Чи можуть демократи відновити більшість в американському парламенті на виборах 6-го листопада? Саме Конгрес обмежує владу президента США і тримає його підзвітним.

Однак, республіканці, які нині при владі, поводяться обережно і не виступають проти Дональда Трампа. Водночас його електорат — найрадикальніші консерватори. Тож конгресмени з республіканської партії остерігаються: якщо вони даватимуть слабину і критикуватимуть главу Білого Дому, то на проміжних виборах втратять свої місця. Таким чином, попри всі розмови про баланс різних гілок влади у США, він до кінця не працює. Ці вибори можуть це змінити.

Громадське поїхало до Сполучених Штатів Америки, аби поспілкуватися з людьми і пояснити, — чому вони важливі та як результати можуть вплинути на Україну.

На що впливають проміжні вибори?

Проміжні вибори відбуваються посеред президентського терміну – на другий рік його повноважень. Це не єдині вибори до Конгресу — є ще основні, які відбуваються одночасно з президентськими. Як основні, так і проміжні вибори відбуваються почергово раз на чотири роки. Іншими словами, громадяни США обирають парламент що два роки.

Конгрес складається із двох палат: нижньої – Палати представників, і верхньої – Сенату. На проміжних виборах переобирають всю Палату представників і третину Сенату. Відтак, «термін» конгресмена — шість років, сенатора — два. Крім цього, частина штатів обирає губернаторів, в деяких містах відбуваються також муніципальні вибори.
Основний день виборів — 6 листопада, однак в багатьох штатах існує можливість проголосувати завчасно, на так званому «ранньому голосуванні». Воно тривало в останній тиждень жовтня. Люди, що з тих чи інших причин не зможуть віддати свій голос 6 числа, мали можливість зробити це раніше.

Саме від Конгресу в США залежать рішення щодо продовження санкцій і надання міжнародної допомоги, мусять схвалити конгресмени й сенатори.

Волонтери передвиборчої кампанії Майка Левіна — кандидата в депутати Конгресу США від Демократичної партії — чекають на нього в штабі у місті Оушенсайд, штат Каліфорнія, США, 4 листопада 2018 року. Левін у 49-му каліфорнійському окрузі побореться із кандидаткою від республіканців Діаною Гаркі
Фото: EPA-EFE/DAVID MAUNG

Що найбільше турбує американців?

Реформа охорони здоров’я – основне питання, що турбує американців відповідно до опитувань.

Ідеться про державнупрограму медичного страхування, яку в народі називають Obamacare. Вона робить страхування доступнішим для різних верств населення. Трамп і республіканці виступають проти неї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке Obamacare і чому Трамп хоче його скасувати

Серед інших важливих питань — мігранти, проблеми в освіті та контроль за вільним володінням зброєю. Напередодні виборів масла у вогонь підлив і скандал із призначенням верховного судді Бретта Кавано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як старі гріхи можуть зруйнувати кар'єру американського судді Бретта Кавано

Американці фокусуються переважно на внутрішніх проблемах, тому про зовнішню політику, зокрема, про втручання Росії у виборчий процес майже не згадують.

Попри це, соціальні медіа, які на попередніх виборах стали платформами для маніпуляцій, змінили свою роботу. Facebook ретельніше почав перевіряти політичну рекламу, вона стала прозорішою, а Twitter тепер маркує сторінки кандидатів у Конгрес та Сенат.

Кандидатка від демократів із штату Огайо Бетсі Райдер (в центрі) спілкується з виборцями під час передвиборної кампанії у 14-му корузі міста Бартон, штат Огайо, США, 4 листопада 2018 року. Райдер на виборах кине виклик республіканцю Девіду Джойсу
Фото: EPA-EFE/DAVID MAXWELL

В чому полягає основна інтрига?

Зараз більшість в обох палатах — за республіканцями. Питання — чи зможуть демократи після поразки в 2016 році мобілізувати людей і повернути собі місця в Конгресі. Згідно з опитуваннями, це можливо. Принаймні, у Палаті представників. Для того, аби здобути там більшість, Демократична партія має перемогти щонайменше в 23 округах, де раніше обрали республіканців. Здебільшого це ті округи, де на президентських виборах перемогла Клінтон.

Із Сенатом ситуація для демократів складніша.

«Якщо демократи здобудуть Палату представників, можна чекати багато розслідувань щодо президента Трампа, буде чимало повісток у суд. Вони згадають йому податкові декларації і спробують поновити розслідування щодо втручання Росії у вибори, – висловив свої прогнози щодо перемоги кожної з партій журналіст вашингтонського бюро New York Times Кеннет Фогель у коментарі Громадському. — Якщо при владі залишаться республіканці — ви бачили, як вони діяли ці два роки. Нещодавно Трамп згадував про ще більше зниження податків для середнього бізнесу, про продовження будівництва стіни на південному кордоні з Мексикою. Це все лінія його партії. Але ми вже бачили, що конгресмени можуть робити із своєю більшістю в обох палатах Конгресу. Інколи в них є певні розбіжності з Трампом».

Більшість американських штатів діляться на такі, де населення переважно голосує або за республіканців (головним чином на півдні) або за демократів. Кампанія там завжди млява. Тому штаби кидають основні сили в регіони, де прибічників різних політичних партій майже порівну, отже від того, хто отримує більшість саме в цих штатах і залежить склад Конгресу. Цього разу це — Вісконсин, Колорадо, Міннесотта, Флорида, Арізона.

Виборці на агітаційному мітингу за кандидату від демократів Яккі Розен, Лас-Вегас, штат Невада, США, 2 листопада 2018 року
Фото: EPA-EFE/JOHN GURZINSKI

Який результат найкращий для України?

«Україна об’єднує. Попри розбіжності у внутрішньополітичних питаннях між демократами та республіканцями, питання територіальної цілісності України, питання військової підтримки та протидії агресору — Росії — об’єднує дві партії. Тому кардинальних змін у двосторонніх відносинах України та США не буде. Що зміниться? Прийдуть нові люди в Конгрес, з якими треба буде індивідуально зустрічатися і домовлятися про співпрацю. Можливо, зміниться робота в деяких комітетах. Однак я не маю підстав вважати, що будуть якісь негативні зміни. Радше навпаки», — пояснив посол України в США Валерій Чалий під час зустрічі з українськими журналістами, зокрема й Громадським.

Андрій Добрянський, директор з комунікацій Українського конгресового комітету Америки — організації, що представляє інтереси українців у США, поділяє цю думку. На його погляд, Україні немає сенсу робити ставку на якусь конкретну партію. Адже українська громада працює не з демократами чи республіканцями, а з окремими кандидатами у різних штатах, від кожної з партій. Тож говорити про те, що хтось для України є кращим, на думку Добрянського, не варто.

Поділитись: