20 головних стрічок «Молодості»: вибір hromadske

У Києві стартував 49—й міжнародний кінофестиваль «Молодість». 250 стрічок у понад 20 програмах — нескладно й розгубитися. Ми зібрали 20 фільмів, на які точно варто звернути увагу.
Цьогорічна «Молодість» має всі шанси стати наймасштабнішою кіноподією року. І не тільки на тлі загального колапсу кіноіндустрії через коронакризу, а передовсім завдяки насиченій і солідній програмі, у якій шість конкурсних програм, спеціальні покази, хіти інших кінофестивалів, українські прем’єри, традиційна програма «Століття», присвячена ювілеям класиків кінематографу, — і це ще неповний список.
49-а «Молодість» проходить з 22 до 30 серпня. Основними майданчиками фестивалю стануть кінотеатр «Жовтень» і Будинок кіно. Дебютує як локація арка Дружби народів — там відбудуться безкоштовні покази просто неба, а також церемонії відкриття та закриття.
Частину фільмів можна буде переглянути онлайн. На сайті фестивалю доступні для перегляду стрічки міжнародної та національної програм, а також Teen Screen і Sunny Bunny. Дивитися фільми можна одразу після реєстрації.
Жінка, яка втекла (реж. Хон Сан Су, Південна Корея)
Фестиваль фестивалів
Некваплива розмовна стрічка про самотність і свободу. Попри абсолютну відсутність драматичного напруження «Жінка, яка втекла» стала феміністичною перлиною цьогорічного Берлінського кінофестивалю, де заслужено отримала «Срібного ведмедя» за режисуру.
Головна героїня вперше за 5 років розлучається з чоловіком. Вона відвідує старих знайомих, п’є вино та ласує яблуками. Під час перегляду вам може здатися, що у фільмі нічого не відбувається. Так і треба: задоволення від кіно Хон Сан Су — це страва, яку подають холодною.
В. Сильвестров (реж. Сергій Буковський, Україна)
Українські прем’єри
Метр вітчизняної документалістики Сергій Буковський вивчає життя і творчість великого українського композитора. Валентин Сильвестров — автор восьми симфоній, трьох струнних квартетів, вокальних і хорових творів. Живий класик створював музику для стрічок Кіри Муратової та Сергія Параджанова. Перфекціонізм і прискіпливість композитора часто перетворювали репетиції творів Сильвестрова на справжнє випробування для музикантів. Але хіба не так працюють справжні генії?
Перші й останні люди (реж. Йоган Йоганнссон, Ісландія)
Спеціальні події
Єдина (на жаль, посмертна) повнометражна робота композитора — сумна футуристична рефлексія про долю людства. Автор музики до фільмів Дені Вільньова й лауреат «Золотого глобуса» за «Всесвіт Стівена Гокінга» замислював мультимедійний проєкт із живою оркестровою партитурою, але ідею не вдалося реалізувати — два роки тому Йоганнссона не стало. Закадровий текст читає неперевершена Тільда Свінтон.
Зарваниця (реж. Ярема Малащук і Роман Хімей, Україна)
Українські прем’єри
Тисячі вірян прибули на традиційне паломництво до невеликого урочища Зарваниця на Західній Україні. Вони моляться, спілкуються, дають інтерв’ю. Саме герої складають яскраву мозаїку документальної стрічки молодих українських режисерів. Ярема Малащук і Роман Хімей кажуть, що хочуть персоніфікувати натовп — безумовно, їм це вдається. Завдяки персонажам стрічка оживає, а іронічний метод авторів перетворює дослідження релігійності на захопливий експеримент.
Це все міняє (реж.Том Донаг’ю, США)
Спеціальні події
Кіноіндустрія продовжує рефлексувати над #MeToo. У документальній стрічці Тома Донаг’ю ми побачимо інтерв’ю з Меріл Стріп, Кейт Бланшетт, Різ Візерспун, Наталі Портман, Джессікою Честейн та іншими відомими акторками, які впродовж кар’єри стикалися з проявами сексизму в Голлівуді.
Ночі Кабірії (реж. Федеріко Фелліні, Італія)
Століття
Римлянка Кабірія — секс-працівниця. Попри цинічну професію вона не втратила мрії зустріти чоловіка своєї мрії, але світ не завжди привітно реагує на її наївність і доброту. «Оскар» за найкращу стрічку іноземною мовою 1958 року.
Відреставрована класика — нечастий гість вітчизняних кінотеатрів, тож проґавити шанс побачити Фелліні на великому екрані неприпустимо. У секції «Спеціальні покази» також можна переглянути «Фелліні та духи» — документальну стрічку про великого італійського режисера, його одержимість містикою та пошуками сенсу життя.

Забуті (реж. Дар'я Онищенко, Україна)
Українські прем’єри
Фільм-відкриття «Молодості» — історія українськомовної родини з Луганська, яка намагається покинути непідконтрольну територію та переїхати до Києва. Ніна, молода вчителька української мови, закохується в Андрія — хлопця-сироту, який теж бореться з несправедливістю в окупованому місті. Всепереможна любов на тлі війни дарує віру в майбутнє.
Погані казки (реж. Даміано та Фабіо Д’Інноченцо, Італія)
Фестиваль фестивалів
Чорна комедія про нестерпне дитинство в італійській глибинці. Діти спостерігають за депресивними батьками й тишком-нишком виготовляють бомби під керівництвом шкільного вчителя. Сценарій індістрічки було відзначено на Берлінському кінофестивалі.
Ми є, ми поруч (реж. Роман Балаян, Україна)
Українські прем’єри
Відомий хірург робить фатальну помилку в діагнозі свого хрещеника, хлопчик помирає на операційному столі. Головний герой важко переживає втрату, аж раптом доля зводить його з дівчиною, яка потребує допомоги. Головні ролі виконали Ахтем Сеітаблаєв і Катерина Молчанова.
Роман Балаян — визнаний класик радянського та українського кіно, відомий за картинами «Польоти уві сні та наяву», «Бережи мене, мій талісмане», «Леді Макбет Мценського повіту». Прем’єра останньої повнометражної стрічки режисера «Райські птахи» відбулася 2008 року.

Великі літери (реж. Раду Жуде, Румунія)
Forma
Нова стрічка яскравого представника румунської нової хвилі Раду Жуде — документально-ігровий вислів про гідність та свободу. Головний герой «Великих літер» — румунський підліток Мугур Калінеску, який у 1981 році розмалював стіни штабу Комуністичної партії антиурядовими закликами. Що сталося з ним після перебування в катівнях спецслужб — і досі загадка: підліток майже відразу помер. Актуальне кіно про сміливість в умовах суворого режиму.
Поїзд «Київ — війна» (реж. Корній Грицюк, Україна)
Українські прем’єри
Автор мок’юментарі «2020. Безлюдна країна» Корній Грицюк задля створення нової документальної стрічки понад 30 разів проїхався потягом Київ — Костянтинівка. Режисер спілкувався з людьми, які їздять між столицею та Донбасом, де продовжується війна. Історії пасажирів, їхні долі, спогади, таємниці, надії стають репрезентацію сучасної України. Це дуже особиста історія для Корнія Грицюка, що народився й понад 20 років прожив у Донецьку.
Мене звати клітор (реж. Ліза Бійюар-Моне та Дафне Лєблон, Бельгія)
Спеціальні події
Відверта розмова з жінками різного віку про сексуальний досвід, який вони отримували з дитинства. На інтимні питання відповідають також і режисерки. Аби створити безпечне середовище, інтерв'ю фільмували в спальнях героїнь. Секс-просвіта маленькими, але впевненими кроками завойовує український інфопростір, нумо їй назустріч!
Цілковито нормальна родина (реж. Малу Рейман, Данія)
Сонячний зайчик / Міжнародний конкурс
ЛГБТК-драмедію данської режисерки Малу Рейман можна вважати автобіографічною: дівчині було 11 років, коли її батько вирішив стати жінкою. Тому й кадри фільму подекуди скидаються на архівні сімейні відео. Хоч і сюжет побудовано довкола неконвенційного героя, «Цілковито нормальна родина» розповідає абсолютно універсальну історію одвічного конфлікту батьків і дітей.
Let it snow (реж. Станіслав Капралов, США / Україна)
Спеціальні події
Сноубордистка Мія випадково з’їжджає на заборонений схил. Тепер їй загрожує сувора природа, а ще й загадковий водій снігохода, що переслідує дівчину. Головну роль у трилері виконує українка Іванна Сахно (яка, до речі, є членкинею журі Міжнародного конкурсу).
Права на трилер-дебют українського режисера вже купила голлівудська компанія Lionsgate, а заразом прокатники Греції, Сінгапуру, Японії, країн Африки та ін. Інтрига!
Птахи (або як ними бути) (реж. Бабіс Макрідіс, Греція)
Спеціальні події
Екранізація п’єси Арістофана? Дайте дві! Навіть більше, якщо за камеру береться майстер іронії Бабіс Макрідіс. Дебютний повнометражний фільм режисера здобув гран-прі «Молодості» у 2012-му. Цьогоріч Макрідіс презентує стрічку про двох героїв, що мріють побудувати місто для птахів. Грек експериментує з формою: в кіно ми побачимо процес кастингу, театральні репетиції та вельми абсурдні інтерв'ю.
Двоє (реж. Філіппо Менеґетті, Франція)
Сонячний зайчик / Міжнародний конкурс
Для родини та друзів пенсіонерки Ніна й Мадлен — сусідки, які просто дружать. Насправді жінки десятки років закохані одна в одну та діляться маленькими моментами ніжності. Раптова хвороба ставить під загрозу їхній секрет.
Дебют італійця Філіппо Менеґетті потрапив до програми кінофестивалю в Торонто. На «Молодості» стрічку покажуть у межах програми Sunny Bunny, що представляє ЛГБТК-спільноту.
Смак фо (реж. Маріко Бобрик, Польща)
Міжнародний конкурс
Історія про любов, непорозуміння та їжу. Овдовілий в'єтнамець гаряче намагається зберегти в сім’ї традиції батьківщини, яку довелося покинути. Та його дочка вже росте європейкою і в’єтнамська культура не видається їй рідною.
Режисерка Маріко Бобрик родом із Японії, але живе у Варшаві. Вона каже: «Я хотіла зробити фільм не про фо. Тож цей суп – лише привід для розмови про інші речі: дім, сім’ю та стосунки з людьми».
Провінція (реж. Ґрімур Гаконарсон, Ісландія)
Скандинавська панорама
Фермерка-вдова працює на невеликому господарстві в Ісландії та намагається об’єднати інших фермерів, аби дати відсіч корумпованому кооперативу. У режисера особливо добре виходить змальовувати життя ісландської провінції — у 2015 Ґрімур Гаконарсон переміг у секції «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю зі стрічкою «Барани» про двох вівчарів-відлюдьків.
Вусатий Фанк (реж. Олександр Ковш, Україна)
Українські прем’єри
Початок 1970-х називають золотою епохою української популярної музики. У документальному фільмі Олександр Ковш досліджує творчість гуртів «Смерічка», «Світязь», «Арніка», «Кобза», «Візерунки шляхів», «Березень», «Дзвони», «Водограй» та інших. Автор аналізує відповідність українських виконавців світовій музичній моді того часу та становлення вітчизняної естради.
Психостерво (реж. Мартін Лунд, Норвегія)
Скандинавська панорама
Яке кіно про підлітків є направду хорошим? Воно цікаве глядачам будь-якого віку.
Старанний і тихий відмінник Маріус вимушений допомагати з навчанням ексцентричній Фриді. Так починається історія підліткового кохання — напрочуд романтична, на відміну від назви стрічки.
hromadske — інформаційний партнер заходу.
- Поділитися: