75-та річниця висадки в Нормандії: хто зі світових лідерів приїхав, а хто — ні?

Із часу висадки британських, американських та канадських солдатів у Нормандії — найбільшої морської десантної операції в історії — минає 75 років. Нормандська операція (або «Оверлорд») відкрила Західний, так званий «другий» фронт Другої світової війни, і її підсумком стало звільнення Парижа від фашистських військ. 5 червня урочистості за участі світових лідерів та ветеранів «Оверлорду» відбулися у британському Портсмуті, наступного дня вони продовжуються з іншого боку Ла-Маншу. На подію прибули глави 15 держав, які брали участь у боях проти нацистської Німеччини в Нормандії — це менше, ніж на минулу круглу дату у 2014-му. Розповідаємо, хто приїхав, а кого не запросили і чому.
Хто приїхав?
«Коли я відвідувала заходи з нагоди вшанування 60-ї річниці, дехто думав, що така зустріч відбувається востаннє. Однак покоління часів війни — моє покоління — незламне. І я рада бути тут із вами у Портсмуті сьогодні», — заявила королева Єлизавета ІІ під час урочистостей з нагоди відзначення D-Day (так цей день називають в англомовному світі) на британському березі Ла-Маншу. У промові вона дякувала військовим, які брали участь в операції, й цитувала свого батька короля Британії Георга VI. Останні чотири дні монархиня присвятила візиту американського президента Дональда Трампа до Сполученого королівства. До Портсмута вона приїхала із сином, принцом Чарльзом Уельським.

Грандіозні урочистості традиційно організовують на круглі річниці D-Day. І королева Єлизавета відвідала їх чи не найбільше з усіх лідерів держав-союзниць. Для Терези Мей це — останній офіційний захід на посаді глави британської консервативної партії та, ймовірно, прем’єрки, адже вона оголосила про свою відставку. Разом із президентом Франції Еммануелем Макроном із самого ранку 6 червня Мей брала участь у пам’ятних заходах у французьких містах Вер-Сюр-Мер та Байо.
D-Day у Портсмуті став завершенням триденного візиту американського президента Дональда Трампа до Великої Британії. На урочистостях він зачитав текст молитви, яку президент США Франклін Рузвельт виголосив 6 червня 1944 року. Після цього Трамп із дружиною Меланією вирушив до Ірландії з першим офіційним візитом, а тоді знов приєднався до західних лідерів у Нормандії. Після цього Трамп проведе зустріч із французьким президентом — на тлі розбіжностей у поглядах щодо низки ключових питань, зокрема — зміни клімату. З іншими учасниками святкувань у Трампа теж є суперечки. На відміну від своїх попередників, інших президентів США, та світових лідерів, які приїхали на D-Day, Трамп не надто цінує роль післявоєнних міжнародних інституцій. Так, раніше він закидав іншим країнам НАТО «вимагання грошей у Сполучених Штатів».
У святкуванні річниці висадки союзних військ беруть участь і лідери інших країн-учасниць Нормандської операції: Канади, Австралії, Нової Зеландії, Бельгії, Польщі, Норвегії, Данії, Нідерландів, Греції, Словаччини й Чехії. Традиційно запросили й Німеччину, яку представляє Ангела Меркель.
Але головні герої D-Day — ветерани операції «Оверлорд»: їх на урочистості прибуло близько 300. Із Портсмута вони морським шляхом вирушили до Нормандії — таким чином відтворивши події, що сталися 75 років тому. Двоє британських ветеранів — 95-річний Гаррі Рід та 94-річний Джок Хаттон здійснили стрибок із парашутом над полями Нормандії — у тому ж місці, де це було у 1944 році.

Хто не приїхав?
Президента Росії Володимира Путіна на заходи з нагоди D-Day не запросили — вперше за 15 років. Натомість він поїхав на масштабний економічний форум у Санкт-Петербурзі, який цього року відвідує Сі Цзіньпін. Китайський лідер під час свого візиту презентував Путіну двох панд для Московського зоопарку.
У 2014-му році, вже після окупації Криму й початку російської агресії проти України, Путіна ще запрошували до Нормандії. Тоді британські видання зазначали: він виглядав ізольованим від західних лідерів. У святкуванні 70-ї річниці висадки союзників брав участь і президент України Петро Порошенко. Підготовлена офісом тодішнього президента Франції Франсуа Олланда й канцлерки Німеччини Ангели Меркель зустріч російського й українського лідерів відбулася, хоча й тривала лише 15 хвилин. Деякі медіа навіть писали тоді, що Путін та Порошенко потисли один одному руки. Новообраний президент України Володимир Зеленський теж запрошення на D-Day не отримав. Напередодні, 4-5 червня, він перебував у Брюсселі, де зустрівся з головою Європейської ради Дональдом Туском, президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером та генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом. Це був перший закордонний візит Зеленського на посаді президента.
Чому президентів Росії та України цього разу не покликали, офіційної інформації немає. Згідно з однією з попередніх версій, оприлюднених російськими медіа, церемонію із французького боку мав організовувати прем’єр-міністр Едуар Філіпп. Відповідно, участь у заходах мали брати прем’єри, а не президенти. Втім, на урочистості 6 червня на нормандському березі Ла-Маншу приїхав якраз президент Франції Еммануель Макрон, а від Сполучених Штатів — Дональд Трамп.
В Росії у відповідь на це заявили, що Нормандська операція, мовляв, взагалі не зіграла вирішальної ролі у завершенні Другої світової війни і «зусилля союзників не варто перебільшувати».
- Поділитися: