Народних депутатів десятого скликання оберуть вже за новим виборчим кодексом (на фото — засідання Верховної Ради, Київ, 7 червня 2018 року)
Фото:

Космач Олександр/УНІАН

Верховна Рада України 8 скликання в останні дні роботи все ж ухвалила новий виборчий кодекс. Попередньо парламент підтримав проєкт ще у 2017-му році й з того часу документ ніяк не могли ухвалити, оскільки подали безпрецедентну кількість поправок (майже 5 тисяч). Тепер проєкт ухвалено, але його ще має підписати президент. А поки Громадське відповідає на 5 питань про новий виборчий кодекс:
1

Чи буде мажоритарка?

Ні. Мажоритарників більше не буде і кандидатів висуватимуть тільки партії. 

Коли виборчий кодекс стане чинним, місцеві вибори теж відбуватимуться за новою системою.

В обласні та міські ради великих міст депутатів обиратимуть теж за відкритими списками. А в районні, селищні, сільські ради, міські ради малих міст депутатів обиратимуть за багатомандатною мажоритаркою — це коли від одного округу обирається не один депутат, який набрав найбільше голосів, а кілька, які отримали найбільше голосів виборців.

Дивіться також Битва за 500 голосів: як кандидати годують та споюють прифронтовий округ

2

Який буде прохідний бар'єр для партій у парламент?

5% від усіх голосів виборців. Так само, як і було.

3

Чи залишаються «закриті списки»?

Ні. Тепер буде пропорційна система з відкритими списками, виборець голосуватиме за партію і за кандидата від цієї партії. Тобто, не партія вирішуватиме порядок кандидатів у списку (як зараз), а самі виборці своїм голосуванням визначатимуть, хто зі списку пройде у Раду, а хто – ні.

На дільниці видаватимуть один бюлетень, в який треба буде вписати номер партії, за яку голосуєш та номер кандидата з її списку.

4

Чи стосуються ці зміни дострокових виборів 21 липня?

Ні. Нові правила почнуть діяти з 1 грудня 2023 року, а отже не вплинуть на проведення виборів у Раду 21 липня, а також місцеві вибори 2020 року.

Іронія долі полягає ще й у тому, що наступні парламентські вибори повинні відбутися в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради України — а це 29 жовтня 2023 року. Тобто й 10 скликання українського парламенту обиратиметься за старою системою.

Читайте також: Зеленський, списки і «мажоритарка»: як обиратимуть наступний парламент

5

Навіщо нам новий виборчий кодекс?

Новий кодекс ухвалили під тиском громадськості та міжнародних партнерів. Також про нову систему виборів у своїй передвиборчій програмі декларував Зеленський.

Плюс нового кодексу у тому, що оскільки кандидата в списку партії мають підтримати виборці своїми голосами, партії не зможуть продавати гарантовані місця в списку токсичним кандидатам і гарантувати їхнє проходження у Верховну раду, каже Андрій Андрушків з ЦентрUA. На його думку, якщо у парламенті будуть виключно депутати від політичних партій — це зробить його роботу більш стабільною та прогнозованою.

Читайте також: Два курячі стегенця на паспорт: треш виборів – 2019

6

А ще!

У Виборчому кодексі передбачена можливість змінити місце голосування онлайн. Але для того, щоби мінімізувати зловживання виборець повинен мати електронний цифровий підпис.

Поділитись: