Понад 40 партнерів України відвідали зустріч щодо енергетичної безпеки з «формули миру» — ухвалили комюніке

Україна провела першу тематичну розширену зустріч робочої групи, присвяченої реалізації пункту «формули миру» щодо енергетичної безпеки. Таку конференцію організували у продовження першого Саміту миру.
Про це повідомив Офіс президента.
На онлайн-зустрічі були присутні представники понад 40 країн-партнерів і міжнародних організацій, які доєдналися до робочої групи. З української сторони участь у засіданні взяли представники Офісу президента та Міністерства енергетики.
Голова Офісу Андрій Єрмак зазначив, що внаслідок постійних атак на енергетичну систему Україна втратила понад 9 ГВт генерації. Через це ситуація в гуманітарній сфері та економіці значно погіршилася.
«Захист об'єктів енергетичної інфраструктури, їх швидке відновлення та розвиток — єдиний спосіб запобігти поглибленню кризи. Україна потребує вашої енергетичної солідарності», — заявив посадовець.
Він також припустив, що водночас Україна може стати платформою для впровадження й тестування нових підходів до «зеленого» переходу та посилення сталого розвитку.
Присутні посадовці, зокрема, з Данії, Норвегії та Польщі, заявили, що їхні країни підтримують зусилля України з відбудови енергетичного сектору.
Так, Копенгаген пообіцяв, що під час головування в Раді ЄС у 2025 році одним з основних пріоритетів буде збереження сильної політичної уваги блоку до енергосистеми України. А Варшава запевнила: коли головуватиме, то прагнутиме припинити імпорт російського палива до країн ЄС.
За результатами конференції учасники ухвалили Спільне комюніке, у якому підтвердили відданість «всеосяжному, справедливому та стійкому миру в Україні, що охоплює запобігання нападам на цивільні об’єкти та енергетичну інфраструктуру».
Партнери зобов’язалися підтримувати зусилля України з відбудови своєї енергетичної системи на принципах переходу до «зеленої» енергетики та енергетичної незалежності. Загалом, вони затвердили, що поділяють спільне бачення трьох аспектів:
- гарантування безпеки цивільної енергетичної інфраструктури під час збройних конфліктів;
- відбудова енергетичної системи України в короткостроковій та довгостроковій перспективі в інтересах підвищення глобальної енергетичної безпеки та стійкості;
- захист енергетичної інфраструктури від атак.
Окрім того, Єрмак анонсував, що найближчим часом відбудуться аналогічні зустрічі, присвячені пунктам «формули миру».
Перший Саміт миру у Швейцарії
15-16 червня у Швейцарії тривав перший Глобальний саміт миру, ініціатором якого виступила Україна. Конференція базувалася на попередніх дискусіях, зокрема на українській «формулі миру» та інших мирних пропозиціях, які ґрунтуються на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права.
Подія відбувалася на курорті Бюргеншток, поблизу міста Люцерн. До заходу долучилася 101 країна та міжнародна організація з усіх континентів. Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні.
Однак не всі захотіли долучитися до підписання фінального комюніке — це Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Вірменія, Бахрейн, Бразилія, Ватикан, Індонезія, Колумбія, Лівія та ОАЕ. Кілька країн — Ірак та Йорданія — відкликали свої підписи згодом. А втім, після саміту до комюніке також долучилися інші країни й організації, зокрема Антигуа і Барбуда, Замбія, а також Організація американських держав, до якої входять 34 країни обох Америк.
Конференція базувалася на попередніх дискусіях, зокрема на українській «формулі миру» та інших мирних пропозиціях, які ґрунтуються на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права.
- Поділитися: