Amnesty International звинувачує Росію у військових злочинах у Сирії

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт про наслідки російської військової операції в Сирії. У звіті наводяться дані про порушення російськими військовими норм міжнародного права і стверджується, що в результаті ударів російської авіації в Сирії було вбито сотні мирних громадян і зруйновані багато житлових кварталів.

Amnesty International проаналізувала 25 авіаударів російських Повітряно-космічних сил у п’яти різних районах у період з 30 вересня до 29 листопада – у Хомсі, Хамі, Ідлібі, Латакії та Алеппо.

У звіті Amnesty International виділяє шість авіаударів, внаслідок яких загинули не менше 200 мирних громадян і від 10 до 20 бійців повстанських угруповань (Не ІДІЛ і не «Джабхат ан-Нусра»), стверджується в документі.

Повідомляється також про два випадки, коли в результаті атак російської авіації був заподіяний збиток мечеті і польовому госпіталю.

Зокрема, Amnesty International стверджує, що 7 жовтня (коли, за твердженням міноборони РФ, об'єкти ІДІЛ в Сирії були обстріляні крилатими ракетами з кораблів в Каспійському морі) в Дараат Ізі (район Алеппо) в результаті потужного вибуху ракети було зруйновано близько 10 будинків, загинули п'ятеро мирних громадян. AI не виключає, що це була російська крилата ракета. Місцеві жителі кажуть про вибух подібний до землетрусу, який сильно відрізняється від звичайних вибухів авіабомб.

Прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков, коментуючи доповідь правозахисної організації Amnesty International, заявив, що Кремль «не має інформації щодо таких можливих подій або щодо достовірності цих тверджень».

Russian raids in Syria may amount to war crimes, Amnesty International says https://t.co/C2352USMF7 pic.twitter.com/4rTi5yR26W— Agence France-Presse (@AFP) December 23, 2015

Нещодавно правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила Москву і Дамаск у застосуванні касетних боєприпасів.

Згідно з доповіддю, з 30 вересня під час операції в Сирії урядові війська і російські ВКС щонайменше 20 разів застосовували касетні боєприпаси. Всього, за інформацією правозахисників, в результаті цих ударів постраждали 35 мирних жителів - у тому числі п'ять жінок і 17 дітей, десятки людей отримали поранення. Дві атаки припали на табір біженців, одна - на школу в передмісті Дамаска.

Правозахисники стверджують, що касетні бомби, застосовувані в Сирії, були виготовлені в СРСР і Росії. У доповіді також стверджується, що за цими ударами може стояти тільки урядова армія Сирії чи російські ВКС, так як озброєні опозиційні групи не використовують авіацію.

У доповіді також наголошується, що деякі типи касетних боєприпасів були зафіксовані в Сирії тільки після початку російської операції. Human Rights Watch робить висновок, що або російські ВКС їх застосували, або влада Росії нещодавно поставила їх сирійському уряду.

Правозахисна організація HRW вже повідомляла про використання сирійською арміє касетних бомб російського виробництва.

З 2011 року в Сирії триває громадянська війна. На боці опозиції виступають США, режим уряду Башара Асада підтримує Росія. Третя сила – «Ісламська держава». Частина території Сирії контролюють курди та «Аль-Каїда».

Армія сирійського президента Башара Асада 8 жовтня оголосила про розгортання наступу. Росія, підтримуючи президента, офіційно проводить військову операцію в Сирії з 30 вересня, задіяні авіація і флот. США очолюють міжнародну коаліцію з боротьби проти ІД.

США, Саудівська Аравія та Туреччина відмовилися координувати свої дії з Росією у операції в Сирії.

Близько 80% авіаударів російської армії у Сирії припали на райони, які не підконтрольні Ісламській державі.

Москва заявляє, що її головна мета — перемогти визнану Заходом терористичну організацію ІДІЛ.