Очі «великого брата»: що означає повітряна «штурханина» між США та РФ

Крим поступово перетворюється окупаційною владою РФ на фортецю. Природно, нашпигований зброєю та військовою технікою півострів цікавить Пентагон. А надто, що аеророзвідці США не заважають ані погодні умови, ані відстані — приміром, дрон Global Hawk може «бачити» на 200—300 кілометрів, отже, безпілотнику навіть не треба літати безпосередньо над територією, де ведеться розвідка.

Громадське з'ясовувало, які саме літальні апарати використовують американці для розвідки біля берегів Криму та яку інформацію вони можуть збирати.

Небезпечна традиція

Про «небезпечний інцидент» за участі російського літака вкотре повідомило військове відомство Сполучених Штатів. 29 січня літак військово-морських сил США EP-3 Aries ІІ виконував політ у нейтральних водах уздовж кримського узбережжя, коли на перехоплення вилетів російський Су-27.

Винищувач протягом двох годин висів на хвості в літака, а відтак виконав небезпечний маневр, що змусило американського пілота змінити курс та повернутися на базу.

Російське Міноборони заявило, що їхній літак діяв згідно з усіма міжнародними правилами й лише намагався не допустити перетину кордону «російського авіапростору» невідомим літаком.

Але важлива не стільки сама небесна штовханина, як те, що Крим цікавить західних військових, адже навіть від початку 2018-го це далеко не перший обліт півострова американськими літаками та дронами-розвідниками.

Російські літаки досить часто перехоплює авіація НАТО — то поблизу Великої Британії, то, буквально за три дні до чорноморського інциденту, неподалік країн Балтії. Тому така реакція росіян у відповідь, коли західна військова техніка наближається до зони інтересів самої Москви, не є чимось новим.

ВМФ США зазначив, що есмінці здатні були знищити російські літаки у випадку справжньої атаки

Кілька років тому, в лютому та квітні 2016-го, російські пілоти в такий спосіб провокували американських військових моряків з есмінців «Портер» та «Дональд Кук». Тоді Су-24, Су-24МР і навіть Іл-38 на гранично низьких висотах пролітали над кораблями у Чорному морі. Причому одного разу — з бомбовим навантаженням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НАТО чи Росія: хто контролюватиме Чорне море?

Російські СУ-24 пролітають поблизу американського есмінця USS Porter 10 лютого 2016 року Фото: U.S. Navy photo

Російські ЗМІ тоді в манері часів «холодної війни» писали про нібито геть переляканих американців, які, побачивши російські Су, написали рапорти про звільнення.

ВМФ США зазначив, що есмінці здатні були знищити російські літаки у випадку справжньої атаки. Ба більше, деякі американські військові експерти, пояснюючи відсутність реакції на провокацію, сказали, що «не можна вбивати людей тільки за те, що вони тебе дістають».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Туреччина, Сирія, Монголія — чиї судна заходять до офіційно закритих Україною кримських портів​

Американські есмінці оснащені сучасними системами оборони та здатні знищити ворожі літаки у випадку справжньої атаки (на фото — військовий корабель «Дональд Кук» у Чорному морі, за 275 кілометрів на південний схід від Бухареста, Румунія, 14 квітня 2014 року Фото: EPA/ROBERT GHEMENT

Яструби над Кримом

Після анексії та подальшої окупації українського Криму Росією, півострів, де й раніше базувалося чимало військових, почали активно мілітаризувати, заново втілюючи ще радянську концепцію Криму як «невтопного авіаносця».

На окупованій території збільшили кількість зенітно-ракетних комплексів, берегової артилерії та ракет, наростили чисельний та якісний корабельний склад Чорноморського флоту. Отже, інтерес західних військових до Криму цілком зрозумілий.

Флотську аеророзвідку США цікавлять військові порти Криму, Керченська протока й газоносні райони Чорного моря, де розташовані захоплені РФ українські газові вишки

Приблизно з 2016 року аеророзвідку над окупованим Кримом та вздовж лінії зони бойових дій на Донбасі виконують безпілотні апарати RQ-4 Global Hawk американських ВПС, що базуються на авіабазі Сігонелла на Сицилії.

Торік здійснили щонайменше 6 подібних обльотів. Ще кілька — протягом січня 2018-го. Водночас дрон Global Hawk літав не один, а в супроводі пілотованих літаків-розвідників.

Безпілотний розвідувальний апарат RQ-4 Block 20 Global Hawk повітряних сил США на авіашоу Farnborough у Гемпширі, Велика Британія, 19 липня 2010 року Фото: EPA/ANDY RAIN

Протягом останніх тижнів до обльотів Чорного моря вздовж кримського узбережжя долучилися розвідувальні літаки ВМФ США — Р-8А Poseidon та EP-3 Aries.

Авіаспоттери відзначають, що флотську аеророзвідку США цікавлять  передусім великі військові порти Криму, Керченська протока та газоносні райони Чорного моря, де розташовані захоплені Росією українські газові вишки.

А так користувачі сервісу flightradar24 бачили маршрут одного з таких літаків поблизу Криму 8 січня 2018 року.

Очі «великого брата»

RQ-4 Global Hawk. Ці дрони можуть перебувати в повітрі понад добу, піднімаючись до 18 кілометрів. Радар працює за будь-яких погодних умов. За добу безпілотник може отримати зображення з площі 138,000 км², обладнання дозволяє сканувати та виявляти рухомі цілі в радіусі 100 км.

Global Hawk не потрібно пролітати над самою територією — він може працювати з відстані у 200-300 кілометрів, передаючи дані на наземну станцію в режимі реального часу.

EP-3 Aries II. Літак радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби. Здатен у режимі майже реального часу передавати дані як на базу, так і на інші літаки та кораблі про кількість та пересування кораблів противника, субмарин та берегової авіації. Ловити та перехоплювати зокрема й секретні канали зв’язку. Одне з призначень розвідника — виявлення систем протиповітряної оборони, надто якщо противник застосовує її проти самого розвідника.

P-8A Poseidon. Основне призначення «Посейдонів», збудованих на базі цивільних Boeing, — пошук та знищення підводних човнів, протикорабельні операції та візуальна і радіоелектронна розвідка.

Літак має електронно-оптичну та тепловізійну станції, сучасний радар для картографування місцевості, може виявляти магнітні аномалії. Для пошуку підводних човнів використовує спеціальний режим сканування білків на морській поверхні, щоб виявляти субмарини на перископній глибині. Має установку для скидання активних радіобуїв. Може нести звичайні та глибинні бомби, торпеди й протикорабельні ракети.

Чи «бачить великий брат», здійснюючи регулярні розвідувальні польоти, кількісний та якісний склад військової техніки, системи ППО та берегової оборони, чи «бачить» території Росії, які межують із зоною бойових дій на Донбасі та бази Чорноморського флоту РФ? Наразі на це питання може відповісти лише сам «великий брат».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П'ять збитих на території України російських дронів

Розвідувальний літак ВМФ США Р-8А Poseidon над військовим кораблем Hobart у Сент-Вінсентській затоці біля узбережжя Аделаїди, Південна Австралія, 6 березня 2017 року Фото: EPA/CPL CRAIG BARRETT/RAAF HANDOUT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUTЧлени екіпажу Poseidon P-8A на робочих місцях допомагають у пошукових та рятувальних операціях з пошуку літака MH370 компанії Malaysia Airlines, який зник з радарів над Індійським океаном, 16 березня 2014 року Фото: EPA/MC2 Eric A. Pastor/US Navy/Navy Media Content Service/HANDOUT