Глава Пентагону Гегсет не повідомив Білий дім про призупинення постачання зброї Україні — CNN

Міністр оборони США Піт Гегсет
Міністр оборони США Піт ГегсетX / Pete Hegseth

Міністр оборони США Піт Гегсет не сповістив Білий дім, перш ніж минулого тижня вирішив призупинити постачання зброї до України.

Про це пише CNN із посиланням на пʼять джерел. 

Напередодні президент США Дональд Трамп запевнив, що не є відповідальним за цей крок. На засіданні Кабінету міністрів, коли його запитали, чи схвалює він призупинення постачання, Трамп лише сказав, що США продовжуватимуть постачати оборонну допомогу Україні. На повторне запитання про те, хто санкціонував призупинення, він відповів: «Я не знаю, чому б вам не сказати мені?».

За словами джерел, ця пауза була вже другим випадком цього року, коли Гегсет вирішив зупинити постачання американської зброї до України. Вперше це сталося в лютому, і рішення швидко скасували, кажуть троє співрозмовників CNN.

Спеціальний посланець США з питань України Кіт Келлог та державний секретар Марко Рубіо, який також є радником Трампа з нацбезпеки, теж не отримували попередження про паузу й дізналися про це з медіа, стверджує високопосадовець адміністрації та ще два джерела.

Тим часом прессекретар Пентагону Кінгслі Вілсон заявив CNN: «Міністр Гегсет забезпечив президентові основу для оцінки постачання військової допомоги та оцінки наявних запасів. Ці зусилля були скоординовані в уряді».

А прессекретарка Білого дому Каролін Лівітт на запитання, чи попереджав міністр про намір призупинити постачання, сказала, що Пентагон провів перевірку, «щоб забезпечити відповідність усієї підтримки, яка надається всім іноземним державам, інтересам Америки».

Два джерела пояснили виданню, що Гегсет не проінформував Білий дім, тому що в нього немає керівника апарату чи довірених радників навколо, які могли б спонукати його краще координувати важливі політичні рішення з міжвідомчими партнерами.

За словами одного зі співрозмовників, призупинення постачання відбулося після того, як минулого місяця Трамп під час поїздки на саміт НАТО попросив Гегсета надати йому оцінку арсеналів США на тлі ескалації на Близькому Сході. 

Водночас президент не давав главі Пентагону конкретних вказівок щодо припинення передачі зброї до України в межах цього перегляду. Ця рекомендація надійшла саме від заступника міністра оборони Елбріджа Колбі, запевнили п'ять джерел.

Останніми днями представники Пентагону стверджували, що цей крок був необхідним через дефіцит озброєння в США. Однак, як наголошують співрозмовники CNN, Конгрес не отримав ніякої інформації від міністерства, яка б свідчила про критичний чи неминучий дефіцит зброї.

Більше про зупинку постачання зброї

Американські медіа 1 липня повідомили, що Пентагон вирішив призупинити постачання деяких ракет ППО та інших високоточних боєприпасів до України (обіцяних іще за каденції Байдена) через побоювання, що арсенали США стали занадто малими. Як зазначається, рішення ухвалив керівник політичного відділу Пентагону Елбрідж Колбі після огляду запасів.

Кореспондент PBS News Нік Шифрін заявив, що, окрім ракет-перехоплювачів PAC-3, призначених для систем Patriot, Пентагон також зупинив постачання 155-мм артилерійських снарядів, ракет GMLRS, призначених для систем M270 MLRS та HIMARS, протитанкових ракет Stinger, а також авіаракет AIM-7 та Hellfire.

Останній пакет допомоги на 500 млн доларів США оголосили ще в січні за каденції президента Джо Байдена. У березні повідомлялося, що Україна отримала 90% зброї, яку виділив попередній президент США.

4 липня американський лідер Дональд Трамп зідзвонився з українським колегою Володимиром Зеленським.

Axios писало, що 40-хвилинна розмова здебільшого була присвячена потребам України в протиповітряній обороні. За даними видання, Трамп сказав, що США хочуть допомогти Україні з ППО через зростання російських атак.

А вже 8 липня Трамп оголосив, що його країна надішле Україні додаткове озброєння.