Області екстремальної посухи у світі зросли втричі з 1980-х років — аналіз

Ілюстративне фото
Ілюстративне фотоMaud CORREA / Unsplash

У 2023 році 48% земної поверхні мали принаймні один місяць екстремальної посухи. Ще у 1980-х роках цей показник був утричі нижчим — на рівні 15%.

Про це пише BBC із посиланням на аналіз наукового журналу Lancet під назвою «Зворотний відлік щодо здоров’я та зміни клімату».

За даними науковців, поріг екстремальної посухи досягається після шести місяців дуже низької кількості опадів або дуже високого рівня випаровування з рослин і ґрунту, чи обох. Це створює ризик для водопостачання та санітарії, продовольчої безпеки та здоров’я населення, а також може вплинути на постачання енергії, транспортні мережі та економіку.

Причини окремих посух складні й пов’язані з багатьма факторами, які впливають на наявність води, — від природних погодних явищ до того, як люди використовують землю. Але зміна клімату загалом змінює глобальні моделі опадів, роблячи деякі регіони більш схильними до посухи.

Так, особливо серйозним посилення посухи було у Південній Америці, на Близькому Сході та на Африканському Розі. А в Амазонії посуха загрожує змінити погодні умови — вона вбиває дерева, які відіграють важливу роль у стимулюванні дощових хмар, що порушує «делікатно збалансовані цикли опадів». Це своєю чергою призводить до подальшої посухи.

Екстремальні опади

Паралельно збільшуються екстремальні опади: за останні 10 років 61% світу спостерігали збільшення екстремальних опадів, якщо порівняти з базовим середнім показником 1961-1990 років.

Спекотна погода посилює випаровування води з ґрунту, що робить періоди, коли немає дощу, ще більш сухими. Але зміна клімату також змінює режим опадів. Коли океани нагріваються, більше води випаровується в повітря. Повітря також нагрівається, тобто може утримувати більше вологи. Коли ця волога рухається над землею або зливається у шторм, це призводить до більш інтенсивного дощу.

Вплив на здоров’я людей

Аналіз Lancet також показав, що вплив зміни клімату на здоров’я людей досяг рекордного рівня. У 2023 році з проблемою продовольчої безпеки стикнулися на 151 мільйон людей більше, ніж у 1990-х роках. Це призвело до недоїдання. Смертність людей старше 65 років, що пов’язана зі спекою, також зросла на 167%, якщо порівняти з 1990-ми роками.

Окрім того, підвищення температури та збільшення кількості дощів спричиняють збільшення кількості вірусів, пов’язаних із комарами. А збільшення кількості пилових бур призвело до того, що мільйони людей страждають через забруднене повітря.