52% українців вважають найбільш реалістичним закінченням війни повне повернення територій. З грудня цей показник упав
Більшість опитаних українців — 52% — вважають найбільш реалістичним результатом війни для України повне відновлення територіальної цілісності, включно із поверненням Криму та окупованих земель на сході.
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Наразі найбільш реалістичним результатом війни також вважають:
- повернення територій без Криму — 4% опитаних;
- повернення територій, підконтрольних Україні до 24 лютого 2022 року — 9%;
- збереження державності та незалежності, хай навіть із вимушеними територіальними втратами — 19%;
- перенесення бойових дій на територію росії — 14%.
Соціологи порівнювали попередні відповіді респондентів на це питання. Так, у травні 2022 року та грудні 2023-го у повне повернення територій вірили 61% опитаних.
Водночас у попередніх відповідях менше людей вірили у перенесення бойових дій на територію росії (10% у 2022 році та 8% у 2023-му) та у завершення війни з новими територіальними втратами (6% у 2022 році та 15% у 2023-му).
Директор КМІС Антон Грушецький заявив, що в будь-якому разі українців чекало би «природне» відкочування надвисоких рівнів оптимізму, які були на початку повномасштабного вторгнення.
«Хоча, звісно, є деякі негативні тенденції, але українці все одно зберігають напрочуд міцний оптимізм», — заявив він.
Соціологи КМІС також ставили питання, з яким твердженням опитувані погоджуються більше: Україна має перемогти росію лише воєнним шляхом, «не зважаючи на кількість жертв» або Україна, крім воєнного, має шукати й дипломатичний шлях завершення війни з росією, щоби мінімізувати людські жертви.
За цим запитанням, менше чверті опитаних українців вважають, що Україна має перемогти росію лише воєнним шляхом, натомість 72% опитаних підтримують певні дипломатичні шляхи завершення війни, «щоб мінімізувати людські жертви».
Про опитування
Соціологи провели всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус» упродовж 5-10 лютого методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Всього опитали 1 202 респондентів зі всіх регіонів України (крім АР Крим) у віці 18 років, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.
У КМІС вважають, що отримані результати зберігають високу репрезентативність для населення України, що проживає на підконтрольній території, та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
- Поділитися: