30 травня в Мистецькому Арсеналі стартує VIII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який триватиме до 3 червня. Цьогорічна тема — «Проект майбутнього». Громадське зібрало путівник 10 найцікавішими фестивальними подіями.

1. Виставка «Metropolis. Минулі утопії майбутнього»

час: упродовж всього Книжкового Арсеналу

Як радянські архітектори, художники, режисери та письменники уявляли майбутнє? У двох залах «Арсеналу» покажуть фото, відео, оригінальні роботи та їхні плани. Також — оригінали проектів реконструкції Києва, що належать українським архітекторам «сталінського» періоду — Олександрові Власову, Олексієві Тацію, Дмитрові Чечуліну.

В центрі уваги на виставці — роботи Якова Черніхова — радянського архітектора й художника, якого в 1930-х роках, після розгрому конструктивізму, жорстоко критикували.

«Коли ми розробляли план виставки, то спершу на думку спав саме Яків Черніхов, — каже асистентка куратора Ганна Орищенко. — Черніхова важко назвати архітектором, бо за його життя звели тільки одну споруду». Також можна буде побачити настінну проекцію книжки Черніхова 1933 року «Архітектурні фантазії. 101 композиція».

Фото: Арт-центр «Я Галерея»

Серед робіт також — 3D-репродукції та оригінал гравюр Джованні Баттіста Піранезі із серії «Види Риму», ілюстрації Альбера Робіда про те, яким він уявляв будинок для людей з проблемами легень.

Усі охочі зможуть побачити стрічки «Нові часи» Чарлі Чапліна та «Метрополіс» Фріца Ланга. Останню майже втратили — фільм реставрували лише у 2000-х роках. Організатори Арсеналу отримали від Friedrich Wilhelm Murnau Foundation, яка володіє правами на фільм, лише 2 хвилини «Метрополісу».

2. «Українська візуальна книга»,

час: упродовж всього Книжкового Арсеналу

В межах проекту йтиметься про розповсюдження, реалізацію і популяризацію видань, в яких зображення важать не менше, ніж текст, як візуалізувати літературу, українські видання про мистецтво, фотокниги, артбуки.

А під час заходу «Страшний суд: критика українського книжкового дизайну» (2 червня о 14:00) на доступних прикладах пояснюватимуть, яких помилок припускаються видавці, створюючи книжки.

Фото: Книжковий Арсенал

3. LEA MOON — інтерактивний аудіовізуальний перформанс,

час: 30 травня, 20:00

Вистава, що поєднує аудіовізуальне мистецтво та експериментальний танець відбудеться в межах музичної програми «Книжкового Арсеналу» NextSound, куратором якої є Андрій Кириченко.

У триденній програмі NextSound візьмуть участь музиканти з Франції, Німеччини, Австрії та українські виконавці.

Фото: Next Sound festival

4. Дискусія «Утопія і реальність: майбутнє Донбасу»,

час: 31 травня, 16:00

Журналістка Леся Ганжа, письменниця Ірина Склокіна, Леонід Марущак, письменник з Донецька Володимир Рафеєнко та інші говоритимуть про майбутнє Донбасу. Модератор Юрій Макаров.

5. Дискусія «Перспективи та проблеми культурних ініціатив на Донбасі» та презентація проекту «Зміна: Імпульс фонду Ізоляція»,

час: 2 червня, 17:00

Чи можливі соціокультурні зміни в малих містах Донецької та Луганської областей? На прикладі Маріуполя, Краматорська та Слов'янська про це розповідатимуть активісти та лідери думок, родом із цих міст. Зокрема, Олександра Слободян, Андрій Солодько та Марія Грищенко — аналітики центру CEDOS і викладач Донецького національного університету імені Василя Стуса Антон Лягуша.

6. Вечірня екскурсія Алевтини Кахідзе та Катерини Свіргуненко Книжковим фуршетом, кухнею та флуоресцентною кімнатою

час: 31 травня, 18:00

Екскурсія відбудеться в рамках «Книжкового фуршету 2018», де відвідувачам представлять виставку шовкодруків.

На «відкритій кухні» відвідувачі зможуть самостійно сформувати збірку та власноруч надрукувати на столі з шовкотрафаретним ситом, зазирнути до кімнати з флуоресцентом та «візуальним змістом».

Теми виставки — «кухня», «український паспорт», «секс», «дивне» тощо.

Учасники: ініціаторки проекту Алевтина Кахідзе та Катерина Свіргуненко, Олег Грищенко, Олена Старанчук, дует Krolikowski Art, Маша Рева, Марина Самохіна, роботи Стаса Волязловського та інші. Організатор — проект фонду «Ізоляція» IZONE — відкрита майстерня шовкографії, яка займається ручним шовкотрафаретним друком.

Фото: IZONE

 7. «Дисиденти — свідки неспокійного часу. Від мемуарів до діалогів»,

час: 31 травня, 18:00

Дискутуватимуть литовський дисидент, письменник, правозахисник Томас Венцлова, авторка книги про дисидентський рух та післявоєнну Східну Європу «Магнітна Північ» Елен Гінсі, польська журналістка Іза Хруслінська, дисидент Йосиф Зісельс.

8. «Діти як найкращий текст, або Чи важко бути супертатом»,

час: 31 травня, 16:00

Дискусія в межах кураторської програми Ірини Славінської «Слова року». Учасники: Володимир Єрмоленко, Андрій Бондар, Тарас Лютий, Вахтанг Кебуладзе, Дмитро Шуров.

Модеракторка дискусії Мар'яна Савка розповіла Громадському, що тему і спікерів обрали не випадково: «Чому ці люди? Я знаю їх особисто, мені було важливо, що вони дійсно займаються своїми дітьми. Це чоловіки, які дуже важливі в розмові про роль батька в родині, про те що сучасний батько не цурається батьківських обов'язків і про розподіл обов'язків між батьками».

9. Презентація колекції «Silent books» («Мовчазні книжки»)

час: 1 червня, 17:00

«Silent books» («Мовчазні книжки») — зібрання книжок-картинок без слів з усього світу. Колекцію представить експертка Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY Евелін Арізпе. Вона розповість, як збирали книги та покаже нові моделі сторітелінгу. Подія відбудеться у рамках Дитячої програми «Далі буде!..».

Фото: Книжковий Арсенал

Серед спеціальних гостей програми — шведська дитяча письменниця Ева Суссо, польська ілюстраторка дитячих книжок Емілія Дзюбак, польський дитячий письменник Гжегож Касдепке, норвезька письменниця Ґюдрун Скреттінґ тощо.

Відвідувачам презентують проект «Знайомство з Туконі» — за допомогою VR-технологій можна буде опинитися всередині книжки, яку ілюструвала Оксана Була. Окрім того, у рамках Дитячої програми дискутуватимуть про те, які книжки є сьогодні, які книжки діти візьмуть із собою в завтрашній день та як говорити з дітьми на складні теми.

10. Лекція програмного директора Братиславського фестивалю Петера Міхаліка «This is not trash literature. Братиславський книжковий фестиваль BraK: Від нішевого видавництва до нішевого фестивалю»

час: 31 травня, 13:00

Подія відбудеться в межах Братиславського книжкового фестивалю. Його заснували у 2013 році як платформу для незалежних видавців. На лекції Петер Міхалік розповість про те, як вийти на міжнародний рівень та зробити своє захоплення одним із найважливіших фестивалів у країні.

Фото: Книжковий Арсенал

В 2018 році Міхалік заснував видавництво «Monokel», що спеціалізується на виданні візуальних та ілюстрованих книг із різних країн світу. Про свій досвід у цьому він розповість на публічній дискусії «Словацька література у світовому контексті. Де її місце сьогодні» (3 червня, 15:00).

Загалом, серед учасників Братиславського книжкового фестивалю — словацький письменник Міхал Гворецький, чия остання книга «Троль» незабаром вийде в українському перекладі.

Детальніше з програмою фестивалю можна ознайомитися на сторінці Мистецького арсеналу

Поділитись: