У США очікують, що Україна підпише угоду про корисні копалини вже цього тижня

Спеціальний посланець США Стів Віткофф вважає, що Вашингтон і Київ мають укласти угоду про корисні копалини цього тижня.
Про це він заявив у коментарі CNN.
Посадовець повторив позицію Вашингтона про те, що США надавали основну частку допомоги Україні без домовленостей про відшкодування, тоді як європейці фінансували менше та мають змогу все повернути. «Тож ця угода значною мірою є відплатою за все, що ми зробили», — зазначив він.
Віткофф заявив, що президент Володимир Зеленський «коливався у своїй прихильності» до угоди. А проте його американський колега Дональд Трамп надіслав йому повідомлення, тож він «більше не вагається».
«Я думаю, є причина, чому він не коливається. Це тому, що він усвідомлює, що ми так багато зробили й що ця угода має бути підписана, і я думаю, ви побачите її підписання цього тижня», — заявив Віткофф.
Зазначимо, що ввечері 23 лютого керівник Офісу президента Андрій Єрмак розповів, що він разом із віцепремʼєр-міністеркою — міністеркою з економіки Юлією Свириденко та віцепрем'єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — міністеркою юстиції Ольгою Стефанішиною долучився до «важливої розмови» з американськими партнерами щодо угоди.
Від американської сторони були міністр фінансів Скотт Бессент і радник президента США з нацбезпеки Майкл Волц, їхні команди й представник команди віцепрезидента США Джей Ді Венса.
«Просуваємося в роботі. Конструктивна розмова. США — наші партнери і ми вдячні американському народу, вдячні за двопартійну підтримку — ви з нами всі три роки вторгнення росіян», — зазначив Єрмак.
Що за угода?
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: