31 серпня близько 18:00 у кафе «Сепар» на бульварі Пушкіна в Донецьку пролунав вибух, в результаті якого загинув голова самопроголошеної ДНР Олександр Захарченко, двоє його охоронців поранені.

Водночас Захарченко раніше неодноразово заявляв про замахи на його життя. Один з перших стався в серпні 2014 року. У квітні 2016-го замаху нібито запобігло так зване «міністерство державної безпеки» самоназваної «ДНР». За їхніми словами, під час операції нібито затримали групу громадян України, які мали при собі вибуховий пристрій. Іще один замах стався в травні 2017 року біля меморіального комплексу «Савур-могила», тоді сам ватажок самопроголошеної «ДНР» звинуватив Україну в організації вибухів.

Цього разу бойовики «ДНР» також уже встигли заявити, що нібито затримали «українських диверсантів», які організували замах і «пов'язаних з ними людей».

Громадське зібрало 10 фактів про ватажка бойовиків.

1. Олександр Захарченко народився в Донецьку, де закінчив  технікум промислової автоматики, працював на шахті гірничим, електромеханіком, згодом вступив до Донецького юридичного інституту МВС України. Був відрахований нібито за алкоголізм.

2. За даними журналістів-розлідувачів «Інсайдер», Захарченко тривалий час співпрацював з «Партією регіонів». У 2006 році обіймав посаду директора ТОВ «Торговий дім «Континент», який входив до бізнес-імперії Ріната Ахметова. Крім того, був співзасновником донецького ТОВ «Дельта-форт». Офіційно в «Дельта-форт» широкий профіль діяльності — від видавництва книжок до оптової торгівлі продовольством, алкоголем і тютюном. Серед партнерів Захарченка — Олег Денисенко, який у 2003-му працював помічником заступника міського голови Донецька, а в 2004-му — помічником радника віце-прем'єр-міністра України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Украв, випив — в «ДНР»: ким був бойовик «Моторола»

3. Згідно з медичними довідками, оприлюдненими в українських ЗМІ, у 2010 році Олександр Захарченко проходив обстеження в Харківському обласному центрі медико-соціальної експертизи, за результатами якого отримав II групу інвалідності через психічне захворювання. У документі медичного центру йдеться про «стійкі незворотні психічні розлади», а також про те, що «дії хворого несуть загрозу оточуючим». Йому призначили лікування в стаціонарі Харківської обласної клінічної психіатричної лікарні №3.

4. У 2013 році Олександр Захарченко приєднався до харківської проросійської організації «Оплот», керував донецьким відділенням.

5. 16 квітня 2014-го очолив групу бойовиків для захоплення Донецької міської адміністрації. За місяць Захарченка призначили військовим комендантом захопленого бойовиками Донецька, а згодом — «заступником міністра внутрішніх справ» «ДНР».

6. У серпні 2014 року очолив «раду міністрів» так званої «ДНР».

Церемонія так званої «інаугурації» ватажка самопроголошеної «ДНР» Олександр Захарченка (в центрі) в окупованому Донецьку, 4 листопада 2014 року Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

7. Після нелегітимних «виборів» у так званій «ДНР», Захарченка оголосили переможцем і вручили «посвідчення глави ДНР» — за нього нібито віддали голоси 765 тисяч людей (близько 75 % виборців).

8. Захарченко відомий проросійськими агресивними заявами. 24 січня 2015 заявив про початок наступу на Маріуполь, але після того, як російські терористи обстріляли житлові квартали в східній частині Маріуполя, відмовився від власних слів. У лютому 2015-го Захарченко збирався «взяти Харків».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про вбитого в окупованому Донецьку бойовика Гіві

9. Олександр Захарченко — фігурант кримінальних проваджень в Україні. Його підозрюють у «створенні терористичної групи чи терористичної організації» та інших особливо тяжких злочинах. Окрім того, він — основний підозрюваний у справі про загибель мирних жителів під Волновахою через теракт. 19 січня 2015 року ГПУ звернулася до Інтерполу з проханням оголосити Захарченка в міжнародний розшук.

10. У травні 2016-го генпрокурор Юрій Луценко сказав, що кримінальну справу стосовно Олександра Захарченко не передали до українського суду через те, що Генеральна прокуратура не змогла зібрати доказів його вини. 8 лютого 2017 року Апеляційний суд міста Києва дозволив затримати Захарченка на 6 місяців за підозрою в участі в терористичної організації.

Ватажок самопроголошеної «ДНР» Олександр Захарченко (в центрі, на милицях після поранення) в оточенні охоронців на зустрічі з місцевими жителями в Донецьку, 8 вересня 2014 року Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Поділитись: