У ЄС заперечили, що пропонували Україні укласти угоду щодо корисних копалин
Європейська комісія спростувала інформацію про буцімто запропоновану Україні угоду щодо корисних копалин, яка є альтернативною документу зі США. Там кажуть, що насправді така співпраця триває вже кілька років.
Про це заявив речник Єврокомісії Томас Реньє, цитує «Інтерфакс-Україна».
«Немає пропозиції. З 2021 року в ЄС є офіційне партнерство з Україною щодо критичної сировини, яке формалізоване меморандумом про взаєморозуміння. Отже, це датується чотирма роками тому», — заявив він.
За словами речника, ця співпраця спрямована не лише на гарантування безпеки ланцюжків постачання для ЄС, а й на сприяння створенню місцевої цінності та розвитку потенціалу в країнах-партнерах, що створює взаємну вигоду.
«Тепер, як ви бачите, тут насправді йдеться про співпрацю з Україною, а не про якусь конкуренцію зі США», — додав Реньє.
Тож напередодні, під час візиту посадовців ЄС до Києва, єврокомісар з питань промислової стратегії Стефан Сежурне «підтвердив нашу відданість реалізації цього меморандуму про взаєморозуміння та прискоренню роботи для зміцнення нашого взаємовигідного партнерства», зазначив речник.
Хоча раніше ЗМІ з посиланням на Сежурне писали, що Євросоюз подав українським посадовцям альтернативну угоду про доступ до корисних копалин України на тлі прагнення Києва укласти подібну угоду зі США.
Раніше голова Європейської ради Антоніу Кошта запевняв, що країни-члени ЄС не вимагатимуть від України жодних корисних копалин в обмін на надання їй допомоги.
Тим часом президент США Дональд Трамп вже анонсував підписання американсько-української угоди про копалини. Для цього він зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським.
Більше про угоду
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: