На прикладі цієї історії Громадське розповідає, як діяти, якщо більше немає можливості виплачувати аліменти, і чому варто уважно заповнювати шлюбний контракт.

Між письменником та музикантом Антіном Мухарським і його колишньою дружиною — телеведучою Сніжаною Єгоровою четвертий рік триває публічна суперечка. Причина — аліменти, які Антін мусить виплачувати.

Сніжана вимагає в чоловіка погасити борг — наразі це понад 400 тисяч гривень, натомість Антін каже, що за три з половиною роки сплатив понад мільйон гривень і весь цей час намагається переглянути умови шлюбного контракту в суді.

На прикладі цієї історії Громадське розповідає, як діяти, якщо більше немає можливості виплачувати аліменти, і чому варто уважно заповнювати шлюбний контракт.

Що відомо про конфлікт колишнього подружжя

Антін Мухарський виїхав за кордон. Про це він написав у Facebook 15 листопада. Мухарський наголосив, що проблеми в родині почалися з появою в його житті проекту «Орест Лютий» — дружина Сніжана була категорично проти.

Щоб бачитися з дітьми, Антін, за його словами, мав залишити дружині все спільно нажите в шлюбі майно, а також виплачувати аліменти — 3000 доларів США, що на той момент становило 24 300 гривень.

Як пише Мухарський, до початку конфлікту на Донбасі гроші в нього були, але потім сплачувати таку суму стало складно. Він має ще двох дітей від першого шлюбу, яким так само виплачує аліменти.

Він звернувся до Оболонського районного суду в травні 2014 року з первісним позовом про перегляд суми аліментів, зазначеної в контракті, та визначення порядку побачень з дітьми. Утім, позов і досі не розглянули, а екс-дружина відмовляється переглянути суму аліментів.

Телеведучий, співак Антін Мухарський з колишньою дружиною, телеведучою Сніжаною Єгоровою під час церемонії відкриття виставки живопису із колекції Мухарського «Народне малярство у стилі сільський гламур», Київ, 29 квітня 2008 року Фото: Євген Орловський/УНІАН

Антін стверджує, що заробляти стільки наразі не може, тому довелося працювати за кордоном.

«Гроші платив через банк на рахунки пані Єгорової та виконавчої служби, мого імені в реєстрі боржників нема й заборон на виїзд наразі не маю», — прокоментував Громадському Мухарський.

В онлайн-трансляції у Facebook у червні 2017 року Сніжана Єгорова заявила, що має судове рішення, згідно з яким Мухарський повинен сплатити заборгованість по аліментах від 2014-го по 2015 рік. Сума боргу — 427 тисяч гривень. 

Антін зі свого боку вважає, що «борг» сформувався після кількох виконавчих написів, оформлених екс-дружиною в нотаріуса ще до рішення суду. Обидва його позашляховики нещодавно вилучили й продали на державному аукціоні за рахунок боргу за аліменти.

Що передбачає новий закон

Згідно зі статистикою Мін'юсту близько трьох мільйонів українських дітей живуть нині в неповних сім'ях. Щомісяця в судах розглядають близько семи тисяч справ щодо аліментів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мільйони дітей в Україні щороку стають свідками домашнього насильства — правозахисниця

За новим законом, який 4 січня підписав президент, щоб покарати боржника по аліментах, можна звернутися до виконавчого органу з відповідною заявою.

Тим, хто не платив аліменти мінімум півроку, можуть тимчасово заборонити виїжджати за кордон, водити авто й користуватися зброєю. Неплатника можуть також відправити на суспільно-корисні роботи, частина заробітку від якого піде на погашення боргу.

Ще одне нововведення закону — боржники більше не зможуть перешкоджати вивозити дитину за кордон на лікування, навчання чи нетривалий відпочинок. Це можливо, якщо є довідка про несплату аліментів.

Телеведучий, співак Антін Мухарський на ART KYIV Contemporary 2013 у Мистецькому Арсеналі, Києв, 12 листопада 2013 року Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Що радять юристи

Підтвердити виплату аліментів можна лише документами про відповідні банківські перекази з призначенням платежу «аліменти», каже юрист Арсеній Салалайко. Або передавши гроші дружині, що вона підтвердить власним підписом. Інакше довести виплату неможливо.

Якщо батько більше не має можливості сплачувати суму, що значиться у шлюбному договорі, він може: подати до суду, надіслати запити у відповідні реєстри, які перевірять, звідки він отримує дохід, щоб довести свою неплатоспроможність. Також необхідно зробити запити до банків щодо депозитів, з яких він може отримувати відсотки.

Юрист зауважує: «Відповідно до нового закону, в боржника є можливість долучитися до громадських робіт і отримувати максимум 4,5 тисячі гривень на місяць. Якщо відбувається так, як у випадку Антіна Мухарського, і цієї суми все одно не вистачить, то невиплачена частина аліментів рахується йому, як борг, який реалізовуватиметься за рахунок його власності. Тобто арештованого майна».

Арсеній Салалайко також уточнює, що поки триває судовий процес з перегляну суми аліментів, борг дійсно продовжує накопичуватися.

Антін Мухарський також писав у Facebook, що дружина після його прохання про перегляд аліментів, звернулася до нотаріуса, який виписав перший виконавчий напис на 160 тисяч гривень «боргу.

Відповідно до Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, нотаріуси можуть складати виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, тобто це вид захисту цивільних прав.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1999 року.

Щодо переїзду за кордон. Вимога про виплату аліментів діє незалежно від того, де перебуває боржник, каже юрист. Адже Україна наразі долучилася до трьох відповідних міжнародних конвенцій, включно з «Конвенцією про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання». За словами Арсенія Салалайка, Міністерство юстиції має інструкцію, як реалізовувати стягнення аліментів поза межами Україною.

Отже, поки дитині не виповниться 21 рік, батькам важливо: мати документи, що підтверджують сплату аліментів, складати шлюбні контракти з розрахунку на фінансові можливості того, хто сплачуватиме аліменти, та вчасно переглядати цю суму в судовому порядку.

Поділитись: