ENRU

5 головних месиджів екс-глави ФБР Джеймса Комі в Сенаті

80367bd2095e11d40
На слуханнях в Сенаті колишній голова ФБР Джеймс Комі, звільнений напередодні президентом Трампом, детальніше пояснив свою позицію Фото: EPA/SHAWN THEW

Екс-голова ФБР Джеймс Комі, якого президент США Дональд Трамп несподівано звільнив з посади місяць тому, відповів на запитання сенаторів. Перед тим він оприлюднив звіт на 7 сторінках, у якому виклав свої враження від зустрічей з Дональдом Трампом.

Комі виступав у Комітеті Сенату з розвідки у рамках розслідування зв’язків команди Трампа з Росією під час виборчої кампанії, відомого як «Рашагейт». Як ці свідчення вплинуть на майбутнє розслідування та самого Дональда Трампа?

Все головне Джеймс Комі виклав у письмовому звіті за день до свого виступу в Сенаті. На слуханнях екс-очільник ФБР детальніше пояснив свою позицію. Ось головні пункти його заяви.

1. Росія втручалася у президентську кампанію в США 2016 року. «Щодо цього не повинно бути суперечок. Росія втручалася у вибори», заявив Джеймс Комі.

2. Дональд Трамп вимагав його особистої відданості. Екс-очільник ФБР заявив, що президент недвозначно натякнув, що ціною збереження посади має бути лояльність Комі. «У мене склалося враження, хоч воно і може бути неправильним,  що президент дійшов до певного висновку. Мовляв, що він залишив за мною посаду глави ФБР, але нічого не отримав натомість, – сказав під час слухань Комі. – Мені здалося, що він хоче отримати щось в обмін на те, що я залишуся на цій посаді».

Під присягою перед Комітетом Сенату з розвідки у рамках розслідування зв’язків команди Трампа з Росією під час виборчої кампанії, відомого як «Рашагейт», Джеймс Комі заявив, що безсумнівно Росія втручалася у президентську кампанію в США 2016 року Фото: EPA/ALEX BRANDON/POOL

3. Ціною збереження посади могло бути припинення розслідування справи Майкла Флінна, колишнього радника президента з питань національної безпеки. Трамп був змушений звільнити Флінна після появи інформації про його численні зустрічі з послом Росії. Комі так прокоментував розмову з Трампом на цю тему: «Я зрозумів, що він хоче, щоб я припинив будь-яке розслідування розмов Флінна з росіянами».

Екс-очільник ФБР наголосив, що він відреагував на прохання президента словами «він хороший хлопець», але не мав наміру згортати розслідування. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Рашагейт» і шторм у Вашингтоні: причини та наслідки звільнення голови ФБР

4. Водночас Комі сказав, що Дональд Трамп не просив його припинити розслідування «Рашагейту» в цілому. Втім, на думку Комі, його звільнення стало наслідком невдоволення президента тим, як велося розслідування цієї справи.

5. Комі визнав, що ретельно занотовував деталі зустрічей з Трампом і ділився ними з довіреною особою, бо побоювався, що президент може брехати, говорячи про ці розмови пізніше.

Реакція оточення Трампа

Особистий адвокат Дональда Трампа Марк Касовіц заперечив слова Джеймса Комі, що президент вимагав його лояльності. Касовіц наголосив на позитиві для Дональда Трампа – екс-глава ФБР не підтвердив, що Трамп просив його зупинити розслідування справи про зв’язки з Росією.

Натомість адвокат звинуватив Комі у незаконному витоку інформації про зміст його приватних розмов із президентом. «Відповідні органи мають визначити, чи варто розслідувати цей витік інформації», – сказав він журналістам.

Сам президент Трамп ухилився від відповіді на запитання про те, чи говорив Комі правду в Сенаті. Він відкидає звинувачення в тому, що його оточення мало якісь таємні контакти з Росією під час виборчої кампанії.

Трамп категорично відхиляє усі звинувачення з боку Комі та заперечує будь-які зв'язки його команди з Росією під час передвиборчої кампанії Фото: EPA/SHAWN THEW

Наслідки виступу Комі 

Виступ Комі в Сенаті не дає відповіді на запитання, чи справді команда Трампа вступала у змову з Росією з метою вплинути на результати виборів у США. Розслідування триває, його паралельно проводять дві окремі інституції – ФБР та нещодавно призначений спеціальний прокурор Роберт Мюллер.

Виступ Джеймса Комі не додав юридичних аргументів тим, хто звинувачує Трампа у незаконних зв’язках з Росією. Натомість вони з’явилися у тих, хто вважає, що президент зловживає владою. «Я не думаю, що Дональд Трамп знав про якусь таємну змову з Росією, ймовірно, йому про це не доповідали, – коментує Громадському американський журналіст Джеймс Кірчик. – Президент може потрапити в халепу не так через якийсь злочин, як через намагання замести сліди. Він може потрапити в халепу через перешкоджання правосуддю, а не через оборудки з Росією».

«У своїй промові Комі дав зрозуміти, що, на його думку, Трамп намагався завадити правосуддю. Він сказав, що коли Трамп використовував слово «сподіваюся» (щодо закриття справи Флінна – ред.), це звучало як наказ. Це посилює позицію звинувачення», – заявив в інтерв’ю BBC професор права Університету Чикаго Ерік Познер. 

Поки розслідування триває, виступ Джеймса Комі уже завдав шкоди репутації Дональда Трампа – зараз найменш популярного президента США.

«Джим Комі у своєму виступі дав зрозуміти, що, на його думку, президент поводився у спосіб, який не личить главі держави. Те, як він поводився, підштовхнуло Комі до рішення занотувати деталі їхніх зустрічей, бо екс-голова ФБР не довіряв йому і вважав, що той може брехати про їхні розмови пізніше», — каже журналіст Кірчик.

На його думку, це слухання, як і розслідування «Рашагейту» в цілому, навряд чи змусить прибічників Трампа змінити свою позицію. «Більшість американців не зважає на «Рашагейт», – каже Кірчик. – Багато фактів про Дональда Трампа та Росію були відомі ще під час його кампанії – він відверто хвалив Владіміра Путіна і закликав росіян зламати електронну пошту Клінтон. Це не було таємницею ні для кого, але це не відібрало в нього голоси».

Журналіст сумнівається, що розслідування може вплинути на результати виборів до Сенату у 2018 році – виборці більше переймаються станом економіки, ніж зв’язками Трампа з Росією. 

Втім, факти, які стали відомими під час виступу екс-глави ФБР Комі, можуть похитнути підтримку Трампа політиками-республіканцями. Якщо велика частина однопартійців відхреститься від одіозного президента, гіпотетичний імпічмент Трампа вже не звучатиме як фантастика.

Поки розслідування триває, виступ Джеймса Комі (в центрі) уже завдав шкоди репутації президента Дональда Трампа Фото: EPA/JIM LO SCALZO