Двоголовий орел із серпом та молотом на схрещеному гербі Росії та СРСР. Над ними — російський триколор, той самий, який Володимир Путін ще в 2009 році передав байкеру на прізвисько Хірург, щоб той відвіз його до Севастополя. Цю конструкцію піднімають під звуки радянського гімну і, згадуючи Донбас, сирійську Пальміру й Карабах, проголошують П'яту імперію. Звісно, російську.

У такий спосіб біля Севастополя на базі «Нічних Вовків» відзначають п’яту річницю анексії Криму Росією. Її тут називають «Кримською весною». Кримські «ополченці», козаки, чоловіки в уніформі «Беркуту», серед яких один із нашивками «Новоросія», чорносотенці, молодь із прапорами «Севастополь наш» і байкери з Росії, а ще — з Сімферополя і Севастополя. Ми потрапляємо у світ антиутопії. Антиутопії, що стала реальністю.

***

16 березня — п’ятиліття так званого «референдуму». У Криму офіційний вихідний, як і 18 березня, коли Держдума РФ оголосила «возз’єднання Криму з Росією».

Офіційні гуляння тривають з 15-го. До півострова з Росії приїхав очільник Держдуми В’ячеслав Володін, який почав вимагати від України «компенсацію за анексію» з 1991 року. Дістався сюди і лідер ЛДПР, російський націоналіст Володимир Жиріновський.

Та з динаміків кримських радіостанцій найчастіше лунає маловідоме прізвище — Тьєррі Маріані — колишній французький депутат, який очолив невелику французьку делегацію (11 людей). Окупаційна і російська влада воліють усіляко підкреслити, що є іноземці, які підтримують анексію. Та все ж, це не робить Маріані впливовим.

У Ялті на площі перед пам’ятником Леніну першачків приймають до «Юнармії» — це створена в 2016 році в Росії організація, де дітей навчають «патріотизму». Біля імпровізованої сцени і військових автівок чоловіки в уніформі мають нагадувати про так званих «зелених чоловічків» — як називали російських військових у 2014-му.

Та найхимерніший захід організували на севастопольській горі Гасфорта — це історичне місце боїв Кримської війни та Другої світової. Нині тут розташована база «Нічних Вовків» — російського байкерського клубу, який в 1989-му був створений за прикладом американських байк-клубів, а тепер підтримує російських націоналістичних політиків і вважається обов’язковим атрибутом «Русского мира». Очільник байкерів заснував російський рух «Антимайдан», який долучився до анексії Криму.

«Російська весна почалася ще в 2009 році, коли Володимир Путін передав мені прапор, який я привіз до Севастополя», — гордо пояснює лідер руху Олександр «Хірург» Залдостанов.

Лідер російського байкерського клубу «Нічні Вовки» Олександр «Хірург» Залдостанов (у центрі) приїхав на гору Гасфорта, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Він очолив колону, що об’єднала мотоциклістів із Сімферополя і Севастополя перед озером Гасфорта.

«Ходімо, ходімо, швидше, зараз буде унікальна подія, розгортатимуть прапор», – кличе він журналістів переважно з федеральних російських каналів. Байкери привезли до Севастополя найбільший за розміром російський прапор, який увійшов до Книги рекордів Гіннеса.

Учасники російського байкерського клубу «Нічні Вовки» на своїй базі на горі Гасфорта, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Учасники російського байкерського клубу «Нічні Вовки» на своїй базі на горі Гасфорта, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

А от ми тут на фото, дивись, – четвірка чоловіків розглядає фотографії, зроблені в березні 2014-го біля блокпостів.

— А ви тут є?

— Ну мене не дуже видно, я ночами стояв.

— А що, нас тепер покажуть по 5-му каналу? Чи потім фото на «Мілітаристі» з’явиться? – кажуть один одному, фотографуючись. – Тобто, «Миротворці». Весь час їх плутаю, – називає сайт, пов’язаний із українськими силовими структурами, який веде базу особистих даних сепаратистів, так званих «агентів Кремля», але принагідно публікує й особисті дані усіх, хто, на думку власників сайту, надто критично ставиться до української влади.

Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

За кілька метрів стоїть чоловік із донькою в уніформі «Беркута», а трохи далі, біля автівки з прапором самопроголошеної «ДНР», — ще один учасник заходу з нашивкою «Новоросія». 

«День відновлення справедливості» – розгортає гасло чоловік на ім'я Микола. Розстібає пальто, щоб показати кілька медалей 2014-го. Народився він під Брянськом, служив у Луцьку, але від часів СРСР живе у Севастополі. Під час анексії долучився до так званої самооборони – кримчан, які допомагали російським військовим захоплювати Крим.

Миколу складно перервати, він безупинно говорить про єдиний слов’янський народ і висловлює незадоволення тим, як в армії українці й білоруси сперечалися між собою, а ще скаржиться на засилля англійських слів у російській. Десь на тлі з колонок ллється американська важка музика. Поряд – ятка з чеченською їжею, над нею — прапор із зображенням Ахмада Кадирова – батька президента Чечні Рамзана Кадирова.

Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Автівка з прапором самопроголошеної «ДНР» на святкуванні п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Ятка з чеченською їжею, над нею — прапор із зображенням Ахмада Кадирова, батька президента Чечні Рамзана Кадирова. Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

«Плювати на санкції», – стверджують два плакати, написані від імені енергетиків Кримської ТЕЦ.

Радянські герби, копії скульптури «Робочого і колгоспниці» і воїна-визволителя з берлінського Трептов-парку поміж цих індустріальних персонажів — ніби декорації з такого собі російсько-радянського стімпанк-фільму.

— Як вам? — запитую жінку середнього віку, яка виглядає геть нехарактерно серед натовпу, де абсолютна більшість людей або у військовій формі, або ж є байкерами.

— Чудово. Я приїхала з Феодосії. Моя сестра має медаль 2014-го… ну за ті події.

Важкий метал змішується зі співами Олександра Маршала – рок-музиканта, який став одним із головних співаків російського режиму.

Костюмоване зібрання у горах на березі озера серед залізних конструкцій на тлі гучної музики виглядає водночас дивним і природним. Хоча глядачів відносно небагато: тут зібралися лише ключові кримчани, які підтримали російську анексію Криму. Зокрема, чинний очільник окупаційної влади – Сергій Аксьонов. У короткій промові він упевнено заявляє — операцією з захоплення Криму особисто керував президент Росії:

«Ми вирішували питання цивілізаційного вибору. Ми хотіли бути разом із історичною батьківщиною — Росією. Ми не ставили умов і нічого не вимагали. Але нічого б не вийшло, якби наш президент Володимир Володимирович Путін особисто не керував цією операцією і не ухвалював особисто рішення, від яких залежали долі кримчан та севастопольців. Рішення президента врятували нам життя. Дякуємо йому. Дякуємо росіянам, дякуємо силам спецоперацій, усім, хто був тут, і брав участь у забезпеченні безпеки проведення референдуму».

І додає: «Насправді це була унікальна операція. Все відбулося настільки швидко, зухвало й нахабно, що наші опоненти не встигли оговтатися».

На Путіна у Севастополі чекають 18 березня, він повинен приїхати на концерт.

Святкування п'ятої річниці анексії Криму на базі «Нічних Вовків» біля Севастополя, Крим, 16 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Поділитись: