Україна відстояла «переможне» рішення за позовом акціонерів «Укрнафти» — Мін’юст

Апеляційний суд Свеа у Стокгольмі став на бік України та відхилив апеляцію трьох кіпрських компаній щодо скасування арбітражного рішення у справі «Укрнафти».

Про це повідомило Міністерство юстиції України.

Суд погодився з ключовим аргументом України: позивачі не здійснили фактичного внеску до статутного капіталу ПАТ «Укрнафта», а отже, не зробили інвестицію відповідно до Договору до Енергетичної хартії та не мали права на подання арбітражного позову.

«Арбітражний трибунал погодився із позицією України щодо відсутності у трибуналу юрисдикції розглядати цей спір, що підтвердив і Апеляційний суд Свеа», — зазначила міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.

За рішенням суду, компанії зобовʼязані відшкодувати Україні:

  • витрати на арбітражне провадження — 18,9 млн доларів, а також відсотки з 4 лютого 2021 року до моменту сплати;
  • судові витрати у справі (щодо юрисдикційного провадження) — 2,6 млн доларів, а також відсотки, починаючи з 31 січня 2025 року й до моменту сплати;
  • судові витрати у справі (щодо провадження щодо судових витрат) — 549 674 долари та 2800 шведських крон плюс відсотки з 31 січня 2025 року й до моменту сплати.

Що передувало? 

У 2015 році три кіпрські компанії — Littop Enterprises Limited, Bridgemont Ventures Limited та Bordo Management Limited — позивалися проти України з вимогою компенсувати понад 6 млрд доларів (плюс відсотки).

Загалом вони володіють 40,1009% акцій «Укрнафти». Колишній міністр юстиції Денис Малюська зазначав, що ці компанії пов'язані з бізнесменами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.

За даними уряду, претензії компаній стосувалися:

  • відбору газу НАК «Нафтогаз України» з газосховищ «Укрнафти» за заниженими цінами або безоплатно для потреб населення;
  • невиконання рішень українських судів щодо повернення відібраного газу;
  • підвищення ставки рентної плати за користування надрами;
  • законодавчих змін щодо зниження кворуму для проведення загальних зборів акціонерних товариств.

Ще у 2021 році Міністерство юстиції повідомило про перемогу у Стокгольмському арбітражі після шести років розгляду справи. Тепер суд у Стокгольмі відхилив апеляцію компаній щодо рішення у справі від 4 лютого 2021 року.

Співавтор: Михайло Тарчинець