Економіка

У раю податків не платять: 5 важливих розслідувань з «Райських паперів»

7 листопада, 2017 16:15
Економіка/У раю податків не платять: 5 важливих розслідувань з «Райських паперів»
Зберегти
Вигляд
«Громадське. Світ» розповідає про деталі найгучніших у світі викриттів.

Рок-зірка Боно ухилився від податків, купуючи торговельний центр в Литві, фандрайзер  канадійського прем’єра Трюдо — не сплачуючи всі прибутки від алкогольного бізнесу. Міністр торгівлі США має зв’язки із зятем Путіна, а російський бізнесмен Мільнер, чий бізнес пов’язаний з компанією зятя Дональда Трампа, — інвестував у Facebook і Twitter. Усе це стало відомо завдяки розслідуванням, над якими паралельно працювали журналісти з 67 країн. Раніше вони публікували розслідування, яке отримало назву The Panama Papers; нову серію викриттів нарекли Paradise Papers — тобто «Документи з райських островів».

Цього разу в центрі розслідування — офшорні компанії, що розташовані на невеликих островах. У межах міжнародного проекту команда розслідувальників Громадського «Слідство.Інфо» розповіла про офшори Петра Порошенка. У цій публікації «Громадське. Світ» розповідає про деталі найгучніших у світі викриттів.

Міністр торгівлі США

Журналісти The Guardian дослідили, що Вілбур Росс, соратник Трампа і чинний міністр торгівлі США, веде бізнес із зятем Путіна. Росс є співласником судноплавної компанії «Навігатор». Один з її найбільших клієнтів — нафтохімічний холдинг «Сібур», акціонерами якого є близький друг Путіна Геннадій Тимченко й зять російського президента Кіріл Шамалов.

Після призначення на посаду міністра торгівлі, Вілбур Росс лишився власником «Навігатора» й отримував прибутки від співпраці з російськими олігархами, незважаючи на те, що деякі з них опинилися в санкційному списку США. Ба більше, з моменту впровадження санкцій «Навігатор» лише посилив співпрацю з Росією й заробив понад 68 мільйонів доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Угода на мільйон»: як чиновник «Укртрансгазу» опинився в списку Paradise Papers

Журналісти The Guardian дослідили, що Вілбур Росс, соратник Трампа і чинний міністр торгівлі США, веде бізнес із зятем Путіна​. Фото: Brendan McDermid/REUTERS

Компанії стали партнерами у 2011 році. «Навігатор» здавав в оренду «Сібуру» два судна для транспортування газу. З того моменту, як Вілбур Росс обійняв посаду міністра торгівлі США, його компанія дала в користування росіянам ще два судна.

У коментарі для медіа прес-секретар Вілбура Росса заявив, що бізнесова діяльність міністра не суперечить його урядовим обов’язкам. Справді, він не порушив закону США. Але тісні зв’язки соратника Трампа з Росією можуть бути розцінені як конфлікт інтересів,  а надто на фоні розслідування щодо екс-керівника кампанії Трампа Пола Манафорта і його іншого соратника Джорджа Пападопулоса.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Російське розслідування» в США: арешт Манафорта й брехня ФБРівцям

Facebook, Twitter і зять Трампа

Інформаційні гіганти Facebook і Twitter, імовірно, отримували інвестиції з Росії. Про це повідомляють журналісти The New York Times. Відповідно до оприлюднених документів, кошти надходили від російського техномагната Юрія Мільнера. Той, своєю чергою, має зв’язки із зятем і радником Трампа Джаредом Кушнером.

Вивчення документів показало, що інвестиційний фонд Мільнера DST Global отримував гроші від «Газпрому» й банку «ВТБ», що контролюються російським урядом.

Інвестиції по лінії «Газпрому» врешті-решт вклали у Facebook, а з банку «ВТБ» — у Twitter.

Партнером Мільнера по DST Global був також російський олігарх Алішер Усманов, через якого проходили фінансові потоки, перш ніж перетворитися в інвестиції Facebook. Він ніколи не приховував того, що інвестував у компанію, однак не казав, звідки були гроші для таких вкладень. Про слід «Газпрому» стало відомо вперше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Темний шоколад» Петра Порошенка: про що говорять документи «райських островів»

Facebook і Twitter, імовірно, отримували інвестиції з Росії. Кошти надходили від російського техномагната Юрія Мільнера, якого пов'язують із зятем і радником Трампа Джаредом Кушнером (на фото ліворуч). Фото: Kevin Lamarque/REUTERS

Представники компанії заявили, що співпраця з Усмановим базувалася на загальних корпоративних цілях і не мала на меті впливу на Facebook. “ВТБ” також заперечили, що їхні інвестиції у Twitter були політично вмотивованими.

Мільнер спростовує співпрацю з російськими компаніями за посередництва Усманова. За його словами, олігарх мав багато потенційних джерел фінансування, і через це неможливо дізнатися, чи були серед інвестицій у Facebook гроші “Газпрому”.

Радник Джастіна Трюдо

За даними CBC, до офшорних маніпуляцій був причетний також близький радник канадського прем’єра Джастіна Трюдо — Стівен Бронфмен. Він очолював фандрайзингову кампанію Трюдо й допоміг політику перемогти на виборах — йому вдалося зібрати 2 мільйони доларів США для передвиборчої кампанії. Крім цього, Бронфмен — близький друг Джастіна Трюдо.

Бронфмен — спадкоємець корпорації Seagram, яка займається виробництвом лікеро-горілчаних виробів. Розслідувачі виявили, що він виводив мільйонні прибутки компанії через Кайманові Острови, ухиляючись таким чином від сплати податків у Канаді, США й Ізраїлі. До офшорних махінацій був також залучений Лео Колбер, колишній канадський сенатор і друг сім’ї Трюдо.

Ця історія кидає тінь на репутацію канадського прем’єра. «Цілком неприйнятним є те, що люди не платять свою справедливу частку податків», — заявляв Трюдо цьогоріч к березні, пообіцявши покращити «виявлення податкових махінацій і шахраїв».

Боно

Соліст гурту U2 Боно ухилявся від сплати податків, будучи співласником торгового центру в Литві, — пише OCCRP.

Боно використав мальтійську компанію Nude Estate для купівлі шопінг-центру в маленькому містечку Утена на півночі Литви. Своєю чергою, Nude Estate була власником литовської компанії з такою самою назвою. Через неї і відбулася купівля торговельного центру.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Росіяни в офшорному досьє: віце-прем'єр, однокурсник Путіна і мільярдер

Соліст гурту U2 Боно ухилявся від сплати податків, будучи співласником торгового центру в Литві​. Фото: Marcos Brindicci/REUTERS

Пізніше, схему переведели з Мальти в іншу офшорну зону — острів Ґернсі. Завдяки фінансовим маніпуляціям удалось уникнути податків майже на 50 тисяч євро, стверджують розслідувачі.  

Прес-секретарка Боно в коментарі журналістам заявила, що співак був “пасивним і дрібним інвестором”. Водночас це вже не перший випадок, коли він використовує фінансові схеми для мінімалізації чи уникнення податків.

Королева Єлизавета

Британська королева Єлизавета ІІ вивела в офшори на Бермудських і Кайманових островах 10 мільйонів фунтів стерлінгів, — виявили розслідувачі The Guardian. Операції проводило герцогство Ланкастер, яке керує особистими фінансами королеви. Зокрема йдеться про інвестиції в бізнес — компанію Threshers, тепер уже збанкрутілу мережу британських крамниць, а також у лізингову компанію BrightHouse. Раніше їх звинувачували в тому, що вони використовували неетичні й маніпулятивні тактики,  просуваючи свої послуги серед людей з психічними захворюваннями.

У Букінгемському палаці новини про використання офшорів не прокоментували. Натомість представник герцогства Ланкастер повідомив: «Ми працюємо з кількома інвестиціями,  деякі з них перебувають за кордоном. Проте всі вони повністю перевірені та законні. Королева Єлизавета ІІ сумлінно платить податки».

У Букінгемському палаці новини про використання офшорів не прокоментували. Фото: WILL OLIVER/EPA-EFE

Своєю чергою, лідер лейбористської партії Британії Джеремі Корбін заявив, що королева мусить вибачитись, якщо дійсно ухилялася від сплати податків.

Чому це важливо

Дрю Салліван — редактор міжнародного журналістького проекту OCCRP, яке проводило  розслідування в рамках The Paradise Papers, — у коментарі Громадському розповів, що схожі розслідування стосуються не лише окремих можновладців окремих держав, а цілого світу загалом:

«Переглянувши документи, ви розумієте, що активи приховують багаті люди по всьому світу. Росіяни приховують літаки чи яхти, щоб не платити податки в Росії чи Україні. Якщо ви багаті, ви можете робити ці речі. Але якщо бідні — свої статики не приховаєте.

Отже, ми отримуємо систему з чітким поділом на тих, хто має все, і на тих, у кого нема нічого. Люди з грошима мають усі системи для схову та збереження статків, а звичайні люди сплачують податки. Від вивчення цих документів що далі, то більше стає зрозуміло: навколо імен усіх цих людей побудована ціла економіка, яка працює в офшорах».

Більше про:
# Paradise Papers
Пов`язані новини