5 мільярдів доларів — штраф компанії Google за порушення умов ведення чесної конкуренції на ринку інтернет додатків. А два роки тому — втричі більший для компанії Apple. За рекордними санкціями проти техногігантів стоїть Маргрет Вестагер — єврокомісарка з питань конкуренції. Хто вона, чому її так поважають у Брюсселі та чим їй насолили американські компанії — розповідає Громадське.

5 мільярдів доларів — штраф компанії Google за порушення умов ведення чесної конкуренції на ринку інтернет додатків. А два роки тому втричі більший штраф отримала компанія Apple. За рекордними санкціями проти техгігантів стоїть Маргрет Вестагер — єврокомісарка з питань конкуренції.

Якщо німецьку канцлерку Ангелу Меркель називають «королевою Європи», то Вестагер — «королева Брюсселя». Хто вона, чому її так поважають у Брюсселі та чим їй насолили американські компанії — розповідає Громадське.

Маргрет Вестагер, 50 років, політикою займається з 21 року

1998-2000 роки — міністр з питань освіти та церкви

2007-2014 роки — лідерка партії «Радикальна Вестре» (або «Соціал-ліберальна партія»)

2011-2014 роки — міністр економіки та внутрішніх справ, заступниця прем'єр-міністра Данії

з 2014 року — єврокомісарка з питань конкуренції

Королева Брюсселя

«Данці справді її поважають, — розповіла Громадському тамтешня журналістка Санні Дженсен. — Вона досягає поставлених задач».

Іще будучи опозиційним політиком на батьківщині в Данії, вона підштовхнула правлячу коаліцію підвищити пенсійний вік з 60 до 65 років. Проти реформи виступало населення, однак це не принесло Вестагер шкоди. Навпаки, рейтинги її партії підвищилися. Її партія «Радикальна Вестре» втратила позиції лише коли очільниця залишила данську політику, зайнявшись міжнародною.

У Данії вона відома як строгий, упевнений політик. Водночас за любов до в'язання, випікання хлібу та увагу до колишніх однопартійців, про дні народження яких вона пам'ятає навіть після виходу з політсили, колишні колеги згадують про неї як про матір, пише BBC.

В Європі Вестагер поважають не менше, розповів Громадському кореспондент «Радіо Свобода» в Брюсселі Рікард Йозвяк: «Вона дуже обізнаний політик, з гумором, але водночас жорстка. Багато хто хотів би бачити її на посаді президента Єврокомісії».

Нові данські міністри їдуть на велосипедах у Королівський палац Амалієнборг, де їх представлять королеві, Копенгаген, Данія, 3 жовтня 2011 року. На передньому плані — міністерка економіки та внутрішніх справ, заступниця прем'єр-міністра Данії Маргрет Вестагер Фото: EPA/LINDA HENRIKSEN

Кому штраф?

Розслідування ЄС стосується контрактів Google, укладених з виробниками мобільних телефонів. Зокрема, в ЄС вважають перешкоджанням вільній конкуренції встановлення за замовчуванням на смартфонах програми PlayMarket, яка попередньо налаштовує користувачів завантажувати саме програми Google. А це, на думку Єврокомісії, перешкоджає конкуренції.

«Ринок, який мав обслуговувати кожного, стає радше приватною власністю кількох впливових компаній», — сказала Вестагер на виступі Ted, присвяченому монопольним корпораціям.

Google вже не вперше оштрафували. Водночас це не єдина компанія, що потрапила під пильне око Вестагер: два роки тому вона оштрафувала Apple на 15 мільярдів доларів через необґрунтовані податкові пільги від Ірландії.

Штрафи сягають рекордних показників. Коли на прес-конференції її запитали, як вона рахує суму, Вестагер послалася на ступінь тяжкості й тривалість порушень, порівняно з оборотами компанії.

«Потім ми вводимо це в нашу матрицю й повертаємо ручку. І — бац! — з'являється цифра», — сказала єврокомісарка.

Крім Google та Apple, комісія з питань конкуренції розслідувала й інші справи, результатом яких ставали мільярдні штрафи. У 2016 — 4,4 млрд доларів синдикатам, які таємно домовлялися про встановлення цін на деталі автомобілів. Компанія Qualcomm змушена була заплатити понад 1 мільярд доларів після висновку Єврокомісії, в якому йшлося, що вони платять основним клієнтам, аби ті не купували продукцію конкурентів. Вона розслідує оборудки не лише американських, а й європейських компаній.

Єврокомісарка з питань конкуренції Маргрет Вестагер на щорічному політичному фестивалі (Фестиваль думок) Folkemødet у місті Аллінге на острові Борнхольм, Данія, 12 червня 2015 року Фото: EPA/THOMAS LEKFELDT

«Її не так просто ошукати», — сказала Громадському данська журналістка Санні Дженсен. Вестагер не зупиняється ні перед чим. Навіть у час найбільш напружених відносин між США та Європою за останні десятиліття, попри ймовірні незручності для європейських користувачів Android (виконавчий директор Google припускає, що платформа може стати платною), вона продовжує роботу та виписує рекордні штрафи компаніям, які мають чималу владу. Дональд Трамп перед головою Єврокомісії Жан Клод Юнкером назвав її «податковою леді, яка ненавидить США».

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile