Станіслава Шевчука — суддю КСУ з так званої «нової хвилі», призначеного на посаду одразу після Революції Гідності в березні 2014-го, напередодні обрали новим головою Конституційного суду. Громадське середовище говорить про позитивний шок від такого рішення та його бездоганний послужний список.

Водночас рідний брат Шевчука, якого він уніс в декларацію як члена родини, фігурує в кримінальному провадженні.

5 фактів про нового очільника Конституційного суду — в матеріалі Громадського.

Отримав роботу​ в Конституційному суді у 28 років

Станіслав Шевчук уродженець Харкова. Там же закінчив Українську юридичну академію (нині — Національний університет Юридична академія України імені Ярослава Мудрого).

У 28 років почав працювати науковим консультантом судді Конституційного суду України. Уже за 3 роки, у 2000-му очолив Центр порівняльного права при Мін'юсті, де працював над європейською інтеграцією України у правовій сфері.

Від 2005 по 2010 рік був членом Національної Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права — цей консультативно-дорадчий орган працював за часів президентства Ющенка.

Працював у Світовому Банку, ООН, ОБСЄ

А також — експертом Місії ООН в республіці Таджикистан. Найімовірніше, йдеться про 1995-1997 роки, коли одним із завдань Місії була співпраця з Комісією Національного примирення та Центрвиборчкомом щодо виборів і проведення референдуму.

Усе це було до березня 2014 року, коли Шевчук склав присягу судді Конституційного суду. Хоча в поданій за 2014 рік декларації вказав майже 10 тисяч євро, отримані з Австрії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Навіть той, хто пройшов усі кола пекла — чи отримав він право вбивати?» — суддя у справі про розстріли на Інститутській

Суддя Конституційного суду України Станіслав Шевчук (ліворуч) під час засідання КСУ, 16 травня 2014 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Двічі був суддею Європейського суду з прав людини ad hoc від України

У 2009 та 2012 роках. Станіслав Шевчук міг стати суддею без приставки ad hoc ще у 2007 році. Мін'юст, який тоді очолював Олександр Лавринович, призначив конкурс на посаду судді Європейського суду з прав людини. Перемогли троє кандидатів: Ганна Юдківська, Василь Мармазов та Сергій Головатий. Четвертим був Станіслав Шевчук, який програв Сергієві Головатому у другому турі. У першому вони набрали однакову кількість голосів.

Громадськість закликала не визнавати результати конкурсу, заявивши про безпрецедентний тиск Мін'юсту — у складі комісії з 12 осіб, 11 представляли державні органи. Президент Віктор Ющенко за кілька місяців змусив провести перевибори. Шевчук набрав тоді найбільше голосів — 13. У трійку переможців також увійшли Ганна Юдківська та Василь Мармазов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто така нова голова Верховного Суду України Валентина Данішевська

У результаті виникла правова колізія, яку трійку кандидатів виносити на розгляд ПАРЄ — переможців першого чи другого конкурсу. Через це призначення відклали на невизначений час. І саме через відсутність представника України в ЄСПЛ, Станіслав Шевчук в січні 2009 став суддею ad hoc.

Удруге він потрапив до ЄСПЛ, заміняючи колегу по конкурсу Ганну Юдківську, яка в 2010 таки стала суддею Європейського суду з прав людини, але за 2 роки пішла в декретну відпустку.

Згідно з декларацією у 2016 жив виключно на зарплату

334 тисячі гривень — зарплатня судді конституційного суду. Ще майже 190 тисяч гривень — викладацька зарплатня, зокрема в Києво-Могилянській Академії, де він працює за сумісництвом.

Дружина як приватний підприємець (основний вид діяльності — надання послуг перекладу) отримала 316 тисяч гривень доходу. І ще 361 тисячу — за основним місцем роботи, у представництві британської організації Westminster Foundation for Democracy Limited.

Вона також володіє двома депозитами на 640 тисяч гривень.

Їздить подружжя на Toyota Corolla 2013 року випуску. Мають у Києві квартиру на 70 квадратних метрів. А також земельну ділянку і будинок в Івано-Франківській області. Крім того, орендують будинок в комплексі відпочинку «Пуща Водиця» Державного управління справами. Очевидно, йдеться про службове житло.

Суддя Конституційного суду України Станіслав Шевчук (ліворуч) під час засідання КСУ, 17 листопада 2016 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Рідний брат Станіслава Шевчука фігурує в провадженні Генеральної прокуратури

Як повідомляють «Наші гроші», провадження стосується державного підприємства «Укрхімтрансаміак».

Рулав Одд (раніше Денис Шевчук) є власником 70% акцій «Української морської транспортної компанії». Компанія, зокрема, отримувала мільйони гривень за надання послуг під час перевалки та транспортування рідкого азоту, хоча всі роботи по факту виконували співробітники «Одеського припортового заводу».

Рулав Одд також нібито пов'язаний з компанією ТОВ «Агріхаб-Южний», яка купувала аміак у державного підприємства за номінальною ціною, а кінцевим споживачам продавала за значно вищою. Отримані кошти начебто виводили на рахунки фіктивних компаній і потім перерозподіляли між собою.

Рідний брат судді за два роки отримав 2 мільйони 600 тисяч гривень від «Міжнародної нафтової і газової компанії», зареєстрованої в Дубаї. З адреси — тільки поштова скринька. І судячи з декларації, у 2016 році став власником 70% вищезгаданої «Української морської транспортної компанії».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Першочергова задача України — створити незалежний антикорупційний суд» — постійний представник МВФ в Україні

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile