Генсек НАТО застеріг Трампа про «страшну загрозу», якщо Україну підштовхнуть на «поганий мир» — FT

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з новообраним президентом США Дональдом Трампом у Палм-Біч, що в американському штаті Флорида, 22 листопада 2024 року
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з новообраним президентом США Дональдом Трампом у Палм-Біч, що в американському штаті Флорида, 22 листопада 2024 рокуNATO

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив новообраного президента США Дональда Трампа, що якщо Україну примусять підписати «поганий мир» на умовах росії, то на Вашингтон чекають «страшні загрози» з боку Китаю, Ірану і Північної Кореї.

Про це Рютте розповів у інтерв’ю Financial Times.

За словами генсека НАТО, поглиблення зв’язків між ворогами США ставить країну під загрозу. Він також наголосив, що лідер Китаю Сі Цзіньпін «може подумати про щось подібне в майбутньому, якщо не буде хорошої угоди для України», вочевидь, маючи на увазі вторгнення на Тайвань.

«Ми не можемо допустити ситуації, коли лідер КНДР Кім Чен Ин, російський лідер, Сі Цзіньпін та Іран радітимуть, тому що ми уклали угоду, яка не є доброю для України, у довгостроковій перспективі це буде страшною загрозою безпеці не тільки для Європи, але й для США», — заявив Рютте.

Він також розповів, що під час нещодавньої зустрічі у Флориді 22 листопада намагався переконати Трампа зберегти взаємодію із західними союзниками та продовжити американську підтримку України.

Трамп та Україна

Позиція республіканця Дональда Трампа та його команди щодо України залишається неоднозначною. Під час передвиборчої кампанії Трамп неодноразово стверджував, що «закінчить війну», якщо буде переобраний, не розкриваючи, що саме робитиме.

Він запевняв, що зможе припинити війну за 24 години, зокрема завдяки своїм хорошим стосункам з українським президентом Володимиром Зеленським та російським лідером володимиром путіним.

Водночас Трамп грозився зупинити фінансову допомогу Україні та «вийти» з російсько-української війни.

На дебатах із Джо Байденом він назвав «неприйнятними» вимоги путіна про виведення українських військ з окупованих регіонів та відмову України від вступу до НАТО. Але Джеймс Ді Венс, якого Трамп обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти, озвучив протилежну думку, запропонувавши замороження бойових дій на теперішній лінії фронту та відмову України від вступу до НАТО.

За даними ЗМІ, радники Трампа представили план, згідно з яким той у разі переобрання надаватиме Україні додаткову військову допомогу, тільки якщо Київ погодиться на переговори з москвою.

Уже після перемоги Трампа стало відомо про ще один план, який запропонували його радники. Він передбачає, що Київ пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років, а США в обмін на це продовжуватимуть надсилати Україні зброю. росія та Україна нібито мали б погодитися на демілітаризовану зону в понад 1200 км.

Наразі невідомо, якої з цих стратегій буде дотримуватися Трамп і чи робитиме він це взагалі.