«У тебе немає карт». Найскандальніші заяви та укази Трампа за 100 днів його президентства

«У тебе немає карт». Найскандальніші заяви та укази Трампа за 100 днів його президентства
MANDEL NGAN / AFP via Getty Images
Прослухати аудіоверсію

Перші 100 днів Дональда Трампа на посаді президента Сполучених Штатів породили безліч мемів і жартів через його шалену медійну активність, скандальні заяви й суперечливі укази.

hromadske зібрало 10 указів і заяв Дональда Трампа з моменту його інавгурації, які сколихнули ЗМІ та світовий порядок.

«Канада створена для того, щоб стати 51-м штатом США»

Протягом 100 днів свого президентства Дональд Трамп неодноразово заявляв, що Канада повинна приєднатися до США і стати 51-м штатом. Він багато разів дозволяв собі глузувати з колишнього прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, називаючи його губернатором. 

28 квітня Трамп вкотре згадав про Канаду у зневажливому тоні. Коментуючи вибори в сусідній країні, він повторив свою заяву про «51-й штат», яка вже давно стала символом політичної неадекватності.

«Оберіть людину, яка має силу і мудрість скоротити ваші податки вдвічі та збільшити вашу військову міць, безплатно, до найвищого рівня у світі. Ви будете мати нульові мита, якщо Канада стане омріяним 51-м штатом Сполучених Штатів Америки. Більше не буде штучної лінії кордону, яку провели в далекому минулому. Подивіться, якою красивою була б ця територія», написав Трамп на своїй сторінці в соціальній мережі Truth Social.

Постійні заяви Трампа про приєднання Канади до Сполучених Штатів підсилили позиції Ліберальної партії в Канаді, підкосивши консерваторів. Останні намагалися бути більш стриманими щодо ворожої риторики Білого дому, ніж ліберали. І зрештою програли парламентські вибори в Канаді. 

«володимире, зупинися!»

Після ракетного удару росіян по Києву 24 квітня, Дональд Трамп у той же день звернувся до володимира путіна через соціальні мережі, закликавши його зупинити насилля.

«Я не задоволений російськими ударами по Києву. Це було зайвим, і зроблено дуже невчасно. володимире, зупинися! 5000 солдатів гинуть щотижня. Укладімо мирну угоду!»написав Трамп у Truth Social.

Багато українців обурилися в соцмережах через те, що Трамп назвав російський удар по Києву «невчасним». Мовляв, а коли удари по цивільних об’єктах взагалі можна вважати вчасними? Однак ця заява Трампа може свідчити про зміну його ставлення до путіна. До цього він усіляко уникав критики російського диктатора, вважаючи, що це може зашкодити мирному врегулюванню.

У соціальних мережах жартома згадали Віктора Януковича, який із перекошеним від безсилля і люті обличчям незадовго до своєї втечі до росії вимагав від протестувальників на Майдані зупинитися.

«Це день визволення Америки»

2 квітня ввійде в історію як старт світової торгівельної війни, яку розпочав своїм указом президент США. У цей день Дональд Трамп оголосив про запровадження мит на імпорт іноземних товарів до США з понад 180 країн і територій у рамках своєї стратегії «взаємних тарифів». 

«Мої земляки, американці, 2 квітня 2025 року — це День визволення, який назавжди залишиться в пам’яті як день відродження американської промисловості. На мою думку, це один із найважливіших днів в американській історії. Це акт проголошення економічної незалежності. Саме в цей день ми почали робити Америку заможною»,сказав Дональд Трамп, оголошуючи про своє рішення ввести мита.

Хоч він запевнив, що ці заходи принесуть мільярди доларів до державного бюджету, у довгостроковій перспективі торгівельна війна США з усім світом, ймовірно, призведе до зростання цін та інфляції. Відтак, Америка може стати біднішою. 

«Без нас у тебе немає жодних карт»

Дональд Трамп сказав цю скандальну фразу в обличчя Володимиру Зеленському 28 лютого 2025 року під час зустрічі з президентом України в Овальному кабінеті. 

«Твоя країна у великій біді. Ні, ти вже достатньо наговорив. Послухай, ти не виграєш. У тебе є до біса гарна можливість знайти хороший вихід завдяки нам. Наш дурний президент дав тобі 350 мільярдів. Якби в тебе не було нашої військової техніки, ця війна закінчилася би через два тижні. Ти маєш бути вдячним. У тебе немає карт», — сказав тоді Дональд Трамп.

Зеленський не змовчав і спробував захиститися, заявивши, що прийшов не в карти грати. Однак такі слова лише підігріли емоції. Сутичка в Овальному кабінеті стала дипломатичною катастрофою безпрецедентних масштабів.

«Європейський союз створили, щоб пограбувати Сполучені Штати»

Цю заяву Дональд Трамп зробив 26 лютого, аргументуючи необхідність введення тарифів на товари, які імпортуються у Сполучені Штати з країн ЄС. Перший місяць перебування Трампа в Білому домі запам’ятався різким зростанням напруження між Вашингтоном та його європейськими союзниками.

«Послухайте, будьмо, чесними, Європейський Союз був створений для того, щоб пограбувати Сполучені Штати. Це його мета, і вони добре впоралися з цим завданням. Але тепер я президент, і тому все буде інакше»,сказав Трамп журналістам на першому засіданні кабінету міністрів з моменту своєї інавгурації.

Європейська комісія у відповідь заявила, що ЄС є «найбільшим вільним ринком у світі» і тому взаємовигідна торгівля була би «благом для Сполучених Штатів». Однак Дональд Трамп проігнорував цей дружній тон. Трохи більше ніж через місяць він запровадить 20-відсоткові мита на всі товари, що експортуються з ЄС до США.

Указ про «Закінчення зловживання федеральним урядом у політичних цілях» 

Перші 100 днів президента Трампа шокували світ не лише його скандальними заявами, а й величезною кількістю указів. Трамп підписує президентські укази ледь не щодня, практично не залучаючи Конгрес до управління країною. 

Перший же указ, який Дональд Трамп підписав після інавгурації 20 січня, викликав хвилю суперечок в американському суспільстві. Протягом останніх років Трамп постійно критикував попереднього президента Джо Байдена за те, що він буцімто перетворив уряд на зброю та інструмент переслідування політичних опонентів. 

У тексті указу йдеться про запровадження суворого нагляду за роботою федеральних установ, який «гарантує їхню незалежність від політичного впливу». Критики указу стверджують, що він є політично вмотивованим і може бути спрямованим проти установ або держслужбовців, які є нелояльними до президента. Прихильники, з іншого боку, схвалюють його як необхідний крок для відновлення довіри суспільства до державних інституцій. 

Підписуючи цей указ, нинішній господар Овального кабінету зробив символічний жест. У такий спосіб він нагадав опонентам, що переміг на виборах попри численні судові позови проти нього, які могли призвести до тюремного ув’язнення, якби він не став президентом. Утім жоден із позовів проти Трампа не можна назвати політично вмотивованим, адже всі вони стосувалися фінансових маніпуляцій або порушення правил поводження з секретними документами.

Указ про «Відновлення назв, що вшановують американську велич»

У перший день свого президентства Дональд Трамп підписав скандальний указ про перейменування Мексиканської затоки на Американську, який обурив мексиканців і викликав численні протести. Президентка Мексики Клаудіа Шейнбаум миттєво відреагувала на такий крок Білого дому. 

Стоячи перед мапою 1607 року, на якій Північна Америка була позначена як територія, що належала Мексиці, Клаудіа Шейнбаум пожартувала про можливість перейменування Північної Америки, включно зі Сполученими Штатами, на Мексиканську Америку.

Мексиканська затока отримала свою назву в XVI столітті. Так її назвали європейські мореплавці, зокрема, іспанці та французи, які подорожували цим регіоном. Назва «Мексиканська затока» вперше з'явилася на мапі в 1550 році, більш ніж за 200 років до того, як Сполучені Штати Америки стали незалежною державою.

Американська корпорація Google перейменувала затоку на Американську тільки на мапах, які можна бачити з території США. Для решти світу мапи Google зберігають стару назву.

Указ про «Відновлення біологічної правди у федеральній політиці»

Цей указ, який Дональд Трамп також підписав 20 січня, проголосив, що уряд США офіційно визнає лише дві статі — чоловічу та жіночу. Так, трансгендери більше не вважаються в Америці окремою статтю. 

Указ викликав великі суперечки в американському суспільстві. Прихильники вихваляли його як намагання захистити традиційні цінності, тоді як критики засуджували за дискримінаційний характер щодо трансгендерних і небінарних спільнот. Цей указ став символом відкочування від фундаментальних демократичних цінностей інклюзивності, які гарантують рівність усім громадянам, незалежно від сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. 

Після того, як указ набув чинності, почалася хвиля скорочень трансгендерних військовослужбовців зі Збройних сил США. Міністерство оборони випустило інструкцію щодо подальшої військової служби трансгендерів. Цей документ просочився у пресу. В ньому йдеться про те, що трансгендери повинні бути звільнені з лав Збройних сил «через несумісність з військовою службою». 

Цей указ фактично скасував дозвіл трансгендерам служити у збройних силах. Схожий указ Трамп уже підписував під час своєї першої президентської каденції, однак чотири роки тому Джо Байден його анулював.

Указ про «Про помилування та пом'якшення покарань за певні правопорушення, пов'язані з подіями в Капітолії США або поблизу нього 6 січня 2021 року»

У перший день свого президентства Трамп підписав 26 президентських указів. Для порівняння, Джо Байден підписав 17 указів у день своєї інавгурації 20 січня 2021 року. 

Одним із перших президентських указів Трампа після повернення до Білого дому став документ, що дозволив йому помилувати учасників штурму Капітолія — близько 1 500 осіб, засуджених або звинувачених у нападі на будівлю Конгресу 6 січня 2021 року.

Тоді сотні людей прорвалися через поліційний кордон до будівлі, де парламент США мав затвердити результати президентських виборів, на яких переміг Джо Байден. 

Штурм Капітолія розпочався після мітингу у Вашингтоні, на якому виступив Дональд Трамп. Він заявив, що вважає результати президентських виборів нечесними, і закликав віцепрезидента Майка Пенса та Конгрес відхилити затвердження перемоги Джо Байдена. Коли Трамп покинув мітинг і поїхав геть, протестувальники вирушили до будівлі Конгресу, вимагаючи перегляду результатів виборів.

Ці події призвели до заворушень, захоплення будівлі Капітолія, актів вандалізму та загибелі п'яти людей. Конгрес був змушений тимчасово евакуюватися, але зрештою затвердив результати виборів. Трамп неодноразово обіцяв помилувати учасників штурму, якщо знову стане президентом.

Указ про «Регулювання імпорту за допомогою взаємного тарифу для виправлення торгівельних практик, які призводять до значного та стійкого щорічного дефіциту торгівлі товарами Сполучених Штатів»

Найбільш резонансний свій указ Дональд Трамп підписав 2 квітня 2025 року. Йдеться про указ №14257, який оголосив надзвичайний стан в економіці й дозволив президенту запровадити додаткові тарифи на певні товари. Цей указ мав ефект землетрусу на фондових ринках в усьому світі. Вартість акцій величезної кількості компаній стрімко полетіла вниз.

Такі радикальні заходи американського президента призвели до фактичної зупинки торгівлі між США та Китаєм. У відповідь на мита Китай запровадив тарифи на американський експорт. Тарифи Китаю на низку американських товарів зросли до 125%, а тарифи на імпорт товарів з Китаю в Америку досягли 145% на початку квітня 2025 року. 

Тарифна війна між Китаєм і США викликала ланцюгову реакцію: від зниження попиту на китайські товари в США до обвалу цін на нафту. Світ, затамувавши подих, очікує на глобальну економічну кризу.

«Я вважаю, що це були 100 днів дуже успішного президентства», — сказав Дональд Трамп у нещодавньому інтерв'ю журналу Time. 

Рейтинги говорять про інше. Згідно з опитуванням CNN, рейтинг Трампа в Америці впав до 41%. Єдиним президентом в сучасній історії, який мав такий низький рейтинг за перші 100 днів на посаді, був сам Дональд Трамп у 2017 році. В день інавгурації 20 січня 2025 року його рейтинг становив 47%, згідно з опитуванням Reuters/Ipsos.