НАЗК заявило, що моніторинг життя посадовців під загрозою через правку депутатів. У Раді кажуть, що вже відхилили її (ДОПОВНЕНО)

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) заявило, що у Верховній Раді пропонують правки до Закону України «Про запобігання корупції», які можуть знищити інструмент моніторингу способу життя посадовців. Агентство закликає депутатів зберегти його.
Про це йдеться в повідомленні НАЗК.
Йдеться про пропозицію змін до ст. 51-4 «Моніторинг способу життя суб’єктів декларування» Закону України «Про запобігання корупції». Вони прописані у законопроєкті № 12374-д «щодо посилення інституційної спроможності НАЗК».
У самому агентстві вважають, що запропоновані зміни ускладнять перевірку сумнівних активів, а також створять корупційні ризики.
Серед запропонованих змін, які будуть розглядати народні депутати:
- Обмеження МСЖ лише періодом перебування у статусі декларанта — це унеможливить оцінку законності статків, набутих раніше, та дасть змогу посадовцям пояснювати походження активів законними доходами до початку публічної служби.
- Здійснення МСЖ лише щодо декларанта та членів його сім’ї — це дасть змогу недоброчесним посадовцям оформлювати активи на третіх осіб без можливості їхнього виявлення. Чинний порядок моніторингу дозволяє виявляти такі випадки.
- Обмеження терміну здійснення МСЖ трьома місяцями. НАЗК пояснює: моніторинг потребує часу для аналізу великого обсягу даних, здійснення міжнародних запитів і детального аналізу фінансових документів. Навіть простий моніторинг способу життя може тривати шість місяців, у складних випадках — понад рік. Тобто запропоновані строки зроблять ефективне виявлення корупції неможливим.
Доповнено о 14:08. Одна з ініціаторів законопроєкту, народна депутатка Анастасія Радіна, повідомила, що комітет з антикорупційної політики відхилив правку, яка вносила зміни до інструменту моніторингу способу життя НАЗК.
«Закликаю колег не підтримувати також і інші відхилені поправки щодо змін до системи електронного декларування або повноважень НАЗК у разі винесення їх “на врахування“ у сесійній залі. Ці норми суперечать євроінтеграційним зобов’язанням України», — заявила вона.
Радіна повідомила, що розгляд законопроєкту № 12374-д у другому читанні заплановано вже цього тижня (24-28 березня).
- Поділитися: