Угода з ЄС підсилить інші договори про гарантії безпеки. Ось про що домовилися

Президент Володимир Зеленський, Президент Європейської ради Шарль Мішель і Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підписали Спільні безпекові зобов’язання між Україною та ЄС, Брюссель, 27 червня 2024 року
Президент Володимир Зеленський, Президент Європейської ради Шарль Мішель і Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підписали Спільні безпекові зобов’язання між Україною та ЄС, Брюссель, 27 червня 2024 рокуОфіс президента

Угода України та ЄС вперше закріплює багатосторонні довгострокові зобов’язання всіх 27 держав-членів Євросоюзу на наступні 10 років надавати Києву підтримку в усіх ключових сферах — військовій, фінансовій, гуманітарній та політичній.

Про це повідомив Офіс президента.

Так, Європейський Союз буде підтримувати надання Україні військового обладнання — як летального, так і нелетального, обіцяє прискорити та посилити надання всієї необхідної військової допомоги. Бюджет Фонду допомоги Україні на 2024 рік становитиме 5 мільярдів євро. Подальші зіставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року на основі потреб України.

Окрім того, Євросоюз продовжить підготовку Сил оборони України, зокрема через Місію ЄС з військової допомоги Україні (EUMAM).

Також Україна та ЄС будуть поглиблювати співпрацю між оборонними підприємствами в дусі Європейської оборонно-промислової стратегії. Україна зможе брати участь у спільних закупівлях, а українська оборонна промисловість — отримувати підтримку в нарощуванні промислового виробництва та зміцненні зв’язків із європейською «оборонкою», зокрема через Офіс оборонних інновацій ЄС у Києві.

Європейський Союз продовжить надавати підтримку заходам військової й цивільної протимінної діяльності, включно з гуманітарним розмінуванням. А також зобов’язується підтримувати сектор цивільної безпеки України, реформи у сфері розвідки й управління кордонами. Місія ЄС надаватиме консультації та практичну підтримку щодо реформ, а Україна зобов’язується прийняти та ефективно впроваджувати їх.

Серед іншого, Європейський Союз обіцяє продовжувати захист і допомогу людям, які рятуються від загарбницької війни росії, надавати підтримку внутрішньо переміщеним особам та іншим вразливим групам, включно з людьми похилого віку й людьми з інвалідністю.

Зі свого боку Україна зобов’язується:

  • продовжити реформи, зокрема відповідно до свого шляху до ЄС, а також у сфері безпеки, розвідки та оборони. Це охоплює цивільний нагляд за Силами оборони, ефективністю й прозорістю оборонних інституцій, а також зміцнення оборонної промисловості на основі Європейської оборонно-промислової стратегії;
  • посилити заходи прозорості та підзвітності щодо отриманої допомоги;
  • робити позитивний внесок у безпеку Європейського Союзу та його держав-членів, зокрема шляхом обміну інформацією та отриманими уроками, якщо це доречно.

Гарантії безпеки

У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна своєю чергою взяла на себе зобов’язання щодо реформ.

До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Відтоді двосторонні угоди з Україною підписали ще майже два десятки країн.