Активісти заявляють про погрози від столичного забудовника через боротьбу за екопарк «Осокорки». Що відомо?
Активісти київського руху «Гонор» заявили про погрози від забудовника Stolitsa Group. Причиною назвали їхню боротьбу за збереження озер на південних Осокорках у Києві, де планують збудувати багатоповерхівки.
Про це Сергій Філімонов повідомив у Facebook. Він заявив, що вночі його будинок і авто облили червоною фарбою та підкинули свинячу голову.
«Забудовник продовжив атаки. Все це відбувається через те, що "Гонор" підтримує місцевих мешканців у боротьбі за екопарк "Осокорки"», — написав Філімонов.
Кого звинувачують?
Філімонов вважає, що до залякувань може бути причетне керівництво забудовника Stolitsa Group, який узявся завершувати справу недобудованих об’єктів банку «Аркада». Це, зокрема, стосується території біля озера Небреж, яку теж планують забудувати. Проти забудови, яка передбачає, що озеро доведеться частково засипати, виступають місцеві мешканці, які об’єднались у ГО «Екопарк Осокорки».
«Влада Молчанова — власниця Stolitsa Group, що продовжує будувати багатоповерхівки на території екопарку "Осокорки". Місцеві мешканці намагаються зупинити нелегальне будівництво, але забудовник найняв "тітушок", щоб залякувати громаду. Щойно ми про це почули, "Гонор" прийшов на допомогу. Відтоді в нас конфлікт. Спочатку були напади на учасників руху під під’їздами. Тепер фарбою пошкодили наші оселі», — сказав Філімонов нам у коментарі.
У реєстрі зазначено, що кінцевими власниками фірми Stolitsa Group є кілька кіпрських компаній, а також син Владислави Молчанової — Іван. А втім, раніше й вона сама значилась бенефіціарним власником фірми.
Владислава Молчанова «має найстійкіші позиції серед усіх забудовників міста завдяки впливу на депутатів Київської міської ради», писали журналісти «Європейської правди», посилаючись на джерела у Київраді.

«Молчанова є офіційною спонсоркою "Батьківщини", тож депутати цієї фракції завжди допомагають їй в ухваленні потрібних рішень», — писало видання, наголошуючи на тому, що підтримку інших фракцій Молчановій забезпечує «смотрящий» за Києвом Денис Комарницький. — «Денис розв'язує питання, а Влада будує. Зараз це основні "сірі кардинали" у Києві».
Активіст руху «Гонор» Філімонов також додав, що до охорони забудови можуть бути причетні представники «Національного корпусу», до якого він раніше мав стосунок, але вийшов нібито через конфлікт навколо забудови Протасового Яру.
«На превеликий жаль, партія, яку я створював у Києві після війни, потрапила під вплив недалеких людей (після того, як я пішов із посади керівника), що використовують її актив для власного збагачення. Ключові персони — це громадянин Білорусі та КДБ-шник Сергій Коротких, колишній СБУ-шник Михайло Іванюк. Саме вони перетворили столичний актив партії на охоронців нелегальних забудов. Думаю, що їхня ціль — не тільки заробити гроші, а й максимально відвести молодь національного корпусу від патріотичної активності у кримінал. Голова "Нацкорпусу" Білецький про це знає, але вже нічого не може зробити», — каже Філімонов.
Він наголошує на тому, що окрім забудови, вони заробляли на незаконному вивезенні піску з території. У 2018-му саме нацкорпусівці блокували будівництво на території разом з активістами ГО «Екопарк Осокорки», за сутички з охоронцями Сергій Філімонов тоді отримав підозру.

У чому суть конфлікту?
Боротьба за вільні від забудови озера на Осокорках тягнеться десятки років. Кілька разів забудовник починав підготовчі роботи, але активісти руйнували паркан. Орендарем 5 земельних ділянок на 176 тисяч гектарів була компанія ТОВ «Контактбудсервіс». А втім, активісти наголошували, що дозвіл на землю отримали незаконно. Згодом договір оренди розірвали рішенням Київської міської ради, але компанія звернулася до суду й намагається його продовжити.
«"Контактбудсервіс" входив до орбіти банку "Аркада", потім його придбала "Столиця Груп". Перша земельна ділянка, на яку нібито вони отримали дозвіл, відповідно до генерального плану є зеленою зоною. Але в Детальному плані територій, який нібито не може йти у розріз із генпланом, вона під забудовою. Тобто за генпланом не можна будувати, а за ДПТ — можна», — розповідає голова ГО «Екопарк Осокорки» Олександр Пилипенко.
Натомість юрист ТОВ «Контактбудсервіс» Олег Мусієнко наголошує, що компанія вже виграла два суди щодо земельних ділянок на 90 та 20 гектарів і не вбачає порушень у діяльності. «Ми виграли два суди з п’яти. Три ще в процесі. Усі роботи йдуть відповідно до чинного законодавства», — сказав нам юрист.
Активіст Георгій Могильний, який багато пише про столичні забудови, розповідає, що Владислава Молчанова подала на нього до суду після кількох його публікацій навколо ситуації з недобудовами «Аркади» та ймовірної домовленості з олігархом Рінатом Ахметовим.
«Коли ще був банк "Аркада", вони мали збудувати силові мережі своїм коштом, а Молчанова на зустрічі з інвесторами нацькувала їх на ДТЕК і заявила, що ДТЕК має все зробити сам, а йдеться про мільйони. Я написав пост про те, що вона бреше, і виклав документ НКРЕКП. Я писав, що це може бути й домовленість між Ахметовим та Молчановою. Адже якщо НКРЕКП внесе зміни в програму розвитку, то всі ці гроші, які ДТЕК використовує на мережі, — не з власної кишені. Це закладається у структуру тарифу для непобутових користувачів і, відповідно, кияни заплатять за будівництво мереж, щоб Молчановій було зручніше будувати територію», — сказав Могильний.
Що каже забудовник та «Нацкорпус»?
Щодо погроз активістам ми звернулися по коментар до Stolitsa Group і ТОВ «Контактбудсервіс». Юрист ТОВ «Контактбудсервіс» Олег Мусієнко наголосив, що компанія не має стосунку до хуліганських дій.
«Ні забудовник, ні наша фірма як орендар не мають стосунку до цього. Ми засуджуємо такі дії, оскільки живемо у правовій державі. Такими методами ми не користуємося», — сказав Мусієнко. Згодом схожу заяву після нашого звернення оприлюднили й у Stolitsa Group.
Ми також звернулися з питаннями до лідера «Національного корпусу» Андрія Білецького. У пресслужбі руху заявили, що вони не коментують цю тему.
Сама Владислава Молчанова раніше заявляла про спробу конструктивно розв'язати ситуацію та запрошення активістів до переговорів.
«Для мене це також дуже дивна ситуація: люди прагнуть щось зробити, є позиція міста, є мер, який хоче допомогти, зрозуміти, приділяє цьому свій час та увагу. Є я, котра намагається цю історію відмодерувати, склеїти. А "Екопарк" просто відходить від переговорного процесу і натомість поєднується з якимись незрозумілими структурами, псевдоактивістами у балаклавах. Це не конструктив, а руйнування», — казала Молчанова.

Що відомо про «Гонор»?
Лідер руху «Гонор» Сергій Філімонов раніше керував київським осередком партії «Національний корпус», воював у складі добровольчого батальйону «Азов». Навесні 2019 року склав повноваження голови київського осередку «Нацкорпусу». Згодом мав певні конфлікти із представниками цієї організації, зокрема, як сам він заявляв, через підтримку Сергія Стерненка.
Невдовзі Філімонов створив власний рух. Частина його представників — колишні футбольні фанати, експредставники «Національного корпусу», колишні азовці, спортсмени.
У листопаді-грудні 2019 року члени руху «Гонор» брали участь у масових заворушеннях у Гонконзі, про що самі розповідали й оприлюднювали відповідні фото, організовували акції проти «Партії Шарія» та забудови Протасового Яру, виступали за об’єктивне розслідування вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк, підтримували акції щодо нібито рейдерства Олімпійського коледжу в столиці.
У березні минулого року активісти «Гонору» були одними з організаторів акції біля Офісу президента в підтримку Сергія Стерненка. Тоді вони обмалювали будівлю ОП, палили фаєри, підпалили табличку «Президент України»; були розбиті шибки. Поліція оголосила кільком учасникам акції про підозру за статтею про хуліганство.
Улітку минулого року представники «Гонору» заявили проспробу нападу на них ексазовців, а точніше — групи «Боцмана». Один з учасників конфлікту, Родіон Батулін, нам заявляв, що «це внутрішні праві питання, які мають розв'язувати в цьому правому сегменті». Філімонов таку заяву заперечував:«Я вийшов із "Нацкорпусу" три роки тому, а конфлікт перейшов у гарячу фазу, коли "Гонор" почав допомагати громаді боротися із забудовником. Про який конфлікт у націоналістичному русі можна говорити?»
- Поділитися: