УКРАЇНА

12 найцікавіших фільмів Docudays UA

13 квітня, 2017 18:49
УКРАЇНА/12 найцікавіших фільмів Docudays UA
Зберегти
Вигляд
lead
24 березня розпочинається фестиваль Docudays. Цього року в програмі фільму 94 картини з 47 країн світу. Щоб не розгубитися при виборі цікавого документального кіно, журналісти «Громадське Культура» Катерина Мізіна, Оксана Городівська та Юрій Поворозник обрали по 4 стрічки кожен та розказали, чому на них варто потрапити.

 

 Катерина Мізіна, журналістка Громадське Культура 

«Амазона»

Програма: DOCU/Життя

Коли і де:

28 березня, 21:00, Кінопанорама, Велика зала

29 березня, 13:00, Кінопанорама, Велика зала

Кадр з фільму «Амазона», docudays.org.ua

Особисті історії завжди викликають найбільшу емпатію, бо аналізувати реальність, передавати її глядачу чи навіть спостерігати за нею не так уже й просто, а що вже казати про те, щоб знімати саму себе в кіно.

Клер Вайскопф — колумбійська режисерка та журналістка, яка понад десять років працює над широким спектром тем: від військового конфлікту в Колумбії та сексуального насильства на війні до поширення музики кумбія у Латинській Америці та Європі. Та навіть при цьому, пізнання себе — особливий виклик для кінематографіста. У фільмі «Амазона» Клер вирішила розгадати загадку свого життя: чому мати покинула її у віці 11 років? Що шукала, тікаючи до колумбійських джунглів? Вони зустрілися через тридцять років, коли Клер уже сама була вагітна і хотіла зрозуміти материнство.

Більше про фільм «Амазона»


«Між іншим»

Програма: DOCU/Україна

Коли і де:

29 березня, 21:00, Будинок кіно, Червона зала

30 березня, 11:00, Будинок кіно, Синя зала

Кадр з фільму «Між іншим», docudays.org.ua

В цьому фільмі жінки розповідають власні історії еміграції. Європа залюбки наймає українських жінок для хатньої роботи, скажімо. І з одного боку — це непогано, бо це можливість заробити, але з іншого: що штовхає їх на втечу? Що люди, які поїхали з батьківщини, вважають домом? Цей фільм відповідає на деякі запитання та водночас їх ставить.

Юлія Апен (режисерка): «Ми намагалися пережити, прорефлексувати власні історії через історії героїнь. Ми розмовляли з нашими героїнями по скапу, а потім їхали у міста, де вони раніше жили в Україні, шукали їх будинки, ходили тими маршрутами, про які вони розповідали, і знімали там відео. Деякі моменти з їх історій були відображені через анімацію.

Ми не ставили собі за мету глибоко дослідити соціологічні або психологічні аспекти міграції. Фільм про особисті спогади, про момент пошуку місця сили, про можливість або неможливість повернення. Про те, як трансформується поняття дому з часом. В якийсь момент — це вже не чотири стіни і дах, або місто, де ти народився — все змінюється, і кордони дому можуть розширитись до масштабів планети,  а важливим залишається лише обличчя людини напроти».

Більше про фільм «Між іншим»


«Збірка "Африка"»

Програма: DOCU/Право

Коли і де:

29 березня, 15:00, Будинок кіно, Червона зала

30 березня, 10:00, Будинок кіно, Червона зала

Кадр з фільму «Амазона», docudays.org.ua

За останні кілька років у Центральній Африці більш ніж 100 000 жінок постраждали під час озброєних конфліктів між різними країнами. Зізнання безлічі жінок, що постраждали від найманців із Конго в 2002-2003 роках стали основою для відвертого та щемкого кіно швейцарської режисерки Гейді Спеконії. В центрі сюжету дві героїні: одна — матір дівчинки, що народилася внаслідок зґвалтування і завжди нагадує про страждання; друга — християнська дівчина, яка протягом багатьох років мучиться від болю через вогнепальне поранення.

Режисерка довго спостерігає за своїми героями, настільки довго, що не встигає вщухнути попередня війна, як спалахує нова. Гейді каже, що це дуже персональний фільм — коли вона знайшла зошит, в якому жінками були записані всі ті страждання та насилля, які вони пережили, вона не могла залишитися байдужою і поринула в зйомки на 7 років.

Більше про фільм «Збірка "Африка"»


«Венери»

Програма: Три речі, які я не знаю про неї

Коли і де: 25 березня, 17:00, Кінопанорама, Велика зала

Кадр з фільму «Венери», docudays.org.ua

Документальне кіно про секс — це порно, скажете ви? Ні, режисерки Леа Глоб та Метте Карла Альбрехтсен винесли на екран свої дослідження жіночої сексуальності та відвертості в документальному фільмі. Вони зняли еротичні інтерв’ю з сотнею датських жінок, які під час розмов та відповідей на запитання самі занурюються дуже глибоко в свої спогади, досвіди та відчуття.

Більше про фільм «Венери»

«Я думаю, що на початку ми підсвідомо ставили за ціль записати розмову, а вже на монтажі зрозуміти краще, що нам треба. Ми хотіли інтимної бесіди. Коли ми спілкувалися з жінками, багато їхніх історій рефлексували до нашого особистого сумного досвіду, який перестає турбувати з віком».

Леа Глоб

 Оксана Городівська, головна редакторка Громадське Культура

«Dixie Land»

Програма: DOCU/Юність

Коли і де:

26 березня, 19:00, Будинок кіно, Червона зала

28 березня, 20:30, Будинок кіно, Синя зала

Кадр з фільму «Dixie Land», docudays.org.ua

Нова робота режисера Романа Бондарчука «Dixie Land» потрапила в програму «DOCU/Юність». Як і в «Українських шерифах», номінованих від України на «Оскар» у 2016-му, події фільму відбуваються на півдні країни. Цього разу маємо історію дорослішання, що розгортається на тлі хвиль Чорного моря й буднів дитячого оркестру. Таке тло й уважний, проникливий підхід Бондарчука до своїх героїв дають привід чекати зворушливого й життєствердного фільму.

Більше про фільм «Dixie Land»


«The Yes Men: Згодні бунтують»

Фільм-відкриття

Коли і де:

24 березня, 20:00, Будинок кіно, Червона зала

25 березня, 11:00, Будинок кіно, Синя зала

«The Yes Men Are Revolting» — третя стрічка про дует, що робить містифікації у медіа, аби привернути увагу до соціальних проблем. Учасники вже видавали себе за представників Всесвітньої організації торгівлі та McDonald’s, створювали фальшиві сайти, виступали на конференціях і телепередачах,  викриваючи діяльність корпорацій та урядових агентств. Цього разу в центрі їхньої уваги, як і всієї програми Docudays UA 2017, зміни клімату. Має бути гостро, влучно і смішно.

Більше про фільм «The Yes Men: Згодні бунтують»


«Хороший листоноша»

Конкурсна програма DOCU/Права

Коли і де:

28 березня, 15:00, Будинок кіно, Червона зала

29 березня, 10:00, Будинок кіно, Червона зала

Кадр з фільму «Хороший листоноша», docudays.org.ua

Історії людей, що беруть на себе відповідальність, завжди інтригують. Герой цього фільму якраз такий. Це листоноша, що вирішує балотуватися на посаду мера. І робить він це на цікавій території — в болгарському селищі на межі з Туреччиною, де живе якихось чотири десятки мешканців. В це оточення нас переносить режисер Тоніслав Хрістов, чиї фільми перемагали на його батьківщині, в Болгарії, завойовували глядацькі симпатії в Гельсінкі та входили в програми кінофестивалів у Нью-Йорку й Торонто.

