94-річна темношкіра жінка вперше в житті вдягла весільну сукню. Коли вона одружувалася, закон забороняв їй це робити

94-річна Марта Такер уперше в житті приміряє весільну сукню
94-річна Марта Такер уперше в житті приміряє весільну сукнюАнджела Строзьє / Facebook

94—річна жителька американського штату Алабама Марта Такер під час одруження не могла зайти в крамницю, щоб обрати собі весільну сукню — це тоді забороняли закони про расову сегрегацію. Через майже 70 років після весілля Такер онуки вирішили подарувати бабці весільну сукню — раніше вона назвала це своєю нездійсненною мрією.

Про це повідомляє USA Today.

У 1952 році Марта виходила заміж за Лемана Такера. Наречена була вдягнена в сукню королівського синього кольору, а не в традиційну білу — річ у тім, що тоді діяли закони щодо расової сегрегації, які зокрема забороняли темношкірим людям (як Марті) відвідувати крамниці з весільним вбранням.

«Коли я виходила заміж, люди небілого кольору шкіри не могли піти в будь-яку крамницю чи щось придбати. У мене була мрія [вдягти білу сукню на весілля], але вона не збулася», — розповідає Такер в інтерв’ю USA Today. Цю мрію жінка зберігала й після 1975 році, коли помер її чоловік — хоча після того вона не виходила заміж.

Нещодавно Такер передивлялася із сім’єю один зі своїх улюблених фільмів, «Поїздка до Америки», і прошепотіла: «Я завжди хотіла приміряти весільну сукню». Це почула одна з онук Такер, яка спільно з кількома родичами вирішила організувати приймання для жінки в місцевій крамниці весільного одягу.

94-річна Марта Такер готується до першого в житті примірювання весільної сукніАнджела Строзьє / Facebook

По дорозі до крамниці просто в машині Такер нанесли макіяж. А вже в крамниці — допомогли підібрати омріяну сукню. «Я сама молода темношкіра жінка і відчула жаль через те, що вона [Такер] не змогла відчути те, на що так чекає кожна дівчина — день весілля», — розповіла стилістка крамниці Мері Адамс в інтерв'ю The Washington Post.

94-річна жінка приміряла дві сукні: одну — з V-подібним вирізом і закритими плечима, другу — на бретельках. Жодну з суконь Такер зрештою не обрала, але була вдячна за відчуття. «Моя мрія здійснилася, і більше міряти суконь мені вже не треба», — пояснила Такер.

Своє життя жінка присвятила боротьбі за громадянські права. Протягом 57 років вона працювала на виборчій дільниці перед виходом на пенсію. У Такер четверо дітей, 11 онуків, 18 правнуків і один праправнук. Своє довголіття вона пояснює специфічною дієтою: сім умочених у джині родзинок і олія печінки тріски, передає The Times.

У часи расової сегрегації у США темношкірим американцям забороняли відвідувати ті ж заклади, що й білому населенню; закон зобов’язував розміщувати знаки, де вказувалося, в яких місцях темношкірі можуть законно ходити, розмовляти, пити, їсти й проводити дозвілля.

Де-юре сегрегацію подолали до кінця 1960-х років. На той час була ухвалена низка законів, яка надала темношкірому населенню США право голосувати, отримувати державне житло, відвідувати школи разом із білим населенням тощо. Фактично ж расова сегрегація спостерігається й нині.