої анімації, яка стала дещо незвичною у світі 3D-мультфільмів. Також у 2020 році фільм номінувався на «Оскар».

«Маленькі жінки»

історична драма, режисерка Ґрета Ґервіґ, 2019

«Маленькі жінки» — це екранізація американської однойменної книги, яка вважається обов’язковою до прочитання у школах. Історія чотирьох сестер Меґ, Джо, Бет та Емі, яка розгортається в часи Громадянської війни, вважається ідеальним романом виховання для майбутніх леді, які повинні бути добрими, цінувати сім’ї та допомагати ближнім.

Фільм режисерки Ґрети Ґервіґ пропонує сучасне та феміністичне прочитання класичної історії та навіть по-доброму висміює кліше про те, що історія з дівчиною в головній ролі має закінчитися щасливим заміжжям. Однак стрічка зберегла затишну та сімейну атмосферу першоджерела, особливо у сценах святкування Різдва.

«Міцний горішок»

бойовик, режисер Джон Мактірнан, 1988

Суперечки щодо того, чи можна вважати «Міцний горішок» різдвяним фільмом, не вщухають вже понад 30 років. Але два факти незаперечні: «Міцний горішок» є вже класичним бойовиком і його події розгортаються під час зимових свят. До того ж це той фільм, де добро перемагає зло, хоча й не за допомогою магії, а відваги та агентів ФБР. Чим не різдвяна історія?

Офіцер поліції Джон МакКлейн напередодні Святвечора прибуває до Лос-Анджелеса, аби помиритися зі своєю дружиною Голлі. Сподіваючись, що святкова атмосфера допоможе йому в цьому, він їде в офіс дружини, де саме відбувається різдвяна вечірка. І саме цього вечора терористи вирішують захопити будівлю. І хто ж, як не Джон МакКлейн, має всіх врятувати?

«Відпочинок за обміном»

романтична комедія, режисерка Ненсі Меєрс, 2006

Романтичні комедії є найбільш популярним жанром різдвяних фільмів. І хоча протягом останніх років цей жанр критикують за стереотипність та певну нелогічність учинків головних героїв, все ж є окремі ромкоми, які хочеться переглядати знов і знов.

«Відпочинок за обміном» — стрічка режисерки Ненсі Меєрс, яка створила інші популярні фільми цього жанру, як-от «Пастка для батьків» та «Чого хочуть жінки». У центрі сюжету дві жінки, Аманда (Кемерон Діас) та Айріс (Кейт Вінслет), які живуть по обидва боки Атлантичного океану. Вони знайомляться через інтернет та вирішують на різдвяні канікули помінятися житлами, аби зцілитися на новому місці від негараздів у житті. Для кожної з них це шанс поглянути на себе з нового боку і, звичайно ж, знайти своє кохання.

«Пекельна Хоругва, або Різдво козацьке»

пригодницьке фентезі, режисер Михайло Костров, 2019

Останнім часом і в українському кінематографі починають з’являтися фільми до зимових свят. Одним із таких є стрічка «Пекельна Хоругва», яка намагається поєднати в собі голлівудський блокбастер та український фольклор. І хоча в неї є слабкі сторони, як-от спецефекти, загалом це мила різдвяна казка для всієї родини.

За повір’ям, козакам пробачаються всі гріхи, і тому вони завжди потрапляють до раю. Аби змінити хід речей, Чорт б’ється об заклад зі Святим Петром, що захопить у полон і зможе утримувати там до Різдва найкращого козака. Ним виявився молодий шибайголова Семен, який щойно повернуся зі служби до рідного села. Опинившись у полоні в Чорта, козак почав виховувати його чортенят і планувати, як йому повернутися додому.

«Диво на 34-й вулиці»

комедія, режисер Джордж Сітон, 1947

«Диво на 34-й вулиці» вважається класичною американською різдвяною стрічкою. Фільм має чотири римейки (найпопулярніший із них вийшов 1994 року) та три «Оскара», серед яких — за найкращий сценарій.

У декораціях святкового Нью-Йорка глядач знайомиться з головним героєм — Крісом Крінґлом, який випадково опиняється у великому універмазі. Перебуваючи у потрібний час у потрібному місці, він ще й отримує роботу в цьому універмазі, ставши місцевим Санта Клаусом. Кріс понад усе піклується про покупців і навіть відправляє їх до сусіднього універмагу-конкурента по потрібні іграшки. Через це спалахує гнівом головна менеджерка Доріс — та й не тільки через це.