Більше про фільм «Хороший листоноша»


«Демон скорботи»

Програма 4 градуси

Коли і де: 27 березня, 19:00, Будинок кіно, Червона зала

Іноді ідейність документального кіно служить виправданням, щоб менше уваги приділити візуальній складовій. В «Демоні скорботи» Жао Ліанґ не користується цим виправданням: знімає кіно в роздільній здатності 4K, змішує документалістику з метафорами і черпає натхнення для образів з «Божественної комедії» Данте. Вкриті пилом з вугільних шахт, луги Монголії стають у цьому фільмі чистилищем, що так і не приводить до раю.

Більше про фільм «Демон скорботи»


 Юрій Поворозник, журналіст Громадське Культура

«Я не твій негр»

Програма: DOCU/Хіти

Коли і де: 26 березня, 17:00, Кінотеатр «Київ», Синя зала

15 нагород, 35 номінацій, серед яких номінація на «Оскар» в категорії «Найкращий документальний фільм» та приз глядачів на Берлінале. Картина «Я не твій негр» розповідає про трьох легендарних постатей — Малкольма Ікса, Медґара Еверса та Мартіна Лютера Кінґа. Центром історії став недописаний текст «Пам'ятай цей будинок» американського письменника Джеймса Болдуїна, який був активним учасником руху за громадянські права. Автор фільму Раул Пек — гаїтянський режисер, неодноразовий учасник фестивалів у Каннах та Берліні.

Більше про фільм «Я не твій негр»


«Не розморожувати»

Програма: DOC на крижині

Коли і де: 28 березня, 17:00, Кінопанорама, Велика зала

Робота в суворих умовах завжди змушує людину виходити із зони комфорту та показати своє справжнє обличчя. У декораціях холодильників фабричних траулерів ісландські вантажники говорять про звичні для них речі, промовляють вголос ті думки, які рояться під час монотонної роботи вантажника. Режисерка Гульда Рос Ґуднандоттір створює цікавий контраст між нудною обложкою та незвичним внутрішнім наповненням, за яким цікаво спостерігати.

Більше про фільм «Не розморожувати»


«Планета Петріла»

Програма: Образ міста

Коли і де: 25 березня, 18:00, Будинок кіно, Синя зала  

Режисер Андрей Даскалеску, розповідає історію художника та активіста, що намагається врятувати від знесення будівлю найстарішої вугільної шахти в Румунії. У центрі стрічки — спроба однієї людини зберегти історію та ідентичність містечка за допомогою мистецтва, перетворюючи сірий промисловий пейзаж у різнобарвний атракціон.

Більше про фільм «Планета Петріла»


«О Інтернет! Мрії цифрового світу»

Програма: HOMO SCIENCE

Коли і де: 25 березня, 21:15, Кінотеатр «Київ», Синя зала

Номінант «Оскара» та переможець Берлінале Вернер Герцоґ досліджує найбільшу силу сучасного світу — інтернет. Від першого сервера до смартфонів у руках монахів, режисер намагається зрозуміти глибину змін людського суспільства завдяки винаходу Тімоті Бернса-Лі і знайти місця, які все ще борються з всеохоплюючим впливом глобальної мережі. Інтерв'ю з бізнесменами, лікарями, вчителями дають можливість зрозуміти переваги та проблеми, якими нас винагородив інтернет.

Більше про фільм «О Інтернет! Мрії цифрового світу»


Бонус:

Живі й нескорені

Програма: DOCU/УКРАЇНА

Коли і де:

27 березня, 21:00, Будинок кіно, Червона зала

28 березня, 11:00, Будинок кіно, Синя зала

Кадр з фільму «Живій й нескорені», docudays.org.ua

У конкурсній програмі фестивалю покажуть фільм журналістки Громадського Дар'ї Гірної. Картина розповідає про актуальне протистояння ідеологій сучасної України — радянського спадку і патріотизму. В львівському Червонограді в домі культури уживаються хор російської общини «Жива пам’ять» та співоча чота націоналістів ОУН-УПА «Нескорені».  Ця кінострічка – про глибинні, приховані процеси, які насправді криються за поваленням пам'ятників, і про те, як два паралельні світи перетинаються в Червоноградському народному домі.

Більше про фільм «Живі і нескорені»

Пов`язані новини