Джонсон назвав «здирництвом» угоду США про корисні копалини України, але порівняв її з лендлізом

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що останній варіант американсько-української угоди про доступ до корисних копалин є більш сприятливим для України, ніж попередній. Водночас він все одно назвав його «здирницьким».
Про це Джонсон сказав на конференції «Ялтинська європейська стратегія», передає Politico.
Він заявив, що бачив проєкт угоди, який тепер нібито зобов'язує США підтримувати вільну, суверенну і безпечну Україну. На його думку, підписання документа є єдиним способом рухатися вперед у завершенні війни.
«Я дивлюся на цей документ і бачу в ньому позитивні моменти для України. Я думаю, що він містить зерна надії та прогресу», — сказав експрем'єр.
Джонсон порівняв цю угоду з лендлізом — програмою під час Другої світової війни, яка давала змогу США постачали союзникам озброєння для боротьби з нацистською Німеччиною.
«Так, з одного боку, це видається здирництвом, але так само було і з лендлізом у 1941 році, чи не так? Американці абсолютно обібрали нас», — вважає він.
Пізніше в коментарі журналістам експрем’єр також сказав, що в проєкті угоди немає пункту про відшкодування 500 мільярдів доларів, як спершу вимагали США: «Українці провели переговори досить добре».
Нагадаємо, напередодні віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що команди України та США перебувають на завершальному етапі переговорів щодо українських рідкісноземельних мінералів.
За її словами, переговори минули «дуже конструктивно» і майже всі ключові деталі вдалося узгодити.
Більше про угоду
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: